Celoplošné testovanie bude. Vláda poverila armádu

Vláda poverila Ozbrojené sily (OS) SR prípravou a vykonaním celoštátneho testovania obyvateľov v súvislosti s novým koronavírusom. Vyčlenených má byť do 8000 príslušníkov OS SR. V nedeľu o tom rozhodol vládny kabinet na mimoriadnom rokovaní. Zatiaľ nie je isté, či bude testovanie dobrovoľné, alebo povinné.

18.10.2020 11:25 , aktualizované: 20:35
matovič testovanie test Foto:
Premiér Igor Matovič na tlačovej konferencii predstavil antigénový výterový test.
debata (932)

VIDEO: Celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska vykoná armáda. Vláda odklepla operáciu Spoločná zodpovednosť.

Video

„Testovanie na celoštátnej úrovni pomôže lepšie identifikovať existujúce ohniská nákazy, umožní poskytnutie primeranej zdravotnej starostlivosti aj pre prípady so slabými alebo žiadnymi príznakmi ochorenia COVID-19 a účinnejšie oddelenie nakazeného obyvateľstva,“ uvádza sa v materiáli.

Testovať sa budú všetci obyvatelia Slovenska starší ako desať rokov. Hlavná časť testovania sa uskutoční v dňoch 30. októbra do 1. novembra a v dňoch 6. až 8. novembra. V dňoch od 23. do 25. októbra sa uskutoční pilotné testovanie so zameraním na okresy, v ktorých sa v súčasnosti najviac šíri ochorenie COVID-19.

Odberové miesta budú podľa schváleného materiálu umiestnené a zariadené tak, aby bolo možné zabezpečiť dodržanie všetkých opatrení na obmedzenie šírenia nového koronavírusu. Odberové miesta budú zriadené tak, aby ich dostupnosť pre obyvateľstvo bola čo najlepšia, podobne ako v prípade zriaďovania volebných miestností.

Na odberových miestach budú pôsobiť integrované tímy vedené profesionálnymi vojakmi OS SR, preto vláda navrhla vyčleniť do 8000 príslušníkov armády. Okrem profesionálnych vojakov OS SR budú integrované tímy pozostávať z príslušníkov Policajného zboru, kvalifikovaného zdravotníckeho personálu a administratívneho personálu. „Odber vzoriek na testovanie bude uskutočňovať výhradne odborne kvalifikovaný zdravotnícky personál,“ píše sa v schválenom materiáli.

Z materiálu vyplýva, že je nevyhnutné zabezpečiť spoluprácu OS SR s Ministerstvom vnútra SR, Ministerstvom zdravotníctva SR a územnou samosprávou.

Na zaistenie efektívnej koordinácie, riadenia a informačného toku minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) zabezpečí vytvorenie príslušnej organizačnej štruktúry. O príprave a uskutočnení testovania bude informovať Ústredný krízový štáb a vládu SR.

Vláda zároveň ukladá Správe štátnych hmotných rezerv SR úlohu zabezpečiť ochranné pomôcky a testy na celoplošné testovanie obyvateľstva.

Naď: Plánujeme nasadiť všetkých disponibilných vojakov, policajtov a hasičov

Do konca októbra Ozbrojené sily (OS) SR pripravia a počas novembra zrealizujú plošné testovanie obyvateľstva v súvislosti s novým koronavírusom. Po mimoriadnom rokovaní vlády to uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) s tým, že pôjde o operačnú misiu s názvom Spoločná zodpovednosť. Uviedol, že plánujú nasadiť všetkých disponibilných vojakov, policajtov, hasičov.

V najbližších dňoch každý starosta a primátor podľa Naďa môže očakávať návštevu, kde budú prebraté detaily. „Dôležitým aspektom bude pilotné testovanie,“ povedal Naď s tým, že 24 . – 25. októbra sa uskutoční v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov. „To, čo chystáme teraz, nemá vo svete obdobu,“ poznamenal šéf rezortu obrany. Viacero krajín podľa neho už pripravuje podobné opatrenia.

Naď poprosil ľudí o zodpovednosť pri testovaní aj v komunikácii. Odkázal tiež politickým partnerom, aby prestali politikárčiť. Minister vopred poďakoval každému vojakovi za to, čo odvedie v tejto operácii. „Ste pripravení. Spoločne to zvládneme a budeme ťahať za jeden povraz,“ odkázal armáde.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) verí, že armáda dokáže po logistickej stránke proces zorganizovať. „Na to, aby sme boli úspešní, potrebujeme, aby prišlo čo najviac ľudí,“ povedal predseda vlády. V opačnom prípade sa budú musieť prijať opatrenia ako v Izraeli či Paríži. „Lockdown je jedna možnosť a dvojnásobné pretestovanie obyvateľstva je druhá možnosť,“ dodal.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) tvrdí, že je dôležité vedieť, kto je a kto nie je nakazený. „Kto bude nakazený, bude musieť stráviť čas v karanténe. Plne to podporujem,“ poznamenal po nedeľnom rokovaní vlády Sulík. Zároveň oceňuje, že v štyroch najviac nakazených okresoch dôjde k celoplošnému testovaniu.

Celoplošné testovanie podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) vyvolá veľký hnev obyvateľstva, čo chápe. Tvrdí, že je to posledná možnosť, ako odvrátiť lockdown. Zároveň vyzval opozíciu, aby nerozbíjala spoločnosť, a aby spoločne zatiahli za spoločný povraz. „Nemyslím si, že to ľudia privítajú, bude veľa nezmyselných útokov na vládu, no je to jediná možnosť, ako sa s týmto vyrovnať,“ poznamenal Kollár.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) povedala, že od vlády sa očakáva, aby prijala účinné opatrenia v boji proti novému koronavírusu a testovanie je podľa nej presne to. Kolíková sa stretla s náčelníkom Generálneho štábu OS SR Danielom Zmekom, ktorý bol podľa nej dôveryhodný a zmysluplný a celá operácia tak dávala zmysel. „Musíme byť spolupracujúci. Nebudeme sa rozoštvávať medzi sebou a budeme rešpektovať opatrenia.“

Matovič povedal, že počas zasadnutia vlády sa bavili dlho o tom, či bude testovanie povinné alebo dobrovoľné, definitívnu odpoveď ešte nemá. Cieľom je identifikovať čo najviac šíriteľov vírusu, poznamenal predseda vlády. „Základ organizačného úspechu sú OS SR,“ povedal Matovič s tým, že zárukou úspechu dobre zrealizovaných testov sú zas zdravotníci. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) verí, že na Slovensku je dostatok personálu, ktorý sa do realizácie testovania zapojí. Na Slovensku je 19.000 zdravotníkov a 34.000 zdravotných sestier, do testovania by sa mohli zapojiť aj študenti medicíny, záchranári a asi 400 vojakov, priblížil.

O podrobnostiach testovania bude vláda ešte informovať v nasledujúcich dňoch. Cieľom testovania je zachytiť čo najviac pozitívnych ľudí. „Čím viac ľudí príde, tým skôr začneme žiť normálny život,“ hovorí premiér. Predpokladá, že antigénové testy by mohli zachytiť približne 30 percent pozitívnych obyvateľov na ochorenie COVID-19.

Krajčí ešte podotkol, že ak by aj antigénové testy nezachytili pozitívneho človeka, pretože bude mať v čase testovania nízku virálnu nálož, tak ľudí spoľahlivo pred nakazením ochráni rúško.

Na margo toho, že o celoplošnom pretestovaní neinformoval premiér prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, uviedol, že nemusí byť ako veliteľka OS SR informovaná o každom kroku. „Vrchná veliteľka OS je ceremoniálna funkcia mimo času vojny. Prezidentka preberá velenie v čase vojny,“ vysvetlil predseda vlády. Deklaroval však, že sa s Čaputovou stretne a všetko jej vysvetlí, pretože to je mimoriadna situácia a všetci majú ťahať za jeden povraz.

Zdravotníci vítajú, že testovanie populácie Slovenska prebehne v gescii armády

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR víta, že plošné testovanie populácie Slovenska prebehne v gescii Ozbrojených síl (OS) SR. Kapacity regionálnych ÚVZ sú totiž dlhodobo preťažené, a to aj napriek mimoriadnym opatreniam, ktoré boli prijaté. V reakcii na avizované plošné testovanie obyvateľov v súvislosti s novým koronavírusom to uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

„Uvedomujeme si, že pôjde o veľmi zložitý a náročný proces. Vnímame výzvy v oblasti logistiky, krátkosť času na prípravu, právne úskalia a ďalšie nevyhnutné úlohy, ktoré je treba okamžite riešiť,“ poznamenal hlavný hygienik. Ako dodal, ÚVZ bude maximálne súčinný v rámci svojich možností a kapacít.

Zároveň sa Mikas obrátil na všetkých občanov Slovenska, aby využili možnosť dať sa otestovať. „Svojim rozhodnutím tak môžu ovplyvniť ďalší vývoj pandémie na Slovensku. Každý tak môže prispieť k jej úspešnému zvládnutiu,“ doplnil.

Slovenská republika sa v súčasnosti nachádza v druhej vlne pandémie ochorenia COVID-19. „Epidemiologická situácia na Slovensku je veľmi vážna. ÚVZ SR od zavedenia diagnostiky RT-PCR na Slovensku neustále pracuje na tom, aby sa zvyšovala vyšetrovacia kapacita laboratórií. Podporujeme aj zavedenie antigénových testov,“ povedal Mikas. Tie podľa neho dokážu dostatočne dobre a hlavne rýchlo identifikovať najviac infekčných ľudí. „So záujmom sme si vypočuli návrh plošného testovania celej populácie. To môže identifikovať tisíce nakazených ľudí, ktorých sa doteraz nepodarilo zachytiť. Následná domáca izolácia pozitívnych osôb má potenciál ovplyvniť súčasný nepriaznivý vývoj,“ uzavrel hlavný hygienik.

932 debata chyba
Viac na túto tému: #Úrad verejného zdravotníctva #koronavírus #Covid-19 #Ján Mikas