Sýkoru som nepoznal, vypovedal pred súdom Lexa

Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivan Lexa v utorok vypovedal bez prítomnosti verejnosti ako svedok v kauze vraždy zakladateľa bratislavskej skupiny sýkorovcov Miroslava Sýkoru z roku 1997. Pred pojednávacou miestnosťou uviedol, že sa so zavraždeným Sýkorom nepoznal.

29.09.2020 13:11 , aktualizované: 15:37
súd Sýkora vražda Ľuboš F. lexa Foto: ,
Na snímke vľavo bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa a hlavný obžalovaný Ľuboš F. čakajú pred pojednávacou miestnosťou na Okresnom súde Bratislava I. na proces v kauze vraždy zakladateľa bratislavskej skupiny sýkorovcov Miroslava Sýkoru. 29. septembra 2020.
debata (2)

Všetky otázky súviseli s vnútornou štruktúrou SIS a vecami, ktoré sú utajovanou skutočnosťou, poznamenal s tým, že na samotnú vraždu sa súd pýtal len okrajovo. Keď ma poučí pán predseda senátu, že ide o utajované skutočnosti, tak vám nemôžem viac povedať, aj keby som chcel, dodal.

Na Okresnom súde Bratislava I po dlhšom období pokračovalo pojednávanie v kauze vraždy údajného zakladateľa zločineckej skupiny sýkorovcov Miroslava Sýkoru. „Na dnešnom hlavnom pojednávaní boli vypočutí spolu šiesti svedkovia. Okresný súd Bratislava I odročil pojednávanie na 26. januára 2021,“ uviedol hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak. Dodal, že na nasledujúce pojednávanie budú predvolaní traja svedkovia a tiež znalci.

Pred súd sa v utorok postavil v pozícii svedka aj bos bratislavskej skupiny piťovcov Juraj Ondrejčák alias Piťo. Uviedol, že vražda Sýkoru mala byť odvetou od Petra Križanoviča za streľbu, po ktorej mu museli amputovať nohu.

Križanovič bol človek, ktorý si to nenechá. Bolo pochopiteľné, že po ňom pôjde, myslí si. Okrem Križanoviča sa mal podľa výpovede svedka podieľať na vražde aj obžalovaný Richard B., prezývaný Kofola. Ondrejčákovi to vyplynulo z udalostí po vražde, keď sýkorovci Križanoviča a Richarda B. sledovali.

V utorok vypovedali aj manželka a bývalá priateľka Križanoviča. Ten bol zavraždený v roku 1997, svedkovia Martin Bihári a Mikuláš Černák v minulosti na súde tvrdili, že sa mal podieľať na vražde Miroslava Sýkoru.

Bývalá Križanovičova priateľka Ivana Škultétyová sa poznala so všetkými obžalovanými. „Nikdy som nepočula, že by sa bavili alebo riešili vraždu Sýkoru,“ spresnila s tým, že o skutku počula len z médií. Klaudia Križanovičová vypovedala o udalosti, ktorá sa udiala v novembri 1996, keď bol pred ich domom postrelený jej manžel. Priblížila, že mu museli amputovať nohu, druhú mal prestrelenú. „O vražde Sýkoru viem len z médií,“ skonštatovala.

V prípade sú obžalovaní Ľuboš F., Richard B., Milan M. a Marek L. Sýkoru mali vo februári 1997 podľa prokurátora zavraždiť na parkovisku hotela na Bajkalskej ulici v Bratislave. Prokurátor uviedol, že ho najskôr zasiahli troma ranami do nohy, po čom spadol na zem. Útočníci ho mali vzápätí ‚doraziť‘ ďalšou streľbou zo samopalu. Podľa obžaloby mu výstrelmi spôsobili 13 poranení hlavy a hrudníka.

Ľuboša F. minulý rok v inej veci prepustili z väzby. Obvinený je z lúpeže a incidentu, ktorý sa odohral v roku 2018 v erotickom salóne pri Leviciach. Koncom marca tohto roka na neho podala prokurátorka obžalobu na Okresný súd v Leviciach. Okrem toho čelí žalobe za inú trestnú činnosť na Okresnom súde v Nitre.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #súd #piťovci #mafia #sýkorovci #Miroslav Sýkora #Ivan Lexa #Juraj Ondrejčák