Bývalá súdna úradníčka Šumichrastová dostala za drogovú trestnú činnosť sedemročný trest

Bývalú súdnu úradníčku Veroniku Šumichrastovú vo štvrtok Okresný súd Bratislava V odsúdil pre drogovú trestnú činnosť na trest sedem rokov väzenia.

15.10.2020 11:55
Veronika Šumichrastová Foto:
Obžalovaná bývalá súdna úradníčka Veronika Šumichrastová prichádza v sprievode Zboru väzenskej a justičnej stráže na súdne pojednávanie v drogovej kauze v utorok 6. októbra 2020 v Bratislave
debata (15)

Odpykať si ho má v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Spoluobžalovanému Jozefovi H. uložil súd osemročný trest, ktorý si má odpykať v ústave so stredným stupňom stráženia. Rovnako osemročný trest uložil súd obžalovanej Andrei F. Tá si ho má odsedieť v zariadení s minimálnym stupňom stráženia.

Všetkých troch súd uznal za vinných z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi. Verdikt súdu nie je právoplatný, obžalovaní aj prokurátor si ponechali zákonnú lehotu na odvolanie.

Predsedníčka senátu zdôraznila, že dolná hranica trestnej sadzby je v tomto prípade 10 rokov, bola však znížená aj pre priznania a oľutovanie skutkov zo strany Veroniky Šumichrastovej a Jozefa H. Tí na prvom pojednávaní urobili vyhlásenia o vine. Vinu z podieľania sa na predaji drog podľa obžaloby popierala len Andrea F. Podľa verdiktu súdu však žila v prostredí, v ktorom sa obchodovalo s drogami a „bola skutkov účastná“.

Policajti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zasahovali začiatkom marca v Bratislave, Nitre a na Záhorí v súvislosti s drogovou trestnou činnosťou. Traja obžalovaní sa podľa polície od roku 2017 zaoberali predajom kokaínu, a to prevažne v Bratislave.

Akciu s krycím názvom Veža pripravovali policajti niekoľko mesiacov, pričom pri nej zaistili väčšie množstvo kokaínu a marihuany. Obžalovaných vzal ešte začiatkom marca tohto roku súd do väzby. Dôvodom bola obava, že by pokračovali v páchaní trestnej činnosti. Podľa polície sa na drogovej trestnej činnosti podieľal aj Ladislav L., toho sa im však nepodarilo zadržať. Momentálne je na neho vydaný medzinárodný zatykač.

Veronika Šumichrastová je okrem iného dcérou bývalého vysokého predstaviteľa Generálnej prokuratúry SR. Okresný súd Bratislava I, na ktorom pôsobila ako vyššia súdna úradníčka, ešte 6. marca avizoval, že obvinenú postavil mimo služby.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #drogová trestná činnosť #Veronika Šumichrastová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy