Zásah polície proti protestujúcim pred úradom vlády
Demonštranti pred budovou Úradu vlády SR skandovali hanlivé heslá, hádzali po policajtoch kamene, fľaše a delobuchy. Na mieste sa podľa agentúry SITA nachádzalo niekoľko stoviek ľudí.
Ultras fanúšikovia žiadali odstúpenie premiéra Igora Matoviča. Do ulíc vyšli napriek zákazu zhromažďovania sa nad 6 osôb.
V úvode zhromaždenia vystúpil aj bývalý poslanec Národnej rady SR Peter Marček. Očakával sa tiež príchod priaznivcov strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko.
Demonštranti prichádzali do Bratislavy od dopoludnia. Príslušníci polície ich čakali na hlavnej stanici. Odtiaľ sa presunuli pred Úrad vlády SR.
V sobotu popoludní prišli pred úrad vlády protestovať športoví fanúšikovia z celého Slovenska. Postupne sa k nim však pridali aj ďalší protestujúci.
Polícia na mieste protestu zadržala niekoľko osôb
Polícia počas sobotného protestu v Bratislave zadržala niekoľko osôb. Viac informácií poskytne, keď to situácia dovolí. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff.
„Dnešné neohlásené zhromaždenie sa v priebehu pár minút zmenilo na zhluk agresívnych ultrapravicových radikálov v niektorých prípadoch i pod vplyvom alkoholu,“ priblížilo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave na sociálnej sieti. Ako dodalo, zúčastnené osoby aj napriek opakovaným výzvam polície použili zápalnú pyrotechniku, ktorou sa navzájom zranili, keď jeden z prítomných ju vhodil medzi zhromaždených.
Obyvatelia centra Bratislavy a náhodní okoloidúci sa obrátili so žiadosťou o pomoc na policajný zbor. „Viaceré protiprávne konania zúčastnených osôb prerušila poriadková jednotka, ktorá vytvorila kordón na prehradenie priestoru. Keďže útočníci od tohto konania opakovane neupustili, poriadková jednotka použila donucovacie prostriedky, a to slzotvorný plyn a špeciálnu vodnú striekačku na obnovenie verejného poriadku,“ doplnila polícia. Dodala, že na mieste bolo zranených viacero osôb, medzi nimi aj príslušníci policajného zboru.
Neohlásené zhromaždenie sa konalo v čase núdzového stavu, kedy je platný zákaz zhromažďovania sa osôb v skupinách viac ako šesť ľudí. „Z miesta zhromaždenia ultrapravicových radikálov sa stalo bezpečnostné riziko,“ uzavrela polícia.
Policajti sa pripravili
Bratislavskí policajti v súvislosti so sobotným zhromaždením futbalových fanúšikov v hlavnom meste pripravili bezpečnostné opatrenia. Dopravní policajti budú monitorovať dopravno-bezpečnostnú situáciu v Bratislave. Informuje o tom Krajské riaditeľstvo (KR) Policajného zboru (PZ) v Bratislave na sociálnej sieti.
Opatrenia sú zamerané na ochranu života, zdravia, majetku ľudí a verejného poriadku. Policajti budú v prípade komplikácií usmerňovať dopravu v Bratislave. Vyzývajú preto vodičov, aby rešpektovali ich pokyny. O prípadných zmenách v doprave budú priebežne informovať.
„S občanmi, ktorí sa rozhodnú aj napriek týmto okolnostiam neoznámeného zhromaždenia zúčastniť, budú komunikovať policajti Antikonfliktného tímu Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave. Ich snahou bude konštruktívne komunikovať so zúčastnenými, predchádzať prípadným konfliktným a agresívnym prejavom správania,“ uviedla polícia.
Ak osoby porušia opatrenia vydané Úradom verejného zdravotníctva SR, okresné úrady ich môžu sankcionovať do výšky 1659 eur, v blokovom konaní do 1000 eur, upozorňuje polícia.
Účastníkom pripomína, že ak sa zhromaždenia zúčastní osoba pozitívne testovaná na ochorenie COVID-19, ktorá nedodržiava karanténu, dopúšťa sa trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby. Trestná sadzba je v tomto prípade štyri až desať rokov odňatia slobody.
„V prípade spáchania útoku na verejného činiteľa zo strany účastníkov zhromaždenia je možné uložiť za takéto konanie v zmysle zákona trest odňatia slobody na 12 až 25 rokov,“ uviedli policajti.
Sobotňajší protest pred Úradom vlády SR