Podľa Čaputovej nie je možné otestovať všetkých. Matovič zdravotníkom verí

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyzvala premiéra Igora Matoviča (OĽANO), aby sa plošné testovanie počas víkendu realizovalo tam, kde budú zabezpečené odbery. Zároveň žiada prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania a volá po dobrovoľnosti testovania. Poznamenala tiež, že cieľ celoplošnej akcie je nenaplniteľný. Vyhlásila to po piatkovom stretnutí s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR Danielom Zmekom a veliteľom operácie Spoločná zodpovednosť Ivanom Pachom.

30.10.2020 11:30 , aktualizované: 20:00
čaputová matovič Foto: ,
Na snímke vpravo prezidentka Zuzana Čaputová a vľavo premiér Igor Matovič po skončení 130. zasadnutia Bezpečnostnej rady SR 20. októbra 2020 v Bratislave.
debata (1840)

VIDEO: Výzva prezidentky premiérovi, volá po dobrovoľnosti.

Video

Z celkového množstva potrebných odberných tímov je pripravených zhruba 60 percent na oba víkendové dni. Uvedený stav je platný menej ako 24 hodín pred spustením operácie. Dôvodom je najmä chýbajúci zdravotnícky personál, uviedla hlava štátu. Vzhľadom na informácie, ktoré dostala, požiadala premiéra, aby sa testovanie realizovalo tam, kde budú zabezpečené odbery. Teda vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí o testovanie majú záujem. Zároveň takto zúročíme doposiaľ vykonané prípravné práce ozbrojených síl, samospráv a dobrovoľníkov a vynaložené materiálne a finančné zdroje, doplnila.

Okrem toho žiada prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania, aby sa netrestali ľudia, ktorí sa z objektívnych dôvodov na test nedostanú alebo ktorí naň nemôžu prísť. Poukázala na možné negatívne dôsledky pre spoločnosť. Vyzvala tiež na dobrovoľnosť testovania a pozvala občanov, aby využili túto príležitosť v ich obci či meste, ak ju budú mať, a to bez strachu a v záujme ochrany zdravia.

Nemôžeme pripustiť, aby státisíce občanov zostali pred testovaním v neistote. Žiadam teda zrušiť kategorizovanie občanov na tých, ktorí budú mať priepustku na slobodu, a tých druhých, pretože na nich nevyšlo. Takýto následok v aktuálnej situácii rozdeľuje spoločnosť a to je to posledné, čo teraz potrebujeme, podotkla prezidentka.

Zdôraznila, že v hre nie je len výsledok testovania, ale aj súdržnosť Slovenska a schopnosť obstáť pred ťažkou skúškou v nasledujúcom období. Skonštatovala, že plošným testovaním len rozkladáme riziko šírenia vírusu v čase. Je na nás, aby sme tento čas využili zmysluplne, poznamenala.

Vláda je pripravená na všetky situácie, tvrdí premiér

K štvrtkovému večeru bolo plne obsadených 4900 odberových tímov pomocným personálom, pričom len 63 percent z nich bolo plne obsadených potrebnými zdravotníkmi. V súvislosti s plánovaným celoplošným testovaním to na sociálnej sieti uviedol premiér Matovič. Verí, že sa obsadenosť zdravotníckym personálom ešte zvýši.

„Naďalej dôverujeme slovenským zdravotníkom a veríme, že obsadenosť zdravotným personálom sa dnes ešte výrazne zvýši. Poďme preto všetci urobiť maximum,“ napísal Matovič.

Všetci máme podľa premiéra ukázať, že v rozhodujúcej chvíli zaberieme spolu za jeden povraz a dokážeme to. „V inom prípade nám zostáva v rukách už len totálny lockdown a ten si nikto z nás nepraje,“ skonštatoval. Ubezpečil, že vláda je pripravená na všetky situácie, ktoré môžu cez víkend nastať.

Matovič pozýva ľudí na testovanie

Premiér Igor Matovič (OĽANO) pozval všetkých ľudí na víkendové plošné testovanie na COVID-19. Hovorí o pokuse predísť úplnému lockdownu a boji za ochranu zdravia a životov.

„Pozývam vás, poďte. Máme obrovskú šancu týmto liekom, našim slovenským unikátnym liekom, vykročiť v ústrety slobode a lepšej budúcnosti. Máme veľkú šancu ukázať aj Európe a svetu, že sa to dá aj inak, bez toho, aby sme si zatvárali ekonomiku a milióny ľudí boli bez práce,“ uviedol v príhovore v predvečer testovania s tým, že sme všetci na jednej lodi a spoločne to dokážeme. Verí tiež, že do rána budú pripravené všetky odberné tímy, vrátane zdravotníkov. Tých podľa jeho slov chýba nateraz „pár desiatok či stoviek“.

Premiér poukázal na pribúdajúcich chorých a zomierajúcich na COVID-19, na situáciu v európskych krajinách, ktoré prijímajú lockdowny a zatvárajú ekonomiky. Dodal, že to isté odporúčali aj slovenskí vedci. Plošné testovanie je preto podľa jeho slov pokus predísť úplnému lockdownu. „Rozhodli sme sa, že skúsime ešte posledný, áno priznávam, pokus. Pokus, ktorý v Európe ani vo svete obdoby nemá,“ zdôraznil s tým, že celý svet sa teraz pozerá na Slovensko, ako zvládne celoplošné testovanie antigénovými testami. Dodal, že tie dokážu veľmi rýchlo zistiť, kto je chorý, hoci nie tak presne ako PCR testy.

Poukázal pritom na výsledky pilotného testovania na Orave a v Bardejove. Jeho výsledok označil za úžasný, pretože sa podarilo odhaliť takmer 6000 pozitívnych, ktorých izolovali, vďaka čomu nechodili medzi ostatnými a nešírili nákazu. Tvrdí, že to pomohlo k ochrane životov a zdravia.

Dodal, že Slovensko čaká najväčší projekt, aký kedy republika zorganizovala. V súvislosti s jeho prípravou ocenil prácu Ozbrojených síl (OS) SR. Armáda podľa neho odviedla skvelú prácu, pretože sa im podarilo obsadiť všetky tímy, hoci ešte chýbajú zdravotníci. „Verím, že keď pôjdeme takto ďalej a vojaci a vojačky budú do rána určite makať na 200 percent, že ráno budeme mať všetky tímy pripravené a budete môcť prísť. A ja vás pozývam – poďte. Všetci sme na jednej lodi, bez ohľadu na to, aké máme politické presvedčenie, v akého boha veríme, alebo či v boha veríme,“ dodal.

Krajniak: Dobrý vrchný veliteľ ozbrojených síl má kapitulovať ako posledný

Zatiaľ čo pani prezidentka predčasne trúbi na ústup, vláda ďalej pracuje na zabezpečení úspechu operácie Spoločná zodpovednosť. V statuse na sociálnej sieti to uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Zároveň hlavu štátu za jej verejný apel kritizuje. „Dobrý vrchný veliteľ ozbrojených síl má kapitulovať ako posledný, nie ako prvý,“ vyhlásil. Deklaroval, že spolu s ministrom dopravy Andrejom Doležalom (nominant Sme rodina), vedúcim úradu vlády Júliusom Jakabom, šéfom Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Richardom Strapkom a jeho tímom oslovujú ďalších a ďalších zdravotníkov, aby pomohli s pretestovaním. „Veríme, že odberných tímov bude cez víkend dostatok, aby mohol byť pretestovaný každý, kto bude chcieť. Budeme pre to robiť všetko až do zajtra 07.00 h, kým sa otvorí všetkých 5 000 odberných miest,“ dodal.

Sulík: Dobre mienené rady môžu byť aj kontraproduktívne

Akokoľvek dobre mienené rady niekoľko hodín pred spustením celoplošného testovania môžu byť aj kontraproduktívne. Uviedol to minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) v reakcii na piatkovú výzvu prezidentky SR Zuzany Čaputovej, aby sa testovanie konalo len tam, kde budú zabezpečené odbery.

„Ukazuje sa, že bolo od začiatku chybou nezahrnúť do takýchto rozsiahlych plánov prezidentku SR a vrchnú veliteľku Ozbrojených síl (OS) SR Zuzanu Čaputovú. Avšak pár hodín pred spustením akcie môžu byť akokoľvek dobre mienené rady aj kontraproduktívne. Vláda prijala mimoriadne ťažké rozhodnutie a v súčasnosti stojí pred logisticky extrémne ťažkou úlohou,“ uviedol Sulík s tým, že v tejto chvíli musia všetci ťahať za jeden koniec povrazu.

Sme rodina rešpektuje názor prezidentky

Vládne hnutie Sme rodina rešpektuje názor prezidentky v súvislosti s plošným testovaním, rozhodnutie je však podľa neho na vláde, a najmä na premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽANO). Hnutie Sme rodina vždy podporovalo všetky aktivity smerujúce k úspešnému zvládnutiu COVID-19 a všetkých následkov spojených s týmto ochorením. Akceptujeme názor prezidentky, ale rozhodnutie, akým spôsobom má prebehnúť testovanie, je na vláde, a najmä na premiérovi, uviedlo pre TASR.

Fico vyzval prezidentku na zastavenie testovania

Predseda opozičného Smeru Robert Fico vyzval prezidentku Čaputovú, aby zastavila celoplošné testovanie obyvateľstva. Tvrdí, že hlava štátu môže na základe Ústavy SR zastaviť operáciu, pretože sa na ňu vláda neobrátila pri vysielaní vojakov na odberné miesta. Fico hovorí, že iba prezidentka môže na návrh vlády nariadiť využitie vojakov. Ich prítomnosť na odberných miestach bude podľa neho v rozpore s ústavou.

Fico upozornil, že už pri vyhlásení núdzového stavu bolo vyčlenených 1500 vojakov Ozbrojených síl (OS) SR a na celoplošné testovanie ďalších 8000 vojakov. „Niet žiadnych dôvodov pochybovať, že toto nasadenie vojakov je v príkrom rozpore s ústavou a príslušnými ústavnými zákonmi. Ústavný zákon o bezpečnosti štátu v takej situácii, ako je napríklad núdzový stav, hovorí, že je to iba prezidentka, ktorá môže na návrh vlády nariadiť použitie vojakov,“ uviedol na sociálnej sieti Fico.

Šéf Smeru sa pýta, kde je návrh vlády a kde je rozhodnutie prezidentky, že vojaci boli nasadení podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu. Vláda podľa neho o nasadení vojakov rozhodla obyčajným uznesením, čo je v rozpore s ústavou.

Fico zároveň dodal, že začiatkom týždňa chce podať návrh na vyslovenie nedôvery vláde, pretože celá vláda sa odhlasovaním uznesenia podieľa „na tomto protiústavnom stave“. Ešte počas týždňa avizoval, že chce vyzbierať podpisy a podať návrh na vyslovenie nedôvery vláde premiéra Igora Matoviča (OĽANO).

Prezidentka nevidí dôvod na zastavenie testovania

Ako uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec v reakcii na výzvu šéfa opozičného Smeru, Čaputová momentálne nevidí dôvod na zastavenie celoplošného testovania obyvateľstva. V tejto situácii je podľa prezidentky dôležité vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí majú o testovanie záujem. Takisto je podľa hlavy štátu dobré naďalej motivovať zdravotníkov k účasti na testovaní.

„Podľa prezidentky je v tejto situácii dôležité vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí majú o testovanie záujem a zároveň zúročiť doposiaľ vykonané prípravné práce ozbrojených síl, samospráv a dobrovoľníkov. Je preto aj dobré naďalej motivovať zdravotníkov k účasti na testovaní, aby v prípade záujmu mohlo byť otestovaných čo najviac občanov,“ uviedol pre TASR Strižinec.

Prezidentka však považuje za nevyhnutné upraviť podmienky na pohyb ľudí po plošnom testovaní tak, aby nevznikli dve kategórie občanov. „Tých, ktorí budú mať priepustku na slobodu a tých druhých, pretože na nich nevyšlo,“ skonštatoval jej hovorca.


Zákaz vychádzania: Kam môžete a kam nie

Vláda SR predĺžila zákaz vychádzania od 2. novembra do 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa. Vyplýva to z uznesenia, ktoré schválila vláda na svojom stredajšom rokovaní.

Toto opatrenie sa nevzťahuje na:

  • osobu, ktorá sa preukáže potvrdením o negatívnom výsledku PCR testu vykonaným od 29. októbra do 1. novembra alebo certifikátom vydaným Ministerstvom zdravotníctva SR s negatívnym výsledkom antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 vykonaným od 29. októbra do 1. novembra subjektom podieľajúcim sa na celoplošnom testovaní „Spoločná zodpovednosť“;
  • osobu pôsobiacu v bezpečnostnom systéme Slovenskej republiky a osobu v štátnozames­tnaneckom pomere, osobu vykonávajúcu prácu vo verejnom záujme a príslušníka záchranných a bezpečnostných zborov alebo ozbrojených zborov plniacich úlohy na úseku krízového riadenia, krízových situácií, mimoriadnych udalostí, stavov tiesne, bezpečnostného manažmentu, ochrany kritickej infraštruktúry, ochrany verejného poriadku a obrany štátu, ktorý sa preukáže potvrdením o negatívnom výsledku PCR testu vykonaným od 28. októbra do 30. októbra alebo certifikátom vydaným Ministerstvom zdravotníctva SR s negatívnym výsledkom antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 vykonaným od 28. októbra do 30. októbra subjektom podieľajúcim sa na celoplošnom testovaní „Spoločná zodpovednosť“;
  • osobu, ktorá sa preukáže potvrdením o negatívnom výsledku PCR testu vykonaným počas trvania zákazu podľa tohto uznesenia;
  • cestu v nevyhnutnom rozsahu za účelom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb, ako je nákup potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov, hygienického tovaru, drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá, doplnenie pohonných hmôt do najbližšej maloobchodnej predajne od miesta bydliska a cestu späť;
  • cestu do zdravotníckeho zariadenia za účelom neodkladného lekárskeho vyšetrenia alebo preventívnej prehliadky, vrátane sprevádzania blízkou osobou alebo príbuzným a cestu späť;
  • cestu na vykonanie PCR testu na ochorenie COVID-19 a cestu späť;
  • cestu na pohreb blízkej osoby, uzavretie manželstva, krst a cestu späť;
  • cestu za účelom starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný a cestu späť;
  • cestu osoby so psom alebo mačkou do 100 metrov od miesta bydliska a cestu za účelom starostlivosti o hospodárske zvieratá a cestu späť;
  • dieťa do desiatich rokov veku;
  • cestu dieťaťa do a zo zariadenia starostlivosti o deti do troch rokov veku a materskej školy a cestu späť;
  • cestu žiaka nultého ročníka, prvého ročníka až štvrtého ročníka základnej školy a žiaka základnej školy pre žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelá­vacími potrebami vo všetkých ročníkoch do a zo základnej školy;
  • cestu dieťaťa a žiaka do a zo zariadenia výchovného poradenstva a prevencie;
  • osobu, ktorá prekonala ochorenie COVID-19 a má o jeho prekonaní doklad nie starší ako tri mesiace alebo osobu, ktorá sa preukáže, že jej bolo diagnostikované ochorenie COVID-19 v období od 1. augusta do 15. októbra;
  • osobu, ktorej zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu na ochorenie COVID-19;
  • osobu, ktorej bolo diagnostikované stredne ťažké alebo ťažké mentálne postihnutie;
  • osobu dispenzarizovanú so závažnou poruchou autistického spektra;
  • osobu dispenzarizovanú pre ťažký, vrodený alebo získaný imunodeficit;
  • onkologických pacientov po chemoterapii alebo transplantácii, ktorí majú leukopéniu alebo osoby s onkologickou liečbou alebo inou liečbou ovplyvňujúcou imunitný systém (napr. biologickou liečbou) z dôvodu rizika z omeškania pravidelného podania liečby, rádioterapie alebo inej plánovanej liečby napríklad onkológom, hematológom alebo rádiológom plánovanej liečby;
  • osoby, ktoré majú v čase celoplošného testovania antigénovými testami certifikovanými na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 nariadenú izoláciu v domácom prostredí regionálnym úradom verejného zdravotníctva alebo nariadenú pracovnú neschopnosť z dôvodu karantény svojím všeobecným lekárom pre dospelých alebo všeobecným lekárom pre deti a dorast.

Ako to funguje do 1. novembra

Od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra (zatiaľ) bude na celom Slovensku platiť zákaz vychádzania. Sú aj výnimky. Kam možete ísť a kam nie?

V najdotknutejších okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov budú platiť prísnejšie pravidlá. V najpostihnu­tejších regiónoch budú môcť ľudia využívať viac výnimiek zo zákazu vychádzania len v prípade, že budú mať negatívny výsledok PCR testu alebo antigénového testu. To sú testy, ktoré sa robia z nosohltana. Nesmú byť staršie ako 23. október.

Ak niekto prekonal koronavírus za posledných 90 dní, má výnimku a nemusí isť na celoplošné testovanie.

Očakáva sa, že tieto opatrenia vláda bude postupne predlžovať – pravdepodobne na ďalšie dva týždne.

Kto sa rozhodne netestovať, nebude môcť chodiť do práce. Ak to ide, môže si dohodnúť prácu z domu. Ak nie, nárok na karanténnu PN podľa ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) nemá.

Štát nezatvára obchody, prvý týždeň očakáva, že to mnohé z nich urobia samé. Nakupovať môžete ale len veci základnej životnej potreby: potraviny, lieky a zdravotnícke potreby, hygienický tovar, kozmetiku a inú drogériu, krmivá a potreby pre zvieratá, potreby starostlivosti o deti a pohonné hmoty.

Prejsť sa môžete v prírode, ale len vo svojom okrese a mimo intravilánu obce, teda mimo zastavanej a na zástavbu určenej oblasti. Sú to polia, lesy, lúky, vodné plochy. Bratislava a Košice sa považujú za jeden okres.

Predseda vlády Igor Matovič potvrdil, že počas obmedzenia pohybu sa nemá chodiť ani na cintoríny.

Režim na hraniciach sa zatiaľ nemení.

Sumár opatrení

Školy od pondelka 26. októbra 2020 do piatka 27. novembra 2020

Uzatvorené všetky školy a prechod na dištančnú výučbu

Cieľ: limitácia interakcií a prenosu ochorenia medzi rodinami

Výnimky:

  • detské jasle
  • materské školy
  • 1. stupeň základných škôl

Obmedzenie v hromadnej doprave

od pondelka 26. októbra 2020 do nedele 15. novembra 2020

Cieľ: zníženie mobility

Odporúčanie pre vyššie územné celky (VÚC) zrušiť bezplatnú regionálnu prepravu s výnimkou ŤZP

ZÁKAZ VYCHÁDZANIA ORAVA A BARDEJOV

Okresy Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov od soboty 24. októbra 2020 do nedele 1. novembra 2020.

Pilotné testovanie 23. októbra až 25. októbra (piatok, sobota, nedeľa)

Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska bez testu:

  • v čase od 1.00 do 5.00 h
  • cesta na testovanie
  • najbližšie potraviny, lekáreň, lekár
  • starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby
  • dojazd do bydliska do 25. októbra 2020

Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska s negatívnym výsledkom testu (PCR test alebo antigénový test nie starší ako z 23. októbra):

  • cesta do zamestnania
  • sprievod dieťaťa do školy
  • kúpa novín a tlačovín
  • najbližšie potraviny, lekáreň, lekár, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby, servis telekomunikačných zariadení, cesta na poštu, do prevádzok poštových, bankových, poisťovacích služieb, čistiarne a práčovne, autoservisu, stanice technickej kontroly, kľúčovej služby a očnej optiky
  • pobyt v prírode (v okrese bydliska)

ZÁKAZ VYCHÁDZANIA: CELÁ SR

od soboty 24. októbra 2020 do nedele 1. novembra 2020

Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska bez testu:

  • v čase od 1.00 do 5.00 h
  • cesta na testovanie
  • cesta do zamestnania, sprievod dieťaťa do školy
  • kúpa novín a tlačovín
  • najbližšie potraviny, lekáreň, lekár, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby, servis telekomunikačných zariadení, cesta na poštu, do prevádzok poštových, bankových, poisťovacích služieb, čistiarne a práčovne, autoservisu, stanice technickej kontroly, kľúčovej služby a očnej optiky
  • pobyt v prírode (v okrese bydliska)
  • dojazd do bydliska do 25. októbra 2020

Režim na hraniciach a hraniciach s ČR

  • prehodnotenie hraničného režimu so susednými krajinami v priebehu budúceho týždňa
Úrad vlády, TASR
1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Zuzana Čaputová #koronavírus #Covid-19 #plošné testovanie