České čísla rekordne rastú, Rusi idú s vakcínou do regiónov

, , , 12.09.2020 07:00, aktualizované: 17:40
Katalánsko, Španielsko, koronavírus
Zhromaždenie v Barcelone na podporu získania nezávislosti Katalánska od Španielska počas Katalánskeho národného dňa 11. septembra 2020. V rozostupoch a rúškach. Autor: ,

Počet novo infikovaných koronavírusom v Česku sa v posledných dňoch dostáva na rekordné hodnoty. Rusko začalo distribuovať vakcínu do regiónov.


19:59 Bratislavský kraj, ktorý sa nachádza v tzv. červenej zóne, sprísni v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu opatrenia už od pondelka 14. 9. od 6.00 h. Na svojej webovej stránke o tom informuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) hlavného mesta Bratislavy. Obmedzenia regionálneho hygienika sa dotknú všetkých mestských častí Bratislavy a okresov Malacky, Senec a Pezinok, kde sa zakazuje usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či akejkoľvek inej povahy v exteriéroch v jednom okamihu v počte nad 100 osôb alebo v interiéroch v jednom okamihu v počte nad 50 osôb. Výnimku z tohto zákazu majú hromadné podujatia, ktorých všetci účastníci budú v dobe začiatku hromadného podujatia disponovať negatívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 12 hodín. Ďalej sa dotýkajú rovnakých častí, kde sa zakazuje usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či akejkoľvek inej povahy v čase od 23.00 h do 06.00 h nasledujúceho dňa. Výnimku z tohto zákazu majú svadby s celkovým počtom účastníkov do 30 osôb. Tieto zákazy sa nevzťahujú na zasadnutia a schôdze štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy a zasadnutia, ktoré sa uskutočňujú na základe zákona. Musia byť však splnené viaceré podmienky, ktoré RÚVZ približuje na webe. Ďalej platí, že plavárne a kúpaliská v týchto častiach musia obmedziť kapacitu týchto prevádzok na 50 percent. Zariadenia spoločného stravovania, teda reštaurácie, bary, kaviarne, vinárne či hostince vrátane takých, ktoré súčasne slúžia aj pre zábavu, teda diskotéky, herne, nočné a tanečné kluby môžu byť otvorené do 23.00 h s výnimkou svadieb s celkovým počtom účastníkov do 30 osôb.

Ďalšie obmedzenia (dokument v pdf) nájdete na tejto stránke.

17:40 V rámci opatrení na boj proti šíreniu nového druhu koronavírusu zavedie Istanbul zákaz usporadúvania svadieb na lodiach, ako aj zákaz koncertov a festivalov na otvorených priestranstvách, a to od budúceho pondelka. Informovala o tom v sobotu agentúra AP. Úrad istanbulského guvernéra Aliho Yerlikayu uviedol, že tieto opatrenia sú potrebné z dôvodu nedostatočného dodržiavania doterajších preventívnych opatrení, akými je napríklad spoločenský odstup. Ďalším dôvodom je zvyšujúci sa počet nakazených v najväčšom meste Turecka. Turecké ministerstvo zdravotníctva v piatok oznámilo 56 ďalších úmrtí na ochorenie Covid-19 spôsobené novým koronavírusom a 1671 nových prípadov nákazy. V dôsledku ochorenia v krajine doposiaľ zomrelo 6951 ľudí. Podľa miestnych orgánov patria medzi významné ohniská nákazy zásnubné oslavy a svadby, ktoré sa v poslednom období často usporadúvajú na lodiach v Bospore.

16:17 Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch už nie je v karanténe. Na sociálnej sieti Twitter pola TASR oznámil, že aj druhý test na nový druh koronavírusu mal negatívny. „Práve mi prišiel výsledok druhého testu. Som negatívny. Končím karanténu a vraciam sa späť na ministerstvo bojovať s koronavírusovou epidémiou,“ napísal Vojtěch na Twitteri. Vojtěch aj ďalší pracovníci jeho rezortu išli minulú stredu (2. septembra) do karantény, keďže boli v kontakte s hlavou hygieničkou ČR Jarmilou Rážovou, ktorá mala pozitívny test na koronavírus. Zároveň podstúpili prvý test na tento vírus, informoval vtedy spravodajský portál iDNES.cz.

16:05 Farmaceutická spoločnosť AstraZeneca v sobotu oznámila, že obnovila testovanie očkovacej látky na ochorenie COVID-19. Firma na to dostala súhlas od britských regulačných úradov po prestávke, spôsobenej ochorením britského dobrovoľníka. Informovala o tom podľa TASR tlačová agentúra AFP.

13:45 Rakúsko zaznamenalo za posledný deň výrazný nárast počtu nových prípadov nákazy koronavírusom. Údaje ministerstiev vnútra a zdravotníctva ukazujú 869 prípadov potvrdených od piatka do soboty, z toho 444 vo Viedni, kde ide o dosiaľ najvyšší denný prírastok novoinfikovaných.

12:25 Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Poľsku sa od piatka zvýšil o 603 a celkovo krajina dosiaľ zaznamenala 73 650 nakazených. Zomrelo ďalších 13 ľudí, takže celkový počet úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobované novým druhom koronavírusu stúpol na 2 182. V sobou ráno o tom informovalo ministerstvo zdravotníctva, ktoré citovala poľská tlačová agentúra PAP. Ministerstvo tiež uviedlo, že hospitalizovaných je 1 946 ľudí s podozrením na nákazu koronavírusom, 90 216 osôb sa nachádza v karanténe a 7 344 je pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom. Zatiaľ sa z infekcie vyliečilo 59 725 ľudí. Prvý prípad nákazy koronavírusom v Poľsku úrady oznámili 4. marca. Poľsko vyhlásilo 20. marca stav epidémie. Vláda 31. marca oznámila ďalšie obmedzenia pohybu obyvateľstva. Niektoré obmedzenia boli 20. apríla zrušené a v priebehu mája aj júna pokračovalo postupné uvoľňovanie opatrení. Poľsko však od augusta zaviedlo prísnejšie obmedzenia vo vojvodstvách s narastajúcimi počtami nakazených.

11:25 V Maďarsku je k dispozícii 10 000 voľných nemocničných postelí pre prípad ďalšieho rozšírenia nákazy novým druhom koronavírusu. Od 1. októbra bude povinné meranie telesnej teploty pri vstupe do škôl, vyhlásil predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v sobotu vo videozázname na Facebooku po zasadnutí operatívneho štábu. Štáb zasadal po tom, čo za uplynulý deň potvrdili v krajine rekordných 916 prípadov nákazy koronavírusom. Viaceré maďarské médiá si všimli, že Orbán, ako aj všetci členovia štábu, prišli na schôdzku nezvyčajne s nasadenými rúškami. Premiérove rúško zdobila maďarská vlajka a nápis „Coolest Hungarian“.

„Cieľom je, aby sme mohli vynútiť nosenie rúšok v obchodoch a v prostriedkoch hromadnej dopravy. Ak ľudia nedodržia nariadenia, tak odteraz budeme musieť uplatniť sankcie,“ zdôraznil predseda vlády, detaily však nespresnil. Podľa jeho slov je zatiaľ možné udržať vyučovanie na školách, doposiaľ boli zatvorené iba tri školy a 16 materských škôlok. Zvyšné vzdelávacie zariadenia fungujú viac-menej v bežnom režime. Zo zasadnutia operatívneho štábu ďalej vyplynulo, že vláda v stredu rozhodne o regulovanej cene testu na koronavírus. Občania sa budú môcť zaočkovať proti chrípke zadarmo. Orbán podčiarkol, že v sobotu bude rokovať o pandemickom vývoji ešte aj s ekonomickými expertmi. V súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobovaným koronavírusom stúpol v sobotu počet obetí o dva na 633. Celkový počet potvrdených prípadov nákazy dosiahol v krajine 11.825.

8:55 Počet obetí koronavírusovej pandémie v Brazílii v piatok prekročil 130 000, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na štatistiky tamojšieho ministerstva zdravotníctva. Brazília je pandémiou najťažšie zasiahnutým juhoamerickým štátom. Celkovo si choroba COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-COV-2, v tejto krajine vyžiadala už 130.396 životov. Brazília zaznamenala dosiaľ takmer 4,3 milióna prípadov nákazy, čo je najviac na svete po Spojených štátoch a Indii. Šírenie koronavírusu aj počet úmrtí sa v Brazílii začali v uplynulom čase spomaľovať. Od júna do augusta miestne úrady pravidelne zaznamenávali viac ako 1000 úmrtí v dôsledku COVID-19 denne. V priebehu uplynulého týždňa úrady v priemere potvrdili 696 obetí za deň.

„Modely naznačujú, že sme prekonali vrchol a začíname klesať, hoci úroveň (smrtnosti) je naďalej neakceptovateľne vysoká,“ uviedol imunológ Guilherme Werneck na tohtotýždňovom seminári, ktorý organizovala Nadácia Oswalda Cruza – popredná zdravotnícka inštitúcia v krajine. Brazílsky prezident Jair Bolsonaro je pre reakciu svojej vlády na pandémiu častým terčom kritiky. Bolsonaro dlhodobo odmieta epidemiologické opatrenia a COVID-19 označil za „chrípočku“. V júli sa novým koronavírusom napokon sám nakazil. „Poviem vám pravdu, v Brazílii sa ešte neskončila prvá vlna (nákazy),“ povedal epidemiológ Thomas Mellan. Experti sa obávajú, že po zrušení opatrení začne počet prípadov aj úmrtí opäť rásť.

7:35 Ruské ministerstvo zdravotníctva začalo v noci z piatka na sobotu s distribúciou prvej várky vakcíny proti koronavírusu do regiónov, uvádza vyhlásenie tlačového oddelenia rezortu, ktoré cituje agentúra Interfax. „Prvá várka vakcíny Sputnik V, ktorú vyvinulo Gamalejovo národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie (FNICEM), bola odoslaná do regiónov,“ píše sa vo vyhlásení. Ministerstvo podotýka, že prvá várka je pilotná. Na jej základe špecialisti vypracujú logistické a distribučné reťazce a takisto zorganizujú očkovanie vysoko rizikových pacientov. Ministerstvo zdravotníctva začalo v utorok distribuovať prvú várku vakcíny medzi civilistov. Rusko sa stalo v auguste prvou krajinou, ktorá zaregistrovala vakcínu proti chorobe COVID-19, a to po necelých dvoch mesiacoch testovania na ľuďoch. Očkovacia látka však neprešla treťou fázou klinického testovania na tisíckach dobrovoľníkov.

Štúdia publikovaná minulý týždeň v odbornom medicínskom časopise The Lancet uviedla, že ruská vakcína vytvorila v počiatočnej fáze testovania protilátky u všetkých pacientov. Autori však dodávajú, že na zaistenie dlhodobej bezpečnosti a účinnosti vakcíny je potrebné rozsiahle dlhodobé testovania vrátane ďalšieho sledovania či porovnania výsledkov pacientov s tými, ktorým bolo podané placebo. Očkovacia látka proti koronavírusu dostala názov Sputnik V podľa kozmickej družice, ktorú vyrobil Sovietsky zväz a v roku 1957 bola prvým umelým vesmírnym satelitom na svete vyslaným na obežnú dráhu Zeme.

7:00 Česko zaznamenalo k polnoci z piatka na sobotu nový denný rekord v počte nakazených. V priebehu uplynulých 24 hodín ich pribudlo 1447. Informovalo o tom tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Laboratóriá v piatok otestovali 15 184 vzoriek. Rekordný denný nárast počtu infikovaných hlási Česko už druhý deň po sebe. Celkovo Česko potvrdilo 33 860 prípadov nákazy a 450 súvisiacich úmrtí. V piatok pribudli dve obete pandémie. Vyliečilo sa už 21.150 ľudí. Úrady za piatok evidujú 212 novo vyliečených pacientov. Aktuálny počet nakazených dosiahol 12 260, z ktorých je 264 hospitali­zovaných.

Podľa počtu zaznamenaných prípadov za uplynulých sedem dní na 100.000 obyvateľov sú epidémiou najviac zasiahnuté okresy Plzeň-juh v Plzeňskom kraji, kde evidujú 132,31 prípadov, hlavné mesto Praha s 117,88 prípadmi a Beroun v Stredočeskom kraji so 116,77 prípadmi. Pandemická komisia vlády SR navrhla v piatok zaradiť Česko medzi rizikové krajiny a označiť ju na „semafore“ červenou. „Budeme sa musieť rozhodnúť, ako z toho von. Väzby medzi Slovenskom a Českom sú obrovské, a to ľudské, rodinné, študentské i obchodné,“ konštatoval Matovič.
Nemecko zaradilo s platnosťou od štvrtka na zoznam rizikových oblastí Prahu. V utorok sa pre rovnaký krok rozhodlo Belgicko.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#koronavírus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku