Česko zavádza nové pravidlá pre cestovanie

V USA majú rekordný denný prírastok ľudí s koronavírusom, pribudlo ich 99 660. V Taliansku má najvyšší prírastok nakazených Lombardsko, tak ako na jar. Česko má tiež denný rekord 15 729 pozitívne testovaných. Krajina od pondelka zavádza nové pravidlá pre cestovanie.

05.11.2020 06:15 , aktualizované: 22:11
debata (124)
Vybrané krajiny

Pozrite si, ako sú na tom okolité krajiny

Krajina 
Aktívne prípadyv krajine Nové prípadyv krajine Prípady spoluv krajine Úmrtiav krajine Kritický stavv krajine Počet obyvateľov 
Krajina 
Aktívne prípadyna 100-tis. Nové prípadyna 100-tis. Prípady spoluna 100-tis. Úmrtiana 100-tis. Kritický stavna 100-tis. Počet obyvateľov 

zdroj: disease.sh

Všetky grafy, štatistiky a čísla o koronavíruse

Všetky grafy

22:11 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaznamenáva „explóziu“ prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v európskom regióne a upozorňuje aj na nárast úmrtnosti súvisiaci s pandémiou. V rozhovore pre agentúru AFP to konštatoval riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge. Apeloval, že Európa v tejto situácii nesmie poľaviť vo svojom boji proti pandémii.

Európska zóna WHO, ktorá zahŕňa 53 krajín vrátane Ruska a strednej Ázie, zaznamenala od začiatku pandémie viac ako 11,8 milióna prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a takmer 295-tisíc úmrtí, vyplýva z bilancie WHO.

WHO upozornila, že len za uplynulých sedem dní bolo v Európe zaznamenaných takmer 1,8 milióna nových prípadov nákazy a 19 500 súvisi­acich úmrtí.

Podľa odhadov WHO za predpokladu, že sa v Európe budú dôsledne nosiť rúška a zachová sa striktná kontrola zhromažďovania ľudí, „môžeme do februára v Európe zachrániť viac ako 260.000 životov“.

„Status quo nie je možný,“ uviedol Kluge a v mene WHO vyzval štáty Európy na „cielené a primerané“ opatrenia na potlačenie nárastu počtu infikovaných a úmrtnosti.

Súčasnú silu epidémie v Európe možno podľa Klugeho vysvetliť starnúcou populáciou a značným počtom komorbidít (súčasného výskytu viacerých chorôb).

19:47 Maďarsko dostane ruské a čínske vzorky vakcín proti novému druhu koronavírusu, aby ich mohlo otestovať. Informovalo o tom vo štvrtok internetové vydanie týždenníka Heti Világgazdaság (HVG) s odvolaním sa na príspevky ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa a štátneho tajomníka rezortu diplomacie Tamása Menczera zverejnené na Facebooku.

Szijjártó je pre pozitívny výsledok testu na koronavírus v domácej epidemiologickej karanténe po návrate z Thajska a Kambodže. Na videozázname na Facebooku uviedol, že v zmysle dohody s ruským ministrom zdravotníctva Michailom Muraškom dodá Rusko v decembri Maďarsku malé množstvo vakcín, ktoré budú môcť maďarské inštitúcie testovať.

19:23 V Taliansku sa za posledný deň potvrdilo 34 505 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac za deň od začiatku pandémie a o štyri tisícky viac, než o deň skôr. Informovala o tom televízia SkyTg24 s tým, že za posledný deň sa vykonalo tiež rekordných takmer 220 000 testov. Úmrtí spojených s nákazou pribudlo za deň 445, predchádzajúci deň to bolo 352. Celkovo sa v krajine doteraz potvrdilo 824 879 prípadovy SARS-CoV-2 a 40 192 ľudí zomrelo. Kvôli zhoršujúcej sa epidemickej situácii začnú v Taliansku od piatku platiť opäť prísnejšie opatrenia.

18:15 Patriarchu srbskej pravoslávnej cirkvi museli hospitalizovať po tom, ako ho pozitívne testovali na koronavírus. Udialo sa tak niekoľko dní po účasti na veľkom verejnom pohrebe hlavy srbskej pravoslávnej cirkvi v Čiernej Hore Amfilohijeho Radoviča, ktorý zomrel na zápal pľúc spôsobený ochorením COVID-19. Srbská pravoslávna cirkev v stredu neskoro večer uviedla, že 90-ročný patriarcha Irinej bol hospitalizovaný, nemá však žiadne príznaky a je vo „vynikajúcom stave“.

Čierna Hora a Srbsko zaznamenali v ostatných týždňoch prudký nárast infikovaných a orgány v Čiernej Hore varovali, že pohreb biskupa Amfilohijeho predstavuje veľkú hrozbu pre zdravie. Na prítomnosť koronavírusu pozitívne testovali aj ďalšieho duchovného – biskupa Joanikijeho, ktorý po smrti Amfilohijeho nastúpil do pozície hlavy srbskej pravoslávnej cirkvi v Čiernej Hore.

17:24 Policajti v Martine obvinili štyroch mužov, ktorí absolvovali napriek pozitívnemu výsledku testu na ochorenie Covid-19 opätovný test na inom odbernom mieste. Na sociálnej sieti o tom informovali žilinskí krajskí policajti.

„Polícia v Martine vedie ďalšie štyri trestné stíhania vo veci zločinu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby, ktorého sa dopustili štyria muži, ktorí boli na celoplošnom testovaní,“ spresnili policajti. V tejto súvislosti vyzývajú občanov, aby šli v prípade pozitívneho výsledku do povinnej izolácie a nechodili sa opakovane testovať.

17:05 Po stredajšom rekordnom dennom náraste novoinfikovaných koronavírusom (6211) zaznamenali v Rakúsku vo štvrtok ďalší rekord – pribudlo 7416 nových prípadov nákazy. Informovala o tom agentúra APA. Vo štvrtok do 09.30 h bolo v nemocniciach podľa ministerstva vnútra hospitalizovaných 2737 pacientov. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je aktuálne 407 osôb. Počet aktívnych prípadov nákazy po prvý raz prekročil hranicu 50 000.

16:46 Osoby, ktoré sa nachádzajú v karanténe s inými osobami s pozitívnym výsledkom testu, sa nesmú zúčastniť na ďalšom plánovanom testovaní antigénovými testami, a to ani v prípade, že ich antigénový test bol negatívny. Na sociálnej sieti na to upozorňuje Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

Človek s negatívnym výsledkom testu, ktorý žije s inou osobou s pozitívnym testom, musí ostať v nariadenej izolácii, až kým uplynie jej obdobie. Rezort zdravotníctva pripomína, že v každom okresnom meste budú zriadené testovacie miesta na antigénové testovanie, kde sa následne budú môcť ľudia dať pretestovať a dostanú nový certifikát, ktorým sa budú môcť preukázať. (tasr)

16:42 Polícia začala trestné stíhanie v prípade možného porušenia karantény prvou námestníčkou generálneho prokurátora Vierou Kováčikovou. Potvrdila to hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Veronika Martiniaková.

„Bližšie okolnosti tohto prípadu sú predmetom ďalšieho vyšetrovania,“ dodala. Pre zločin šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby spáchaný za krízovej situácie hrozí v prípade preukázania viny odňatie slobody na štyri až desať rokov. (tasr)

15:44 V nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici je aktuálne 46 zamestnancov s pozitívnym testom na nový koronavírus a 39 pracovníkov v karanténe, uviedol riaditeľ nemocnice Igor Steiner.

Zo 46 pozitívne testovaných zamestnancov je 25 zdravotných sestier, 12 praktických sestier, dvaja lekári, traja sanitári a štyri osoby tvoriace iný personál. V karanténe je 16 zdravotných sestier, 11 praktických sestier, traja lekári, traja sanitári a šesť osôb tvoriacich iný personál.

„Aj napriek značnému výpadku personálu sa naďalej maximálne snažíme o plynulý chod všetkých oddelení, aby pacienti tento deficit nepociťovali na kvalite zdravotnej starostlivosti,“ uviedol riaditeľ. Ako dodal, v nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 44 pacientov s ochorením Covid-19. Na oddelení anestézie a intenzívnej medicíny sú dvaja pacienti, na pľúcnej ventilácii nie je nikto. (tasr)

15:25 Kožušinová farma v obci Príbovce v okrese Martin je pod prísnou veterinárnou kontrolou. V prípade, že by sa u zvierat začali objavovať klinické príznaky ochorenia Covid-19, pristúpi sa k utrateniu zvierat. Uviedlo to Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR. Reagovali tak na výzvu ochranárov, ktorí ich požiadali o zatvorenie slovenskej farmy pre mutáciu koronavírusu na farmách s norkami v Dánsku.

Rezort a veterinári nespresnili, či pristúpia k zatvoreniu farmy, odpovedali, že na ňu nemajú prístup okrem ošetrovateľov žiadne cudzie osoby. Podľa novely zákona o veterinárnej starostlivosti môže farma fungovať do 31. decembra 2025.

Doposiaľ neboli z farmy nahlásené žiadne klinické príznaky choroby, ako sú hnačky, zápaly pľúc, potraty či úhyny, tvrdí MPRV a ŠVPS. Pripravujú program, kde zvieratá chované na farme budú môcť podstúpiť test na nový koronavírus. (tasr)

15:10 Ak by sa u premiéra Igora Matoviča potvrdila nákaza novým koronavírusom, poslancov Národnej rady (NR) SR zrejme opätovne pretestujú. Uviedol to odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR. Postupovať bude podľa usmernení Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Vzhľadom na prítomnosť Matoviča v parlamente poslancov upovedomia, aby informovali o prípadných príznakoch. Premiér je po kontakte s pozitívne testovaným v domácej karanténe. „Kancelária NR SR bude postupovať podľa usmernení ÚVZ v prípade, ak by sa u pána predsedu vlády SR Matoviča potvrdila nákaza novým koronavírusom po kontakte s osobou pozitívne testovanou na Covid-19, a to vrátane prípadného opätovného testovania osôb v rámci NR SR,“ uviedol odbor komunikácie.

V prípade výskytu príznakov a pozitívneho výsledku testu na ochorenie Covid-19 majú poslanci o tom oboznámiť predsedov svojich poslaneckých klubov vrátane vedenia NR SR. (tasr)

14:44 Lekári a sestry v ambulanciách prvého kontaktu by mali mať možnosť v prípade podozrivého kontaktu alebo infikovania sa novým koronavírusom dostať sa na testovanie na jeho prítomnosť v dostatočne krátkom čase a oficiálnou cestou. Vo štvrtok to uviedla Slovenská spoločnosť všeobecných praktických lekárov s tým, že cieľom je, aby sa títo zdravotníci mohli bezpečne starať o svojich pacientov a zachovať tak plynulý chod ambulancií prvého kontaktu.

Prezident spoločnosti všeobecných praktických lekárov Peter Makara poukázal na to, že stovky všeobecných lekárov pracovali počas celoplošného testovania na odberných miestach na celom Slovensku. „Štát by sa mal postarať a podporiť odborníkov, ktorí stoja v boji s pandémiou v prvej línii. Nie je možné od nás očakávať len výkon vtedy, keď treba. Sami potrebujeme ochranu a podporu kompetentných miest. Nielen kvôli zdraviu nás samotných, ale najmä kvôli zdraviu a bezpečnosti pacientov,“ povedal. (tasr)

14:06 Grécko od soboty opäť zavedie na tri týždne lockdown, aby obmedzilo šírenie druhej vlny pandémie koronavírusu, oznámil vo štvrtok premiér Kyriakos Mitsotakis. Informovala o tom agentúra AFP. Gréci budú podľa nových opatrení môcť vychádzať z domu, len ak o to špeciálne požiadajú formou telefonátu alebo SMS a následne dostanú povolenie. Počas lockdownu, ktorý vojde do platnosti v sobotu od 6.00 h, budú otvorené len nevyhnutné prevádzky ako potraviny a lekárne. Na rozdiel od predošlého lockdownu, ktorý krajina zaviedla koncom marca, budú materské školy a základné školy naďalej otvorené.

