Všeobecní lekári: Vláda nahrádza odborníkov vojakmi a policajtami

Ostrý list s odporúčaním, aby sa veľké testovanie zrušilo, poslali premiérovi Igorovi Matovičovi všeobecní lekári.

30.10.2020 06:00 , aktualizované: 10:25
debata (97)

List Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska je adresovaný aj ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu. Vláde vyčítajú, že nepočúva odborníkov a snaží s ich nahradiť vojakmi a policajtmi. List obsahuje aj desať odporúčaní a záväzok, že svojich pacientov budú testovať antigénovými testami práve všeobecní lekári.

Podľa spoločnosti vyhlásenie celoplošného testovanie nie je v súlade s odporúčaním Pandemickej komisie, ani s odporúčaním expertov z praxe a vedcov.

Na odberných miestach, kde sa budú zhromažďovať občania, hrozí vysoké riziko šírenia infekcie. Antigénové testy, ktoré vybrala vláda, sú nevhodné na celoplošné testovanie. „Sú určené výhradne na testovanie pacientov s príznakmi ochorenia COVID-19, nie bezpríznakových osôb. Táto skutočnosť je uvedená aj v príbalovom letáku testov,“ upozorňuje Spoločnosť všeobecných lekárov. Navyše, ich použitie v rôznych podmienkach znižuje spoľahlivosť výsledku, ktorý garantuje výrobca.

Aj všeobecní lekári tvrdia, že celoplošné testovanie nie je dobrovoľné, ak je pod hrozbou sankcií a vyvoláva „silné pochybnosti o legitimite postupu vlády“.

Oveľa vážnejšie výhrady majú všeobecní lekári k certifikátu, ktorý dostane každý otestovaný. Je označený logom ministerstva zdravotníctva, je na ňom meno testovaného, dátum narodenia, dátum vykonania testu a výsledok – pozitívny/nega­tívny.

Podľa lekárov je pochybná personalizácia dokumentu, viacerí občania majú rovnaké meno, priezvisko aj dátum narodenia. Na certifikáte nie je podpísaný informovaný súhlas a najmä, chýba identifikácia testujúceho zdravotníckeho pracovníka.

„Z medicínskych (výsledok testu ovplyvňuje ďalší režim občana) aj forenzných dôvodov (v prípade poškodenia zdravia pacienta nie je možné identifikovať zdravotníckeho pracovníka) je pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v rozpore s platnou legislatívou,“ upozorňujú lekári.

Dodávajú, že na samotnom výkone sa majú zúčastňovať spravidla traja ľudia, nie všetci sú však zdravotníci. „Nezdravotníci sa však nemôžu podieľať na poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Kto teda medicínsky zodpovedá za správnosť interpretácie výsledku vrátane jeho chybovosti?“ to je ďalšia vážna otázka, na ktorú spoločnosť upozorňuje.

Okrem toho, ministerstvo zdravotníctva nie je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, čiže nemôže vystavovať potvrdenie alebo certifikát o absolvovaní testovania a jeho výsledku. Navyše, lekárska spoločnosť tvrdí, že tretia osoba, teda napríklad predavačka v obchode alebo policajt, nemá právo žiadať od občana doklad o jeho zdravotnom stave.

Vláde a ministerstvu preto Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska vláde a rezortu zdravotníctva adresuje desať odporúčaní:

1/ Rešpektovať odporúčania medicínskych odborníkov z praxe vrátane epidemiológov.

2/ Vykonávanie testovania občanov Slovenska certifikovanými antigénovými testami na COVID-19 aj v rámci ambulantnej zdravotnej starostlivosti posudzovať rovnako ako testovanie v nemocniciach.

3/ Celoplošné testovanie nie je potrebné na celom území Slovenska z dôvodu rôznej epidemiologickej situácie v jednotlivých regiónoch. Je nevyhnutné identifikovať do 2. 11. 2020 regióny, kde je potrebné vykonať regionálne plošné testovanie. Následne treba zadefinovať postupnosť krokov nadväzujúcich na jeho výsledky v spolupráci s regionálnymy úradmi verejného zdravotníctva.

4/ Distribuovať bez odkladu štátom obstarané antigénové testy na COVID-19 do najviac ohrozených regiónov všetkým nemocniciam, všeobecným lekárom pre dospelých a pediatrom, ktorí o to prejavia záujem. Jedinou podmienkou na doručenie testov pre poskytovateľa zdravotnej starostlivosti by mal byť elektronický prístup do Národného centra zdravotníckych informácií.

5/ Tieto testy využiť na testovanie pacientov s klinickými prejavmi infekcií dýchacích ciest počas chrípkovej sezóny. Uvedené testy nie sú určené na tzv. skríning COVID-19, ale identifikáciu pacientov s príznakmi ochorenia.

6/ Stanovenie jasných cieľov ministerstva zdravotníctva v boji s COVID-19 vrátane pravidelných denných a týždenných reportov, vyhodnotení a návrhov korekcií a ďalších krokov. Tento proces musí začať už od 1. 11. 2020. Stratili sme už príliš veľa času.

7/ Plán konkrétnych krokov od 1. 11. 2020 na riešenie kolabujúceho personálneho stavu v nemocniciach a v niektorých ambulanciách z dôvodu zvyšujúceho sa počtu pacientov a stoviek infikovaných zdravotníckych pracovníkov.

8/ Naďalej eliminovať aktivity s kumuláciou väčšieho počtu občanov, a to aj v prípade, že dodržiavajú všetky protiepidemické opatrenia. Uvoľňovanie opatrení urobiť plánovane a postupne iba v prípade, že to epidemiologická situácia umožní. V čase kulminujúceho komunitného šírenia ochorenia hrozí v prípade živelného uvoľnenia opatrení jeho explozívne šírenie a kolaps zdravotníckeho systému na Slovensku.

9/ Zdržať sa vyhlásení, že po absolvovaní antigénového testu na COVID-19 dôjde k „slobodnému pohybu“ občana. Toto môže v období rýchlo sa zhoršujúcej epidemiologickej situácie odštartovať extrémne rýchle šírenie infekcie medzi obyvateľstvom. Jasne deklarovať procesy, ciele a zodpovedné osoby za ich riadenie a splnenie.

10/ Od 1. 11. 2020 pravidelne vysvetľovať občanom očakávané konkrétne kroky k uvoľňovaniu/reš­trikcii opatrení tak, aby pre nich bolo zrejmé, ktoré udalosti, prečo a kedy môžu očakávať. Chaos a dezorganizácia rozvracajú efektívne fungovanie systému. Z dôvodu dostupnosti bezpečnej zdravotnej starostlivosti pre občana a vzhľadom na dramaticky sa zhoršujúcu epidemiologickú situáciu na Slovensku budú všeobecní lekári od 30.10.2020 testovať svojich pacientov antigénovými testami na COVID-19 certifikovanými v EÚ. Kompetentní zdravotnícki pracovníci vystavia občanom príslušné potvrdenie/cer­tifikát s ich osobnými identifikačnými údajmi a výsledkom vyšetrenia v súlade s GDPR. Za vystavenie potvrdenia/cer­tifikátu a jeho pravdivosť zodpovedá podľa platnej legislatívy vyšetrujúci lekár.


Zákaz vychádzania: Kam môžete a kam nie

Vláda SR predĺžila zákaz vychádzania od 2. novembra do 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa. Vyplýva to z uznesenia, ktoré schválila vláda na svojom stredajšom rokovaní.

Toto opatrenie sa nevzťahuje na:

  • osobu, ktorá sa preukáže potvrdením o negatívnom výsledku PCR testu vykonaným od 29. októbra do 1. novembra alebo certifikátom vydaným Ministerstvom zdravotníctva SR s negatívnym výsledkom antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 vykonaným od 29. októbra do 1. novembra subjektom podieľajúcim sa na celoplošnom testovaní „Spoločná zodpovednosť“;
  • osobu pôsobiacu v bezpečnostnom systéme Slovenskej republiky a osobu v štátnozames­tnaneckom pomere, osobu vykonávajúcu prácu vo verejnom záujme a príslušníka záchranných a bezpečnostných zborov alebo ozbrojených zborov plniacich úlohy na úseku krízového riadenia, krízových situácií, mimoriadnych udalostí, stavov tiesne, bezpečnostného manažmentu, ochrany kritickej infraštruktúry, ochrany verejného poriadku a obrany štátu, ktorý sa preukáže potvrdením o negatívnom výsledku PCR testu vykonaným od 28. októbra do 30. októbra alebo certifikátom vydaným Ministerstvom zdravotníctva SR s negatívnym výsledkom antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 vykonaným od 28. októbra do 30. októbra subjektom podieľajúcim sa na celoplošnom testovaní „Spoločná zodpovednosť“;
  • osobu, ktorá sa preukáže potvrdením o negatívnom výsledku PCR testu vykonaným počas trvania zákazu podľa tohto uznesenia;
  • cestu v nevyhnutnom rozsahu za účelom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb, ako je nákup potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov, hygienického tovaru, drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá, doplnenie pohonných hmôt do najbližšej maloobchodnej predajne od miesta bydliska a cestu späť;
  • cestu do zdravotníckeho zariadenia za účelom neodkladného lekárskeho vyšetrenia alebo preventívnej prehliadky, vrátane sprevádzania blízkou osobou alebo príbuzným a cestu späť;
  • cestu na vykonanie PCR testu na ochorenie COVID-19 a cestu späť;
  • cestu na pohreb blízkej osoby, uzavretie manželstva, krst a cestu späť;
  • cestu za účelom starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný a cestu späť;
  • cestu osoby so psom alebo mačkou do 100 metrov od miesta bydliska a cestu za účelom starostlivosti o hospodárske zvieratá a cestu späť;
  • dieťa do desiatich rokov veku;
  • cestu dieťaťa do a zo zariadenia starostlivosti o deti do troch rokov veku a materskej školy a cestu späť;
  • cestu žiaka nultého ročníka, prvého ročníka až štvrtého ročníka základnej školy a žiaka základnej školy pre žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelá­vacími potrebami vo všetkých ročníkoch do a zo základnej školy;
  • cestu dieťaťa a žiaka do a zo zariadenia výchovného poradenstva a prevencie;
  • osobu, ktorá prekonala ochorenie COVID-19 a má o jeho prekonaní doklad nie starší ako tri mesiace alebo osobu, ktorá sa preukáže, že jej bolo diagnostikované ochorenie COVID-19 v období od 1. augusta do 15. októbra;
  • osobu, ktorej zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu na ochorenie COVID-19;
  • osobu, ktorej bolo diagnostikované stredne ťažké alebo ťažké mentálne postihnutie;
  • osobu dispenzarizovanú so závažnou poruchou autistického spektra;
  • osobu dispenzarizovanú pre ťažký, vrodený alebo získaný imunodeficit;
  • onkologických pacientov po chemoterapii alebo transplantácii, ktorí majú leukopéniu alebo osoby s onkologickou liečbou alebo inou liečbou ovplyvňujúcou imunitný systém (napr. biologickou liečbou) z dôvodu rizika z omeškania pravidelného podania liečby, rádioterapie alebo inej plánovanej liečby napríklad onkológom, hematológom alebo rádiológom plánovanej liečby;
  • osoby, ktoré majú v čase celoplošného testovania antigénovými testami certifikovanými na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 nariadenú izoláciu v domácom prostredí regionálnym úradom verejného zdravotníctva alebo nariadenú pracovnú neschopnosť z dôvodu karantény svojím všeobecným lekárom pre dospelých alebo všeobecným lekárom pre deti a dorast.

Ako to funguje do 1. novembra

Od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra (zatiaľ) bude na celom Slovensku platiť zákaz vychádzania. Sú aj výnimky. Kam možete ísť a kam nie?

V najdotknutejších okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov budú platiť prísnejšie pravidlá. V najpostihnu­tejších regiónoch budú môcť ľudia využívať viac výnimiek zo zákazu vychádzania len v prípade, že budú mať negatívny výsledok PCR testu alebo antigénového testu. To sú testy, ktoré sa robia z nosohltana. Nesmú byť staršie ako 23. október.

Ak niekto prekonal koronavírus za posledných 90 dní, má výnimku a nemusí isť na celoplošné testovanie.

Očakáva sa, že tieto opatrenia vláda bude postupne predlžovať – pravdepodobne na ďalšie dva týždne.

Kto sa rozhodne netestovať, nebude môcť chodiť do práce. Ak to ide, môže si dohodnúť prácu z domu. Ak nie, nárok na karanténnu PN podľa ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) nemá.

Štát nezatvára obchody, prvý týždeň očakáva, že to mnohé z nich urobia samé. Nakupovať môžete ale len veci základnej životnej potreby: potraviny, lieky a zdravotnícke potreby, hygienický tovar, kozmetiku a inú drogériu, krmivá a potreby pre zvieratá, potreby starostlivosti o deti a pohonné hmoty.

Prejsť sa môžete v prírode, ale len vo svojom okrese a mimo intravilánu obce, teda mimo zastavanej a na zástavbu určenej oblasti. Sú to polia, lesy, lúky, vodné plochy. Bratislava a Košice sa považujú za jeden okres.

Predseda vlády Igor Matovič potvrdil, že počas obmedzenia pohybu sa nemá chodiť ani na cintoríny.

Režim na hraniciach sa zatiaľ nemení.

Sumár opatrení

Školy od pondelka 26. októbra 2020 do piatka 27. novembra 2020

Uzatvorené všetky školy a prechod na dištančnú výučbu

Cieľ: limitácia interakcií a prenosu ochorenia medzi rodinami

Výnimky:

  • detské jasle
  • materské školy
  • 1. stupeň základných škôl

Obmedzenie v hromadnej doprave

od pondelka 26. októbra 2020 do nedele 15. novembra 2020

Cieľ: zníženie mobility

Odporúčanie pre vyššie územné celky (VÚC) zrušiť bezplatnú regionálnu prepravu s výnimkou ŤZP

ZÁKAZ VYCHÁDZANIA ORAVA A BARDEJOV

Okresy Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov od soboty 24. októbra 2020 do nedele 1. novembra 2020.

Pilotné testovanie 23. októbra až 25. októbra (piatok, sobota, nedeľa)

Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska bez testu:

  • v čase od 1.00 do 5.00 h
  • cesta na testovanie
  • najbližšie potraviny, lekáreň, lekár
  • starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby
  • dojazd do bydliska do 25. októbra 2020

Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska s negatívnym výsledkom testu (PCR test alebo antigénový test nie starší ako z 23. októbra):

  • cesta do zamestnania
  • sprievod dieťaťa do školy
  • kúpa novín a tlačovín
  • najbližšie potraviny, lekáreň, lekár, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby, servis telekomunikačných zariadení, cesta na poštu, do prevádzok poštových, bankových, poisťovacích služieb, čistiarne a práčovne, autoservisu, stanice technickej kontroly, kľúčovej služby a očnej optiky
  • pobyt v prírode (v okrese bydliska)

ZÁKAZ VYCHÁDZANIA: CELÁ SR

od soboty 24. októbra 2020 do nedele 1. novembra 2020

Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska bez testu:

  • v čase od 1.00 do 5.00 h
  • cesta na testovanie
  • cesta do zamestnania, sprievod dieťaťa do školy
  • kúpa novín a tlačovín
  • najbližšie potraviny, lekáreň, lekár, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby, servis telekomunikačných zariadení, cesta na poštu, do prevádzok poštových, bankových, poisťovacích služieb, čistiarne a práčovne, autoservisu, stanice technickej kontroly, kľúčovej služby a očnej optiky
  • pobyt v prírode (v okrese bydliska)
  • dojazd do bydliska do 25. októbra 2020

Režim na hraniciach a hraniciach s ČR

  • prehodnotenie hraničného režimu so susednými krajinami v priebehu budúceho týždňa
Úrad vlády, TASR

© Autorské práva vyhradené

97 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #plošné testovanie