Slovenskí vojaci pôjdu do Mali aj Stredoafrickej republiky

24.09.2020 11:48

Výcvikové misie Európskej únie (EÚ) v Afrike by mali od októbra posilniť slovenskí vojaci. Poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odobrili vyslanie do 15 príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR do EUTM Mali a najviac štyroch vojakov do EUTM RCA v Stredoafrickej republike.

„V nadväznosti na zvyšujúce sa požiadavky EÚ voči jej členským štátom z hľadiska ich angažovania v uvedených regiónoch Afriky z dôvodu dlhodobých nepokojov v tejto oblasti, SR má záujem pripojiť sa k svojim partnerom a prispieť k bezpečnosti celého regiónu prostredníctvom poskytnutia príspevku v rámci EUTM Mali a EUTM RCA,“ uvádza sa v materiáli. Slovenská republika už má skúsenosť z predchádzajúceho pôsobenia v rámci EUTM Mali, podotkli predkladatelia.

V afrických misiách by sa mali slovenskí vojaci zapojiť do výcviku miestnych ozbrojených síl, poskytovať im poradenstvo, prispievať k rozvoju vojenského vzdelávania a plniť úlohy príslušného veliteľstva. V Mali majú zabezpečovať aj poradenstvo a výcvik v rámci veliteľstva Spoločných ozbrojených síl štátov skupiny G5 Sahel. Výzbroj vojakov má v oboch misiách tvoriť dlhá a krátka ručná zbraň.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#armáda SR
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku