Kočner: K skutku prípravy vraždy Klaus-Volzovej neviem nič povedať

V kauze televíznych zmeniek nemá neprávoplatne odsúdený Marian Kočner informácie k skutku prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej, bývalej spoločníčky exriaditeľa televízie Markíza Pavla Ruska, ktorý je v tejto súvislosti obžalovaný. "Neviem k skutku nič povedať," vypovedal pred senátom Okresného súdu (OS) Bratislava II v procese s obžalovaným exriaditeľom a spol.

29.09.2020 11:51 , aktualizované: 14:19
debata (5)

Z obžalovaných v kauze Marian Kočner podľa svojich slov pozná Pavla Ruska, Mikuláša Černáka a Miloša Kaštana nepozná. S ďalším obžalovaným Róbertom Lališom alias Kýblom sa stretol možno dva razy. Poškodenú Klaus-Volzovú pozná. V novembri 2017 bol k skutku vypočutý, na výpoveď si však nepamätá. Ani k stretnutiu Černáka s Ruskom sa nevedel vyjadriť a nemá žiadnu vedomosť, že by sa takéto stretnutie malo uskutočniť v Banskej Bystrici. Kočner ku kauze disponuje podľa vlastných slov len informáciami z médií.

S Klaus-Volzovou sa spoznal na konci roka 1997 alebo začiatkom roka 1998, keď ich zoznámil Peter Čongrády alias Čongi. „Čongi sa s ňou poznal dlhšiu dobu,“ povedal. Okrem toho vypovedal aj k situácii v prípade pohľadávky v TV Markíza, o ktorú mal záujem. „Dôležitá a zaujímavá je jedna vec. Pani Volzová ubezpečovala, že Pavla Ruska nemá v televízii nikto rád a, naopak, ona je u zamestnancov obľúbená a prejavila záujem televíziu viesť. My sme s vedením televízie nemali skúsenosti,“ povedal Kočner.

Spomenul známu situáciu, ktorá nastala pri vstupe Kočnera do televízie, zhromaždenie stoviek ľudí na záchranu televízie. Prekvapujúce podľa neho bolo, že za Klaus-Volzovú sa postavili len dvaja ľudia z Markízy. Pred zhromaždením odmietla vystúpiť. „Dá sa povedať že z Markízy utiekla Volzová takmer s plačom,“ spomenul si svedok. Vtedy podľa jeho slov nadobudol presvedčenie, že v podstate len nebola spokojná s postavením v televízii. „Mala menšiu kanceláriu, menej hodnotné auto, dlhodobo sa snažila o ovládnutie Markízy a odvolať Ruska na valnom zhromaždení z funkcie,“ povedal. Podľa jeho výpovede nikdy nespomenula, že má nejaký strach, že by ju niekto sledoval a vyhrážal sa jej. "Nechcem niekoho urážať. Pani Volzová sa sťažovala na všetko, na Pavla Ruska, na zamestnancov, povedal.

Vraždu Klaus-Volzovej si mal objednať podľa obžaloby Pavol Rusko u Černáka, ktorý mal do nej zaangažovať bratislavskú skupinu sýkorovcov. Prvé pojednávanie sa vo veci začalo koncom mája minulého roka. Kýbel rovnako ako Rusko účasť na príprave vraždy poprel. Černák a Kaštan sa k činu priznali.

Proces v kauze prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej odročili na november

Senát Okresného súdu (OS) Bratislava II odročil hlavné pojednávanie v kauze prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej na 27. novembra.

Súd v utorok vypočul troch svedkov – medzi nimi aj v kauze televíznych zmeniek neprávoplatne odsúdeného podnikateľa Mariana Kočnera. Pavol Rusko, Lališ aj Kaštan sa ospravedlnili a dali súhlas svojim obhajcom na proces v ich neprítomnosti. Na proces eskortovali len Černáka. Pojednávalo sa, podobne ako doteraz, za prísnych bezpečnostných opatrení v Ústave na výkon väzby (ÚVV) a Ústave na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) Bratislava.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Marian Kočner #Pavol Rusko #Sylvia Volzová