Prezidentka: Sankcia nie je dobrovoľnosť

Prezidentka Zuzana Čaputová je naďalej za dobrovoľné plošné testovanie. Myslí si, že ak bude niekto sankcionovaný za neúčasť na plošnom testovaní, tak to neznamená dobrovoľnosť.

21.10.2020 06:00
Zuzana Čaputová Foto: ,
Zuzana Čaputová
debata (44)

VIDEO: Prezidentka Zuzana Čaputová nepovažuje testovanie pod sankciami za dobrovoľné.

Video

Hlava štátu o tom informovala po rokovaní Bezpečnostnej rady. Dobrovoľnosť testovania je podľa Čaputovej stále v rovine úvah a hľadaní súladu ústavného riešenia.

„Dobrovoľnosť nie je sankcionovateľnos­ť,“ podotkla. Prezidentka potvrdila, že príprava Ozbrojených síl SR na plošné testovanie obyvateľov je pomerne detailná. „Tak ako majú ozbrojené sily vysoký kredit, tak ho potvrdzujú aj v rámci tejto prípravy, myslia na každý detail a verím, že sa im všetky úlohy podarí zrealizovať,“ skonštatovala. Poukázala tiež na to, že samosprávy nemajú dostatok faktov a informácií o operácii. Vláda situáciu podľa Čaputovej rieši.

„Nielen ja, ale aj ostatní očakávame, ako úspešne a s akými výzvami prebehne pilotné testovanie. Bude to dôležitý ukazovateľ toho, ako sme schopní zabezpečiť celoplošné testovanie,“ poznamenala Čaputová. „Myslím si, že príležitosť dať sa otestovať využijú predovšetkým ľudia, ktorí sa necítia dobre, majú príznaky, alebo ľudia, ktorí prichádzajú do kontaktu s množstvom iných ľudí a majú v tomto rizikové povolanie,“ uzavrela Čaputová.

44 debata chyba
Viac na túto tému: #Zuzana Čaputová #koronavírus