Mičovský skonštatoval, že po svojom nástupe do funkcie stopol veľa obstarávaní a zákaziek s úmyslom dať ich preveriť. „Zdá sa, že to bol rozumný krok, pretože aj táto zákazka bola jedna z tých, ktorá bola zastavená, a zdá sa, že miera trpezlivosti dotyčnej firmy bola prekročená a rozhodla sa urobiť ten špinavý krok, ktorý nie je v našej krajine výnimočný,“ priblížil.
Hlavným cieľom tejto vlády je podľa Mičovského ukázať, že Slovensko sa dá spravovať možno s chybami, ale čestne a poctivo, no zdá sa, že mnohí ľudia tomu nechcú uveriť. Preto si dovolili prísť ponúkať úplatok, keďže boli nespokojní s tým, že nedostali zákazku.
Minister verí, že orgány činné v trestnom konaní dotiahnu prípad do úspešného konca. Poďakoval tiež policajtom, že si robia svoju službu tak, ako sa od nich očakáva.
Podľa Fecka sa s úplatkom asi ozvali tí, „ktorým šliapli po otlakoch“. Keďže ide iba o podozrenie a spis je živý, nechcel prípad viac konkretizovať.
Polícia obvinila v rámci protikorupčnej akcie s krycím názvom Contract dvoch mužov, ktorí sa mali pokúsiť podplatiť Fecka. Ten s políciou spolupracoval, k odovzdaniu úplatku nedošlo. TASR o tom v stredu informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.
„Za podpísanie zmluvy o štátnej zákazke o vytvorení a zavádzaní informačného systému mu mali sľúbiť päť percent z hodnoty projektu alebo 60 000 eur v hotovosti,“ uviedol Slivka s tým, že obvinení sa mali skutku dopustiť ako spolupáchatelia.
Prípad sa týka Centrálneho údajového repozitára Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSÚP) v rámci projektu „Centrálny údajový repozitár ÚKSÚP – komplexný projekt pre manažment údajov“ v hodnote takmer 1,5 milióna eur.
Obvineným Petrovi Ch. a Miroslavovi S. podľa polície hrozí v prípade dokázania viny za podplácanie trest odňatia slobody na päť až 12 rokov, za legalizáciu príjmu z trestnej činnosti na sedem až 12 rokov.