Funkcionalita zberu dát cez aplikáciu Moje ezdravie bola od začiatku chybná

Funkcionalita zberu dát v aplikácii Moje ezdravie bola od začiatku chybná a nebezpečná. Ako v utorok TASR informovala hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Beňadiková, od prvotného nasadenia nespĺňala bezpečnostné štandardy, ktoré sú pre informačné systémy verejnej správy povinné. Súčasné vedenie NCZI podľa jej slov už prijalo potrebné technické aj organizačné bezpečnostné opatrenia. Rovnako vyvodilo personálne dôsledky.

29.09.2020 17:14
Národné centrum zdravotníckych informácií /... Foto:
Generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Bielik
debata (12)

Generálny riaditeľ NCZI Peter Bielik komentoval, že spoločnosť, ktorá verejne na zraniteľnosť aplikácie upozornila, dala čestné vyhlásenie, že všetky dáta získané z incidentu bezpečne zlikvidovala. Tvrdí, že predchádzajúce vedenie centra precenilo svoje schopnosti a možnosti, a narýchlo spustilo viaceré aktivity súvisiace s pandémiou, medzi nimi aj aplikáciu Moje ezdravie, ktoré neboli sprevádzané riadnym plnením zákonných povinností.

„Moje ezdravie je aplikácia, ktorá zbiera citlivé osobné údaje, pričom nemala optimálne nastavenú bezpečnostnú politiku, čo je zrejme dôsledkom hrubej nedbanlivosti viacerých osôb zodpovedných za vývoj, zabezpečenie a monitorovanie tejto aplikácie,“ komentoval Bielik s tým, že otázkou je, či sa tak stalo z amaterizmu alebo z nevedomosti.

Aplikáciu podľa šéfa NCZI v týchto dňoch nie je možné v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu vypnúť, pretože je na ňu naviazaný celý systém objednávania a testovania na ochorenie COVID-19.

Dodal, že sa aktuálne v rámci aplikácie realizujú viaceré bezpečnostné audity. NCZI si podľa Bielika splnilo všetky zákonné povinnosti voči Úradu na ochranu osobných údajov SR či voči Národnému bezpečnostnému úradu, ktorým poskytuje v rámci začatých konaní maximálnu mieru súčinnosti.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #eZdravie #Národné centrum zdravotníckych informácií
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy