Belgicko vyhovelo požiadavke prizvať slovenského experta do vyšetrovania smrti Chovanca

Belgické kráľovstvo vyhovelo požiadavke prezidentky SR Zuzany Čaputovej prizvať slovenského experta do tímu, ktorý vyšetruje smrť slovenského občana Jozefa Chovanca v Belgicku. V tlačovej správe o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Čaputová adresovala túto výzvu belgickej strane 10. septembra.

16.09.2020 18:39
Jozef Chovanec, Charleroi, incident, brutalita, Foto:
Na videozábere z policajnej kamery policajti zadržujú Slováka Jozefa Chovanca v cele predbežného zadržania na letisku v meste Charleroi 24. februára 2018.
debata (7)

„Kancelária prezidenta SR bola informovaná, že belgická strana vyhovela požiadavke na prizvanie slovenského experta do expertného tímu zapojeného do vyšetrovania smrti Jozefa Chovanca,“ uviedol. „Prezidentka Zuzana Čaputová uvítala, že náš expert bol prizvaný na najbližšie stretnutie expertného kolégia," dodal Strižinec.

Kováčiková kontaktovala prezidenta Eurojustu

Prvá námestníčka generálneho prokurátora SR Viera Kováčiková koná v prípade úmrtia občana SR Jozefa Chovanca v Belgicku. Kontaktovala prezidenta Eurojustu v Haagu Ladislava Hamrana. TASR o tom informovala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová. O ďalších krokoch v prípade bude podľa jej slov informovať hneď, ako to bude možné.

„Kováčiková bezodkladne reagovala na vzniknutú situáciu a kontaktovala prezidenta Eurojustu v Haagu Ladislava Hamrana a vyvíja maximálne úsilie o stanovenie ďalších zákonných koordinačných postupov spoločne so zástupcami prokuratúry Belgického kráľovstva,“ uviedla Tökölyová.

Slovák Jozef Chovanec zomrel v Belgicku vo februári 2018 po potýčke s políciou na letisku v meste Charleroi. Podľa pôvodných informácií prelomil letiskovú bariéru a nastúpil do lietadla neoprávnene. Malo dôjsť k potýčke, pričom letisková polícia ho vyviedla a umiestnila do cely predbežného zadržania, kde sa mal Chovanec dopustiť sebapoškodenia.

Zo záznamu priemyselnej kamery však vidno, ako jedna zo zasahujúcich policajtiek hajluje, zatiaľ čo piati ďalší policajti sedia a kľačia na hrudi Chovanca a smejú sa z nacistického pozdravu svojej kolegyne. Podľa videozáznamu policajti kolenami na hrudi imobilizovali Chovanca počas 16 minút.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Jozef Chovanec #Belgicko #Zuzana Čaputová