Minister vnútra Mikulec vypísal výberové konanie na policajného prezidenta

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) vypísal výberové konanie na prezidenta Policajného zboru (PZ). Nový šéf polície sa teda bude napriek avizovaným zmenám zatiaľ vyberať podľa aktuálnych pravidiel. Šéf rezortu vnútra to potvrdil v pondelok. Záujemcovia o post sa môžu prihlásiť do 30. novembra.

28.09.2020 13:21, aktualizované: 18:17
debata (13)

„Zatiaľ je platná právna úprava na to, ako sa to bude robiť. My sme si zo zákona splnili povinnosť, ja som to dnes vypísal a bude vyhlásené výberové konanie. Zmena pravidiel nejde len zo dňa na deň. Vyžaduje si to aj legislatívnu zmenu,“ komentoval.

Mikulec doplnil, že čím viac ľudí sa do výberového konania prihlási, tým lepšie sa bude vyberať.

Uchádzač by mal byť príslušníkom Policajného zboru celkovo najmenej desať rokov, mať vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa i špecializované policajné vzdelanie a mal by byť celkovo najmenej päť rokov nadriadeným. Nesmie byť odsúdený za spáchanie trestného činu. Okrem životopisu musí predložiť aj koncepciu rozvoja a riadenia polície.

Policajný zbor od septembra vedie dočasný prezident Peter Kovařík, nastúpil po odchode Milana Lučanského.

Zmena voľby policajného prezidenta má byť súčasťou reformy polície, ktorú avizovala vláda vo svojom programovom vyhlásení.

Termín predstavenia pripravovanej reformy PZ nie je podľa ministerstva vnútra (MV) možné vzhľadom na komplexnosť reformy odhadnúť. Ako pre TASR uviedol tlačový odbor MV SR, od reformy rezort očakáva najmä posilnenie dôvery občanov v PZ.

„Jednotlivými krokmi v rámci reformy máme v pláne zefektívniť systém policajnej práce tak, aby sa odbúrala zbytočná byrokratická záťaž a policajt sa mohol venovať činnostiam, ktoré budú pre jeho prácu podstatné. Reformou sledujeme aj zefektívnenie vyšetrovania závažnej ekonomickej trestnej činnosti, boj proti korupcii a zneužívaniu právomoci verejného činiteľa,“ načrtli. Priniesť by mala tiež zmeny v kariérnom raste policajtov, ktoré by spolu s ďalšími krokmi mali prispieť k zatraktívneniu povolania, a profesionálnejší výkon služby.

Otázka výberu a možných kandidátov na funkciu policajného prezidenta je podľa vládneho hnutia OĽANO stále otvorená. Dočasný policajný prezident Peter Kovařík má dôveru ministra vnútra. Podľa premiéra môže vo funkcii len pozitívne prekvapiť. „Hlavným cieľom hnutia OĽANO je, aby polícia poctivo vyšetrovala korupčné kauzy. Pozitívne preto hodnotíme, že sa nám podarilo polícii rozviazať ruky a koná vo viacerých prípadoch,“ skonštatovalo hnutie pre TASR.

Podľa predsedníčky koaličnej strany Za ľudí Veroniky Remišovej je výber nového policajného prezidenta predovšetkým úlohou ministra vnútra a príslušnej komisie. „Zároveň k tejto otázke musíme pristupovať mimoriadne citlivo, keďže táto vláda dostala od občanov silný mandát na očistenie polície od prepojenia s organizovaným zločinom, na zvýšenie dôveryhodnosti v políciu a na čestné, profesionálne vedenie Policajného zboru,“ skonštatovala pre TASR. Vládna SaS ponecháva otázky o novom policajnom prezidentovi na výlučnej pôsobnosti ministra vnútra.

Saková: Šéfa polície budú vyberať podľa zákona, ktorý by zadupali pod čiernu zem

Exministerka vnútra Denisa Saková, pôsobiaca v mimoparlamentnej strane Hlas-SD, si myslí, že vláda Igora Matoviča (OĽANO) chce mať opäť na čele polície politického nominanta. Vízie a predstavy ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) o novej voľbe šéfa polície doteraz podľa nej zjavne nedokázali sami pretaviť do reality. Nezaradená poslankyňa to uviedla na sociálnej sieti v súvislosti s vyhlásením výberového konania na prezidenta Policajného zboru (PZ).

Saková poukázala na to, že Milan Lučanský bol prvým policajným prezidentom vo funkcii, ktorý podľa novely zákona prešiel „grilovaním“ naprieč politickým spektrom a presvedčil koaličných a opozičných politikov. „Matovičova vláda však prišla k záveru, že to nie je dostatočne nezávislé a vlastne chcú opäť politického nominanta. To bolo však proti Lučanského vnútornému presvedčeniu a pozície prezidenta PZ sa chtiac-nechtiac vzdal,“ skonštatovala.

Bývalá šéfka rezortu vnútra reagovala aj na to, že voľba sa uskutoční podľa „zákona, ktorý by najradšej zadupali pod čiernu zem“. „Zjavne vízie a predstavy ministra vnútra Romana Mikulca (alebo Jaroslava Spišiaka?) nedokážu pretaviť do reality ani oni sami,“ podotkla v súvislosti s avizovanými zmenami. Pýta sa preto, či vláde prekážala osoba Lučanského vo funkcii policajného prezidenta alebo zákon. Poznamenala, že práve pod jeho vedením začala Národná kriminálna agentúra vyšetrovať ľudí, o ktorých sa mnohým ani nesnívalo, že by raz skončili v putách.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #policajný prezident #Roman Mikulec
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy