Čaputová: Odvolávanie rektora STU malo od štandardného procesu veľmi ďaleko

Odvolávanie rektora Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave malo od štandardného procesu veľmi ďaleko. V reakcii na pondelkové rozhodnutie Akademického senátu (AS) STU, ktorý odsúhlasil odvolanie rektora Miroslava Fikara, to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

27.10.2020 18:59
STU Foto: ,
Na snímke budova, v ktorej sídli Rektorát Slovenskej technickej univerzity (STU) na Vazovovej ulici v Bratislave.
13

Od akademického prostredia podľa prezidentky právom očakávame tie najvyššie štandardy na transparentnosť aj dôvodnosť svojich rozhodnutí. „Včerajšie odvolávanie rektora STU malo od štandardného procesu veľmi ďaleko, počnúc samotným návrhom na odvolanie rektora a končiac priebehom rokovania s vylúčením verejnosti aj médií,“ uviedla hlava štátu.

Prezidentka pri svojich ďalších krokoch zváži všetky okolnosti rozhodnutia AS STU a svoj postoj k nemu vyjadrí v rámci jej prezidentských kompetencií.

Návrh na odvolanie Fikara bude posúdený z hľadiska zákonnosti

Keď akademický senát STU doručí ministerstvu školstva návrh na odvolanie rektora Miroslava Fikara z funkcie, bude posúdená jeho zákonnosť. V prípade splnenia podmienok bude predložený návrh prezidentke SR. Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie ministerstva školstva s tým, že kým nebude návrh predložený, je bezpredmetné sa k nemu vyjadrovať. Zákon podľa rezortu neustanovuje ministrovi lehotu na predloženiu návrhu prezidentke SR, čo obvykle znamená, že sa tak má stať hneď, ako to bude možné.

Rezort školstva požiada vysokú školu o objasnenie niektorých organizačno-technických súvislostí súvisiacich s pondelkovým rokovaním akademického senátu a zabezpečenia jeho verejnosti. „Bude nás určite zaujímať aj objasnenie nízkej kvality zvukového prenosu. Na druhej strane rozumieme aj tomu, že verejnosť rokovania nie je neobmedzená, keďže miestnosti majú fyzické obmedzenia na počet osôb, ktoré sa v nich môžu nachádzať a aj s ohľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu vysoké školy majú špecificky nastavené podmienky na vstup do svojich objektov v záujem zníženia prenosu infekčného ochorenia. Otvorenou otázkou je primeranosť týchto opatrení vysokej školy, navyše bez technicky vhodne zabezpečeného priameho prenosu,” podotklo ministerstvo.

Situácia na STU v Bratislave podľa ministerstva ukázala, že zákon o vysokých školách neposkytuje v podobných prípadoch ministerstvu školstva nástroje na zasiahnutie, ktorými by mohlo situáciu ovplyvniť v prospech študentov či pedagógov školy.

Akademický senát STU na svojom rokovaní 26. októbra schválil návrh na odvolanie rektora Miroslava Fikara z funkcie. Tento návrh bude postúpený ministrovi školstva, ktorý ho ďalej podstúpi prezidentke SR, keďže odvolávať a menovať rektorov patrí do jej kompetencií. Pri hlasovaní bolo 42 platných hlasov. Za návrh na odvolanie Fikara hlasovalo 25, proti bolo 14 a zdržali sa traja. Medzi dôvodmi na odvolanie rektora bolo aj nezvládnutie situácie na Fakulte informatiky a informačných technológií STU, vytvorenie klastra s Univerzitou Komenského v Bratislave a SAV či „cenzúra“ v rámci monitorovania tlače, ktorá sa týkala odmietnutia monitorovania portálu Hlavné správy.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
13 debata chyba
Viac na túto tému: #Zuzana Čaputová #STU