Chaos s dobrovoľníkmi. Bez informácií, nereálne termíny

, 23.10.2020 11:00, aktualizované: 17:43
Orava, Bardejov, koronavírus
Ľudia čakajú testovanie v obci Raslavice v okrese Bardejov 23. októbra 2020. Prvých obyvateľov obce začali testovať tesne pred 9:00, pritom ľudia v rade stáli už od 7:30 hod. Najprv sa totiž otestoval obslužný personál. Až po ich výsledkoch začali testovať obyvateľov obce. Autor: ,

Plynulosť a úspech testovania závisí aj od množstva dobrovoľníkov, ktorí budú pri odberoch pomáhať. Ešte včera minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) vyhlásil, že v systéme evidujú vyše 15-tisíc prihlásených. Na ich selekcii a priradení vraj pracuje denno-denne vyše 30 ľudí, ktorí sa snažia vyhovieť všetkým podmienkam dobrovoľníkov. Tí však tvrdia, že organizácia vo viacerých prípadoch škrípe a dobrovoľníci z Bratislavy sú povolávaní do Bardejova.

„Niektorí chcú ísť len v piatok alebo v sobotu, niekto len v prípade, ak to bude v blízkosti ich bydliska. Snažíme sa nájsť takých, ktorí sú ochotní ísť pomôcť celý víkend,“ povedal počas tlačovej konferencii Naď. Mnohí medici však hovoria, že chyba na ich strane nie je a celej operácii zvolávania dobrovoľníkov vládne chaos. Presvedčili sa o tom aj medici Martin a Peter z Bratislavy a lekárka Hana (ich celé mená máme v redakcii), ktorí sa ako dobrovoľníci prihlásili do systému ešte pred niekoľkými týždňami.

„Volali mojím kamarátom medikom, vo štvrtok okolo 16-tej. S tým, že sa máme dostaviť do náhodných dedín v okrese Bardejov na piatok ráno. O ubytovaní a doprave nič nevedeli, napriek tomu, že vo formulári bolo napísané, že má byť vybavené,“ hovorí Martin. Informácia o tom, že majú prísť na východ prišla navyše v takom čase, že by museli okamžite odísť na vlak. „Kamarát pozeral ubytovanie v Bardejove a nič nenašiel. Neskôr volali s tým, že sa ozvú naspäť, ako to bude s dopravou a ubytovaním,“ dodáva Martin. Opakovaný telefonát dostali až dnes ráno. Vraj meškajú a už mali byť pripravení na konkrétnom odberovom mieste. „Nevedel som, kto mi volá. Od utorka som nedostal jediný email, smsku ani telefonát, kde a kedy mám prísť. Dotyčný bol dosť prekvapený a povedal mi, že mám zavolať nadriadenému. Ale nemám jedine číslo, na ktoré by som toto vedel oznámiť,“ vysvetľuje medik. Nie je však jediný, podobnú skúsenosť má aj Peter.

Tomu sa rovnako ozvali vo štvrtok okolo štvrtej poobede s tým, že sa má v piatok ráno o siedmej dostaviť do obce na východe Slovenska. To, že je z Bratislavy sa volajúci člen armády dozvedel až od neho. „Zistil som, že vojaci nedostali menný zoznam s informáciami, ktoré sme vypisovali online, ale len telefónne čísla,“ hovorí Peter. Armáda nevedela nič ani o tom, že mal byť dobrovoľníkom v prípade potreby zabezpečený odvoz na miesto testovania a ubytovanie, tak ako to stálo v prihlasovacom formulári. „Nakoniec sme sa dozvedeli, že ubytovanie by bolo na naše vlastné náklady, respektíve by sme mohli spať na zemi vedľa vojakov,“ dodáva Peter. Problém však nastal aj vtedy, keď chceli oznámiť, že za takýchto podmienok nestíhajú prísť na miesto určenia. Číslo, z ktorého im vojaci volali bolo jednosmerné. „Až keď sme zavolali na regionálne veliteľstvo, povedali nám, že až teraz dostali najnovšie nariadenie, ktoré hovorí, že dobrovoľníci z okolia Bratislavy nemajú chodiť na východ, keďže sa tam nemajú ako včas dostať,“ dodáva medik. Dnes ráno však viacerí jeho spolužiaci dostali rovnaký telefonát ako Martin. Vraj mali už dávno byť na odberovom mieste, pretože na nich čakajú vojaci aj ľudia, ktorí sa prišli dať odtestovať. „Komunikácia tu úplne zlyhala,“ hovorí Peter.

Problémy sa nevyhli ani lekárom. Pediatrička Hana sa ako dobrovoľníčka síce prihlásila, no nemôže odísť hocikedy. Má totiž služby v nemocnici a z dôvodu núdzového stavu nemôže ani poberať dovolenku. „Vo štvrtok poobede, keď som išla z práce, mi volali, že som bola zaradená do dediny v okolí Bardejova. Na to som im povedala, že nemám žiaden email, a že či si uvedomujú, že ten prihlasovací formulár bol nezáväzný. A ďalšia vec, keď som sa prihlásila, tak len na sobotu a nedeľu, nakoľko – ako som uviedla aj vo formulári – som lekár a v piatok mám normálnu pracovnú dobu,“ vysvetľuje Hana. Rovnako ako Martin, nedostala žiadne informácie k strave či ubytovaniu.

„Povedali, že sa mi ešte s ďalšími informáciami určite ozvú do večera. Nikto mi, samozrejme, nevolal a v piatok ráno mi volali, kde som. Majú v tom neuveriteľný chaos,“ dodáva Hana. Denník Pravda s otázkou, prečo pri obvolávaní dobrovoľníkov nastávajú takéto zmätky, oslovil aj ministerstvo obrany. Jeho reakciu zverejníme hneď, ako ju budeme mať k dispozícii.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#plošné testovanie #koronavírus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku