Generál Macko radí operáciu dokončiť, hoci nie je pripravená

, 30.10.2020 07:00

Bývalý zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Pavel Macko považuje plošné testovanie za nedostatočne pripravené. V tomto štádiu je však už podľa neho najlepšie operáciu disciplinovane dokončiť, inak hrozí chaos.

VIDEO: Generál Macko o operácii Spoločná zodpovednosť.

„Nositeľmi hlavnej záťaže prípravy tejto operácie sú Ozbrojené sily, aj keď nemajú všetky tromfy v rukách. Je to vládna operácia vykonávaná Ozbrojenými silami, a preto všetci očakávali, že ju aj vykonajú samy, alebo budú mať na nej podstatne väčší podiel. Problémom je, že nie sú dostatočne technicky a personálne pripravené. Ozbrojené sily teda síce operáciu naplánovali, ale pri jej schvaľovaní neboli dodržané zásady schvaľovania dobrého plánu. Ak vláda vyčlenila do osemtisíc osôb, môžeme povedať, že v nej budú všetky ruky a nohy Ozbrojených síl a budú mať obrovský problém pokryť všetky testovacie miesta v potrebnom rozsahu,“ konštatuje bývalý zástupca náčelníka Generálneho štábu.

Ostalo podľa neho veľké množstvo otvorených otázok. „Najväčšie riziko je v komunikácii a koordinácii s ostatnými zložkami. Tá operácia je veľmi riziková zo zdravotného hľadiska aj z odborného a politického hľadiska. Pokiaľ nebude úspešná, napriek všetkej snahe Ozbrojených síl z nej pôjdu vojaci vyčerpaní fyzicky a psychicky a môže to mať aj dosah na ich schopnosť plniť ďalšie zákonné úlohy. Aj keď operácia nie je perfektne pripravená a je tam veľa neznámych, je už v takom štádiu, že najlepšie ju bude disciplinovane dokončiť. Akékoľvek iné riešenie môže medzi občanmi aj vojakmi vyvolať ešte väčší chaos,“ zhodnotil Macko.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#generál Pavel Macko #plošné testovanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku