Šeliga podal na NBÚ podnet na preverenie bezpečnostnej previerky Kováčika

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) podal podnet na Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) SR, aby preveril bezpečnostnú previerku obvineného špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Špeciálny prokurátor musí podľa neho prísť o bezpečnostnú previerku a musí skončiť na svojom poste. Človek, ktorý je vo väzbe, nemôže mať podľa Šeligu bezpečnostnú previerku.

26.10.2020 12:13 , aktualizované: 12:43
juraj šeliga Foto: ,
Na snímke podpredseda parlamentu SR Juraj Šeliga (Za ľudí) počas 16. schôdze NR SR 22. októbra 2020 v Bratislave.
debata (49)

Zrušenie bezpečnostnej previerky nie je podľa neho samoúčelné. „Ak Kováčikovi zrušia bezpečnostnú previerku, prestane spĺňať zákonné predpoklady na funkciu špeciálneho prokurátora, a tým pádom o túto funkciu príde. Kováčik sa nechce vzdať svojej funkcie, preto musíme konať a využiť všetky zákonné prostriedky na to, aby mu funkcia špeciálneho prokurátora zanikla,“ vyhlásil na sociálnej sieti. Zákon podľa neho hovorí, že ak špeciálny prokurátor previerku nemá, prichádza o svoju funkciu.

Šeliga pripomenul, že Kováčika viackrát vyzýval, aby sa funkcie špeciálneho prokurátora vzdal. „Evidentne nie je slobodný a stále sa tejto funkcie ‚musí‘ držať,“ dodal. Kováčik musí byť podľa neho príslušnými orgánmi urýchlene opätovne preverený. „Neviem si predstaviť, že by človek, obvinený a podozrivý z takejto trestnej činnosti a ktorého súd zobral do vyšetrovacej väzby, mal aj naďalej prístup k prísne tajným informáciám a štát k nemu pristupoval ako k osobe bezpečnostne spoľahlivej,“ zdôraznil Šeliga.

Remišová: Nedotknuteľných chránili tí, ktorí mali právo a spravodlivosť strážiť

K vzatiu do väzby Kováčika sa vyjadrila aj ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí). Stíhanie špeciálneho prokurátora považuje za vizitku toho, ako bola riadená spravodlivosť na Slovensku. „Ukazuje sa, že prokuratúra ani polícia nestíhala a nevyšetrovala, pretože nedotknuteľných mala chrániť silná sieť tých, ktorí mali právo a spravodlivosť strážiť,“ uviedla Remišová. Ako dodala, charakterný a odborne zdatný generálny a špeciálny prokurátor, transparentný systém súdov a prokuratúry a nespochybniteľný policajný prezident sú nevyhnutní na obnovu dôvery verejnosti v právny štát. V tlačovej správe o tom informovalo tlačové oddelenie strany Za ľudí.

Šipoš: Fico a Pellegrini urobili zo Slovenska raj mafie

Tolerovaním Kováčika v kľúčovej funkcii spravili Robert Fico (Smer) a Peter Pellegrini (Hlas-SD) zo Slovenska raj mafie. Myslí si to predseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš.

„Dlhodobo sme vedeli, že je Kováčik chránencom Roberta Fica a Petra Pellegriniho, ktorého úlohou bolo prikrývať závažné kauzy ekonomickej kriminality. Nič nás však nemohlo pripraviť na to, že tento človek je podozrivý aj z toho, že mal mariť vyšetrovanie prípravy vraždy elitného policajta,“ vyhlásil predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽaNO). V tlačovej správe o tom informovala Dáša Macaríková z mediálneho tímu hnutia.

SaS: Mafián nemôže sedieť na stoličke ÚŠP

Mafián nemôže sedieť na stoličke šéfa úradu špeciálnej prokuratúry, je to neprijateľné a za hranicou akéhokoľvek právneho štátu, uviedla v reakcii strana Sloboda a Solidarita (SaS).

„Pôvodné znenie novely zákona o prokuratúre obsahovalo ustanovenie, že NR SR odvolá špeciálneho prokurátora, ak prestal svoju funkciu vykonávať riadne, čestne, nezávisle alebo nestranne. Práve toto mohlo byť teraz použiteľné, avšak pre veto prezidentky sa nám spomínané ustanovenie nepodarilo presadiť,” uviedol poslanec NR SR za SaS Alojz Baránik. V tlačovej správe o tom informoval hovorca strany Ondrej Šprlák.

Obvinený špeciálny prokurátor Dušan Kováčik bude spolu s bývalým vysokým policajným funkcionárom Norbertom Pakšim väzobne stíhaný. Rozhodla o tom v nedeľu sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Obaja sú obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločinu prijímania úplatku či zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

49 debata chyba
Viac na túto tému: #Dušan Kováčik #bezpečnostná previerka #Národný bezpečnostný úrad #Juraj Šeliga