Čaputová zablahoželala Zemanovi k výročiu vzniku prvej ČSR

28.10.2020 17:40
caputova, zeman, cesky dom,
Zuzana Čaputová a Miloš Zeman po otvorení Českého domu v Bratislave. Archívna snímka. Autor:

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa pri príležitosti 102. výročia vzniku prvej Československej republiky (ČSR) telefonicky spojila s českým prezidentom Milošom Zemanom. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec s tým, že okrem gratulácie k štátnemu sviatku vyjadrila solidaritu s občanmi Českej republiky v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Slovensko a Česko majú podľa Čaputovej k sebe blízko ako máloktoré krajiny na svete. „Bol to historický unikát, že sa dva blízke národy v roku 1918 rozhodli vytvoriť spoločný štátny útvar, ktorý mal byť pilierom vtedajšej podoby Európy. Slováci a Slovenky sa prvýkrát stali štátotvorným národom modernej krajiny, ktorá žila hodnotami demokracie, právneho štátu, humanizmu, slobody a rovnosti,“ uviedla.

Ústavná listina ČSR sa podľa nej svojou demokratickou povahou zaradila medzi najvyspelejšie ústavy sveta. „Prvýkrát v dejinách ustanovila ústavný súd ako výlučnú súdnu inštitúciu na kontrolu ústavnosti a parlamentné voľby v roku 1920 patrili medzi prvé na svete, v ktorých svoj volebný hlas mohli využiť aj ženy,“ doplnila.

Ďalej poznamenala, že prvý prezident ČSR T.G. Masaryk chápal, že vybudovanie zdravého štátu nespočíva len vo veľkolepých slovách či hrdinských skutkoch, ale najmä v každodennej drobnej práci jeho predstaviteľov. „A tá musí byť založená na pevných zásadách, osobnej zodpovednosti a dôveryhodnej obhajobe krokov, ktoré my, politici, robíme. Ešte viac to platí práve v týchto neľahkých časoch,“ zdôraznila Čaputová.

Grendel: Prínos ČSR pre Slovensko je nespochybniteľný

Napriek mnohým problémom, ktorým republika čelila, je prínos prvej ČSR pre Slovensko nespochybniteľný. Pri príležitosti 102. výročia vzniku ČSR to povedal podpredseda Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel (OĽANO). Pripomenul, že vznik Československa umožnil rozkvet vzdelania, kultúry i hospodárstva aj na území dnešného Slovenska.

Hnutie OĽANO pripomína, že vďaka vzniku ČSR bol slovenský národ prvý raz v dejinách štátotvorným národom, prvýkrát bolo vymedzené jeho územie a bol položený základ moderného, demokratického, ekonomického, vzdelanostného a kultúrneho rozvoja.

Predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽANO vyzdvihol kultúrny rozmach Slovenska. „Za rakúsko-uhorskej monarchie bolo vydávanie diel v slovenčine potláčané. V novom štáte sa doslova roztrhlo vrece so slovenskou literatúrou, vzniklo množstvo časopisov, novín a ďalších periodík. Rovnako nastala obroda výtvarného umenia, vzniklo množstvo kultúrnych spolkov,“ skonštatoval.

Výročie vzniku prvej ČSR si pripomenula aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). „Pod jeho podobu sa podpísali osobnosti ako T. G. Masaryk a M. R. Štefánik. Prešiel si vojnou, dlhým obdobím totality a napokon rozdelením. Znovu sme sa však stretli v Európskej únii ako dve rovnocenné krajiny. A hoci dnes každý z našich štátov kráča vlastnou cestou a rieši rôzne situácie, čelíme aj spoločným výzvam. Zvlášť v aktuálnej ťažkej situácii je určite dobré mať nablízku spoľahlivého partnera, pri ktorom vieme, že sa naňho môžeme s dôverou obrátiť,“ uviedla ministerka.

V stredu uplynulo 102 rokov od vzniku prvej ČSR. Národný výbor československý v Prahe prevzal moc, vydal prvý zákon o zriadení samostatného československého štátu a zverejnil v Lidových novinách známe zvolanie „Lide československý!“. To boli hlavné udalosti 28. októbra 1918, ktoré položili základy ČSR.

V parlamente je v druhom čítaní návrh novely, ktorou by sa 28. október ako deň vzniku samostatného československého štátu v roku 1918 stal štátnym sviatkom.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Zuzana Čaputová #vznik prvej ČSR #Miloš Zeman #Československo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku