Matovič si myslí, že by Česko malo viac testovať

Premiér Igor Matovič (OĽANO) si myslí, že susedné Česko by malo zvýšiť počty testovaných na ochorenie COVID-19. Povedal to v utorok po slávnostnej omši v bazilike v Šaštíne-Strážach. Zároveň uviedol, že si s českým premiérom Andrejom Babišom vysvetlili to, že Slovensko zaradí Česko na zoznam červených krajín.

15.09.2020 14:40
matovič Šaštín Foto: ,
Na snímke predseda vlády Slovenskej republiky Igor Matovič počas brífingu na národnej púti k Sedembolestnej Panne Márii v Šaštíne - Strážach 15. septembra 2020.
debata (94)

„Vyjasnili sme si to. Pán Babiš je nad vecou,“ reagoval premiér na otázku, či si s českým kolegom telefonovali. Matovič chcel informáciu o zaradení Česka medzi rizikové krajiny oznámiť najprv Babišovi. Informáciu však zverejnil štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus na sociálnej sieti, za čo ho Matovič skritizoval. Doplnil, že si s Babišom veľmi úprimne vymenili na Klusa názor.

Predseda vlády tiež uviedol, že v prípade Česka je nebezpečné najmä to, koľko testov denne robia. Približne každý šiesty testovaný bol pozitívny, čo je podľa Matoviča aj z pohľadu Svetovej zdravotníckej organizácie veľmi vysoké číslo. Slovensko má podľa jeho slov tri až štyri percentá z testovaných pozitívne na ochorenie COVID-19. „To svedčí aj o tom, že množstvo testov na Slovensku robíme dostatočné a Česi by práveže mali výrazne pridať, aby znížili percento pozitívnych z celej skupiny testovaných,“ povedal premiér.

Poukázal na to, že Česko bude v akomsi „medzirežime“ medzi zelenou a červenou krajinou. Formálne ide o červenú krajinu, ale má množstvo výnimiek a náhodnú kontrolu za hranicami. Zdôraznil, že väzby s krajinou sú veľmi veľké. „Ak by sa však situácia v Česku dramaticky zhoršila, tak by sme museli pritvrdiť,“ uzavrel premiér.

VIDEO: Klus nasrdil Matoviča. Prezradil cez Facebook, čo nemal. Premiér na začiatku pondelňajšej tlačovky najskôr krútil hlavou nad správou v telefóne, potom ho hodil na kreslo.

Video
94 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Andrej Babiš #Igor Matovič #koronavírus