Poslanci nebudú rokovať, neschválili program schôdze

, 07.10.2020 13:42, aktualizované: 15:14
NR SR schôdza
Na snímke elektronická tabuľa s výsledkami hlasovania programu schôdze. Autor: ,

Poslanci Národnej rady (NR) SR nebudú v stredu rokovať o pomoci rezortov v súvislosti s koronakrízou. Plénum totiž neschválilo program 14. schôdze parlamentu, a tak predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) zasadnutie ukončil.

Schôdzu inicioval opozičný Smer, chcel počuť od ministrov plány na riešenie koronakrízy v konkrétnych rezortoch. Koalícia na rokovanie nevidela dôvod. Za schválenie programu hlasovalo zo 136 prítomných poslancov len 52 z nich.

Opozícia chcela, aby parlament uznesením zaviazal členov vlády predložiť v úvode októbrovej schôdze NR SR konkrétny plán okamžitých legislatívnych a iných opatrení s určením dosahu na verejné financie s cieľom minimalizovať negatívne dôsledky pandémie nového koronavírusu.

Na rokovaní mali vystúpiť ministri financií, hospodárstva, práce, investícií, dopravy, pôdohospodárstva, životného prostredia, školstva i kultúry. Opozícia chcela vedieť, aké budú opatrenia na zabezpečenie konkurencieschop­nosti slovenskej ekonomiky a podporu inovácií. Takisto ju zaujímali opatrenia na zabezpečenie zamestnanosti, udržanie sociálnej úrovne a vzdelanosti Slovákov i napĺňanie priorít a cieľov EÚ v oblasti digitálnej a zelenej ekonomiky.

Členovia vlády mali predložiť plán opatrení, ktoré riešia dôsledky pandémie na cestovný ruch, šport, kultúru. Šéf rezortu financií mal tiež predložiť plán legislatívnych a fiškálnych opatrení na dofinancovanie výpadku príjmov regionálnych a územných samospráv z podielových daní.

Koaliční predstavitelia na mimoriadnu schôdzu dôvod nevideli. Hovorili, že poslanci majú možnosť podávať interpelácie či priamo sa ministrov a premiéra pýtať na hodine otázok v rámci riadnej schôdze.

Fico: Koalícia nechcela vystaviť svojich ministrov hanbe

Fico na dnešnej tlačovej konferencii uviedol, že mimoriadna schôdza nemala mať nič spoločné s plánom obnovy ani európskymi peniazmi, ako sa podľa neho domnievali členovia koalície. Tvrdí, že poslanci koalície dostali len pokyn, aby hlasovali proti, ale „keby si prečítali uznesenie, ktoré sme predložili, tak by pochopili, že schôdza mala byť o niečom inom.” Schôdza mala byť podľa jeho slov o tom, čo plánuje vláda urobiť počnúc 20. októbrom, kedy sa začína riadna schôdza NR SR.

„Vláda Igora Matoviča si navýšila deficit asi o 8,5 miliardy eur. Reálne ešte dnes má vláda k dispozícii okolo 5,5 miliárd eur, ktoré musia minúť o konca tohto toka, lebo sú to peniaze, ktoré sú naplánované v štátnom rozpočte,” vysvetlil šéf Smeru. Podľa neho sú k dispozícii ešte možno dva mesiace na to, aby sa ako pomoc v boji proti pandémii minulo spomínaných 5,5 miliardy eur.

Podľa Fica koalícia neschválila program schôdze aj preto, lebo nechcela vystaviť svojich ministrov hanbe. „Každé jedno vystúpenie ministra v médiách sa začína a končí jednou veľkou hanbou, lebo nevedia odpovedať na elementárne otázky, ktoré sú im kladené, pokiaľ ide o boj proti pandémii,” povedal s tým, že schôdza mohla podľa neho trvať polhodinu, hodinu. „Mohli sme predložiť návrh uznesenia, v ktorom nie sú žiadne útoky na vládnu koalíciu, sú tam požiadavky na konkrétnych ministrov a ešte sme im napísali, k čomu majú vystúpiť,” doplnil.

Nezaradený poslanec NR SR a člen mimoparlamentnej strany Hlas – sociálna demokracia Peter Žiga na dnešnej tlačovej konferencii povedal, že obštrukcia vládnej koalície dnes nebola na mieste. V prípade politickej témy by to rešpektovali, „ale dnes sme v pandemickej téme.” Schôdza podľa exministra hospodárstva nemala byť o politike, ale o tom, ako je vláda pripravená na doručenie finančných zdrojov alebo inej pomoci pre občanov Slovenskej republiky. „Zistili sme, že vládna koalícia nemá záujem diskutovať, nemá záujem ani informovať občanov o tom, čo má pripravené a akým spôsobom to bude distribuovať k ľuďom na Slovensku,” doplnil Žiga.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vláda SR #koronavírus #koronakríza
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku