Pribudlo 901 prípadov a 11 úmrtí, počet hospitalizácií stúpa

Na Slovensku za uplynulých 24 hodín pribudlo 901 nových prípadov koronavírusu, počet pozitívne testovaných tak stúpol na 46 056. Počas pondelka urobili takmer 6-tisíc testov, pribudlo 11 úmrtí na pľúcnu formu Covid-19, naopak vyliečilo sa ďalších 878 pacientov.

27.10.2020 10:09 , aktualizované: 14:55
debata (106)

Najviac pozitívnych prípadov pribudlo v Trenčianskom kraji (177), nasleduje Trnavský kraj (153), Žilinský (148), Prešovský (137), Bratislavský (123), Nitriansky (69), Košický (56) a Banskobystrický (38). Medzi novými prípadmi je 441 žien a 460 mužov vo veku od niekoľkých mesiacov do 92 rokov.

Počet hospitalizácií pacientov s potvrdeným koronavírusom, resp. podozrením naň stúpol o 81 na 1 170. Potvrdené ochorenie Covid-19 má 1 025 z nich. Na Jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) je 96 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 89 pacientov.

Nové úmrtia pribudli v nemocnici v Čadci, zomreli 61-ročný muž a 82-ročná žena, v nemocnici v Partizánskom zomrela 74-ročná žena, v nemocnici v Piešťanoch 95-ročný muž, v nemocnici v Galante 43-ročný muž, vo Fakultnej nemocnici v Nitre 51-ročný muž a 72-ročná žena, v Univerzitnej nemocnici v Martine 68-ročný muž, v nemocnici v Michalovciach 83-ročná žena, v DSS Námestovo 83-ročný muž a úmrtie doma sa eviduje u 68-ročného muža.

Na Slovensku celkovo pozitívne testovali na koronavírus doteraz 46 056 osôb. Od začiatku vypuknutia ochorenia sa v krajine urobilo 706 191 labora­tórnych testov. Celkovo sa už zotavilo 11 008 pacientov a počet aktívnych prípadov je 34 872.

Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid19.nczis­k.sk, a ministerstvo zdravotníctva na stránke korona.gov.sk.

V košickej UNLP sú lôžka obsadené na 49 percent

V košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) je aktuálne hospitalizovaných 69 pacientov nakazených koronavírusom. „Väčšina z nich leží na klinike infektológie a cestovnej medicíny, o ďalších sa starajú na reprofilizovaných oddeleniach kliniky pneumológie a ftizeológie, ako aj v priestoroch neurologického oddelenia. Lôžka vyčlenené pre nakazených pacientov sú k dnešnému dňu obsadené na 49 percent,“ informovala o tom v utorok Ladislava Šustová z komunikačného oddelenia nemocnice.

O najkritickejších pacientov, ktorí by bez umelej pľúcnej ventilácie už nemali šancu prežiť, sa starajú na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM). Momentálne tam leží desať pacientov v kritickom stave, z nich ôsmi sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Medzi nimi aj manželia, ktorí sa tam dostali krátko po sebe. Pľúcna ventilácia ich udržiava pri živote už takmer dva týždne. Nepatria pritom ešte do vekovo rizikovej skupiny.

„U nás máme aj mladších pacientov, momentálne náš najmladší pacient má 38 rokov, máme i 46-ročného, aj päťdesiatnikov. Čiže neležia tu len starší pacienti, naopak, sú tu hospitalizovaní aj relatívne zdraví ľudia v strednom veku, pacienti, ktorí nemajú závažné pridružené ochorenia. Z toho vidieť, že COVID-19 je mimoriadne nebezpečná diagnóza. Nie je to tak, ako si mnohí myslia, že je to choroba starých a chorých,“ uviedol primár OAIM Ján Michlík. Zatiaľ sa podľa jeho slov podarilo úspešne vyliečiť dvoch pacientov, 81-ročného muža a 59-ročnú ženu, ktorých odpojili od umelej pľúcnej ventilácie a v zlepšenom stave z oddelenia prepustili.

Zdravotnícky personál, ktorý sa stará o ťažko chorých, nevládnych a vysoko infekčných pacientov, prežíva podľa nemocnice extrémne náročné obdobie. Okrem kmeňových sestier z OAIM im už vypomáhajú aj kolegyne z iných oddelení.

Hoci nemocnica uisťuje, že situáciu zatiaľ zvláda, lekári, sestry aj zdravotnícky personál sa s obavami pripravujú na horšie časy. „Ak bude narastať počet kriticky chorých pacientov na COVID-19, situácia bude aj u nás mimoriadne vážna. Už teraz máme oddelenie takmer naplnené. Sme na hranici toho, čo sa dá zvládnuť. Ak by pribúdali pacienti vyžadujúci si umelú pľúcnu ventiláciu, budeme ich musieť presúvať na jednotku intenzívnej starostlivosti kliniky úrazovej chirurgie. Je síce plne vybavená, ako aj naše oddelenie, ale bude veľmi ťažké to zvládnuť,“ skonštatoval Michlík.

Primátor Partizánskeho Božik mal pozitívny test na koronavírus

Primátor Partizánskeho a podpredseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jozef Božik mal pozitívny test na nový koronavírus a v utorok nastúpil do karantény. Informoval o tom na sociálnej sieti.

Mestský úrad bude v stredu kompletne uzatvorený a bez zamestnancov a v zmysle nariadenia hygienikov tam vykonajú dezinfekciu, uviedol ďalej Božik.

Mesto sa naďalej podľa neho pripravuje na celoštátne testovanie a chystá 24 odberných miest, ktoré budú vo všetkých deviatich mestských častiach. „Veľa vecí sa však za pochodu mení, a preto podrobnú informáciu o celkovom priebehu zverejníme pravdepodobne počas štvrtka,“ avizoval.


Zákaz vychádzania: Kam môžete a kam nie

Vláda SR predĺžila zákaz vychádzania od 2. novembra do 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa. Vyplýva to z uznesenia, ktoré schválila vláda na svojom stredajšom rokovaní.

Toto opatrenie sa nevzťahuje na:

  • osobu, ktorá sa preukáže potvrdením o negatívnom výsledku PCR testu vykonaným od 29. októbra do 1. novembra alebo certifikátom vydaným Ministerstvom zdravotníctva SR s negatívnym výsledkom antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 vykonaným od 29. októbra do 1. novembra subjektom podieľajúcim sa na celoplošnom testovaní „Spoločná zodpovednosť“;
  • osobu pôsobiacu v bezpečnostnom systéme Slovenskej republiky a osobu v štátnozames­tnaneckom pomere, osobu vykonávajúcu prácu vo verejnom záujme a príslušníka záchranných a bezpečnostných zborov alebo ozbrojených zborov plniacich úlohy na úseku krízového riadenia, krízových situácií, mimoriadnych udalostí, stavov tiesne, bezpečnostného manažmentu, ochrany kritickej infraštruktúry, ochrany verejného poriadku a obrany štátu, ktorý sa preukáže potvrdením o negatívnom výsledku PCR testu vykonaným od 28. októbra do 30. októbra alebo certifikátom vydaným Ministerstvom zdravotníctva SR s negatívnym výsledkom antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 vykonaným od 28. októbra do 30. októbra subjektom podieľajúcim sa na celoplošnom testovaní „Spoločná zodpovednosť“;
  • osobu, ktorá sa preukáže potvrdením o negatívnom výsledku PCR testu vykonaným počas trvania zákazu podľa tohto uznesenia;
  • cestu v nevyhnutnom rozsahu za účelom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb, ako je nákup potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov, hygienického tovaru, drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá, doplnenie pohonných hmôt do najbližšej maloobchodnej predajne od miesta bydliska a cestu späť;
  • cestu do zdravotníckeho zariadenia za účelom neodkladného lekárskeho vyšetrenia alebo preventívnej prehliadky, vrátane sprevádzania blízkou osobou alebo príbuzným a cestu späť;
  • cestu na vykonanie PCR testu na ochorenie COVID-19 a cestu späť;
  • cestu na pohreb blízkej osoby, uzavretie manželstva, krst a cestu späť;
  • cestu za účelom starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný a cestu späť;
  • cestu osoby so psom alebo mačkou do 100 metrov od miesta bydliska a cestu za účelom starostlivosti o hospodárske zvieratá a cestu späť;
  • dieťa do desiatich rokov veku;
  • cestu dieťaťa do a zo zariadenia starostlivosti o deti do troch rokov veku a materskej školy a cestu späť;
  • cestu žiaka nultého ročníka, prvého ročníka až štvrtého ročníka základnej školy a žiaka základnej školy pre žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelá­vacími potrebami vo všetkých ročníkoch do a zo základnej školy;
  • cestu dieťaťa a žiaka do a zo zariadenia výchovného poradenstva a prevencie;
  • osobu, ktorá prekonala ochorenie COVID-19 a má o jeho prekonaní doklad nie starší ako tri mesiace alebo osobu, ktorá sa preukáže, že jej bolo diagnostikované ochorenie COVID-19 v období od 1. augusta do 15. októbra;
  • osobu, ktorej zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu na ochorenie COVID-19;
  • osobu, ktorej bolo diagnostikované stredne ťažké alebo ťažké mentálne postihnutie;
  • osobu dispenzarizovanú so závažnou poruchou autistického spektra;
  • osobu dispenzarizovanú pre ťažký, vrodený alebo získaný imunodeficit;
  • onkologických pacientov po chemoterapii alebo transplantácii, ktorí majú leukopéniu alebo osoby s onkologickou liečbou alebo inou liečbou ovplyvňujúcou imunitný systém (napr. biologickou liečbou) z dôvodu rizika z omeškania pravidelného podania liečby, rádioterapie alebo inej plánovanej liečby napríklad onkológom, hematológom alebo rádiológom plánovanej liečby;
  • osoby, ktoré majú v čase celoplošného testovania antigénovými testami certifikovanými na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 nariadenú izoláciu v domácom prostredí regionálnym úradom verejného zdravotníctva alebo nariadenú pracovnú neschopnosť z dôvodu karantény svojím všeobecným lekárom pre dospelých alebo všeobecným lekárom pre deti a dorast.

Ako to funguje do 1. novembra

Od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra (zatiaľ) bude na celom Slovensku platiť zákaz vychádzania. Sú aj výnimky. Kam možete ísť a kam nie?

V najdotknutejších okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov budú platiť prísnejšie pravidlá. V najpostihnu­tejších regiónoch budú môcť ľudia využívať viac výnimiek zo zákazu vychádzania len v prípade, že budú mať negatívny výsledok PCR testu alebo antigénového testu. To sú testy, ktoré sa robia z nosohltana. Nesmú byť staršie ako 23. október.

Ak niekto prekonal koronavírus za posledných 90 dní, má výnimku a nemusí isť na celoplošné testovanie.

Očakáva sa, že tieto opatrenia vláda bude postupne predlžovať – pravdepodobne na ďalšie dva týždne.

Kto sa rozhodne netestovať, nebude môcť chodiť do práce. Ak to ide, môže si dohodnúť prácu z domu. Ak nie, nárok na karanténnu PN podľa ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) nemá.

Štát nezatvára obchody, prvý týždeň očakáva, že to mnohé z nich urobia samé. Nakupovať môžete ale len veci základnej životnej potreby: potraviny, lieky a zdravotnícke potreby, hygienický tovar, kozmetiku a inú drogériu, krmivá a potreby pre zvieratá, potreby starostlivosti o deti a pohonné hmoty.

Prejsť sa môžete v prírode, ale len vo svojom okrese a mimo intravilánu obce, teda mimo zastavanej a na zástavbu určenej oblasti. Sú to polia, lesy, lúky, vodné plochy. Bratislava a Košice sa považujú za jeden okres.

Predseda vlády Igor Matovič potvrdil, že počas obmedzenia pohybu sa nemá chodiť ani na cintoríny.

Režim na hraniciach sa zatiaľ nemení.

Sumár opatrení

Školy od pondelka 26. októbra 2020 do piatka 27. novembra 2020

Uzatvorené všetky školy a prechod na dištančnú výučbu

Cieľ: limitácia interakcií a prenosu ochorenia medzi rodinami

Výnimky:

  • detské jasle
  • materské školy
  • 1. stupeň základných škôl

Obmedzenie v hromadnej doprave

od pondelka 26. októbra 2020 do nedele 15. novembra 2020

Cieľ: zníženie mobility

Odporúčanie pre vyššie územné celky (VÚC) zrušiť bezplatnú regionálnu prepravu s výnimkou ŤZP

ZÁKAZ VYCHÁDZANIA ORAVA A BARDEJOV

Okresy Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov od soboty 24. októbra 2020 do nedele 1. novembra 2020.

Pilotné testovanie 23. októbra až 25. októbra (piatok, sobota, nedeľa)

Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska bez testu:

  • v čase od 1.00 do 5.00 h
  • cesta na testovanie
  • najbližšie potraviny, lekáreň, lekár
  • starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby
  • dojazd do bydliska do 25. októbra 2020

Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska s negatívnym výsledkom testu (PCR test alebo antigénový test nie starší ako z 23. októbra):

  • cesta do zamestnania
  • sprievod dieťaťa do školy
  • kúpa novín a tlačovín
  • najbližšie potraviny, lekáreň, lekár, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby, servis telekomunikačných zariadení, cesta na poštu, do prevádzok poštových, bankových, poisťovacích služieb, čistiarne a práčovne, autoservisu, stanice technickej kontroly, kľúčovej služby a očnej optiky
  • pobyt v prírode (v okrese bydliska)

ZÁKAZ VYCHÁDZANIA: CELÁ SR

od soboty 24. októbra 2020 do nedele 1. novembra 2020

Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska bez testu:

  • v čase od 1.00 do 5.00 h
  • cesta na testovanie
  • cesta do zamestnania, sprievod dieťaťa do školy
  • kúpa novín a tlačovín
  • najbližšie potraviny, lekáreň, lekár, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby, servis telekomunikačných zariadení, cesta na poštu, do prevádzok poštových, bankových, poisťovacích služieb, čistiarne a práčovne, autoservisu, stanice technickej kontroly, kľúčovej služby a očnej optiky
  • pobyt v prírode (v okrese bydliska)
  • dojazd do bydliska do 25. októbra 2020

Režim na hraniciach a hraniciach s ČR

  • prehodnotenie hraničného režimu so susednými krajinami v priebehu budúceho týždňa
Úrad vlády, TASR

© Autorské práva vyhradené

106 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #Covid-19