Grécko dosiaľ celkovo zaznamenalo 46 892 prípadov ochorenia COVID-19, v súvislosti s ktorým v krajine zomrelo 673 ľudí.

13:51 Prezidentka Zuzana Čaputová nepôjde do karantény, preventívne však pracuje až do piatka (6. 11.) z domu. Vo štvrtok to uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

„Hygienik nenariadil prezidentke karanténu, keďže nebola v kontakte s pozitívne testovanou osobou. Z preventívnych dôvodov však ostala dnes a zajtra prezidentka pracovať z domu,“ spresnil Strižinec.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) nastúpil do domácej karantény v stredu (4. 11.). V nedeľu (1. 11.) mal byť v kontakte s človekom nakazeným novým koronavírusom. Na test pôjde v piatok. O karanténe informoval Matovič na sociálnej sieti. Premiér bol v stredu na vláde, tiež v parlamente a stretol sa aj s prezidentkou­. (tasr)

13:04 V Českej republike začnú od pondelka 9. novembra platiť nové pravidlá pre cestovanie. Zmeny sa dotknú aj obyvateľov Slovenska, informoval vo štvrtok na sociálnej sieti štátny tajomník rezortu diplomacie SR Martin Klus s odvolaním sa na české ministerstvo zdravotníctva.

Ak obyvatelia Česka strávia v niektorej z tzv. červených krajín, kam Česká republika zaradila aj Slovensko, viac ako 12 hodín, musia sa cestou späť do ČR otestovať, uviedol internetový portál televíznej stanice ČT24. Testy budú povinné aj pre všetkých cudzincov prichádzajúcich do ČR a nesmú byť staršie ako 72 hodín. V opačnom prípade budú musieť cestujúci podstúpiť desaťdňovú karanténu. Výnimkou by mali byť pendleri, cezhraniční študenti a tranzity.

12:42 Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky prechádza v týchto dňoch ďalšími zmenami. Na základe rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva SR sa od 4. novembra pretransformovalo psychiatrické oddelenie na „COVID psychiatrické oddelenie“.

V praxi to znamená, že na psychiatrickom oddelení FNsP Nové Zámky sú toho času hospitalizovaní len pacienti pozitívni na ochorenie Covid-19. Na oddelení je k dispozícii 22 lôžok pre celý západoslovenský kraj, k dnešnému dňu je obsadených päť lôžok, informoval hovorca nemocnice Ján Baček. (tasr)

12:30 Za uplynulý deň v Poľsku pribudlo rekordných 27 143 prípadov nákazy, uviedla vo štvrtok agentúra PAP s odvolaním sa na údaje tamojšieho ministerstva zdravotníctva. Od 24. októbra je celé Poľsko označené ako „červená zóna“, kde platia obnovené obmedzenia, napríklad vyučovanie online pre väčšinu študentov a zatvorenie kaviarní aj reštaurácií. Ak však denný nárast prípadov ochorenia presiahne 29 000 – 30 000, krajina zavedie na obdobie siedmich dní celoštátny lockdown.

Od začiatku pandémie Poľsko zaznamenalo 466 689 prípadov a 6842 súvisiacich úmrtí, z toho 367 za uplynulý deň. V krajine s ochorením Covid-19 je hospitalizovaných 19 114 pacientov, pričom ďalších 430 732 ľudí zostáva v karanténe.

11:45 Výdavky mesta Ružomberok na celoplošné testovanie obyvateľstva na nový koronavírus by sa mali vyšplhať na približne 50-tisíc eur. Informoval o tom hovorca ružomberského primátora Viktor Mydlo.

Podľa hovorcu sa ešte nedá urobiť komplexný prehľad výdavkov, pretože veľa vecí dokupujú v deň testovania. Ide napríklad o ohrievač do miestnosti, kde je zima či väčšie ochranné obleky. „Najväčšia čiastka je mzda pre administratívnych pracovníkov, tá je skoro 30-tisíc eur,“ priblížil Mydlo. Doplnil, že samospráva sa už pripravuje na druhé kolo testovania 7. a 8. novembra, odberné miestnosti v meste budú identické s minulotýždňo­vými. (tasr)

11:11 Ochranári žiadajú ministerstvo pôdohospodárstva a Štátnu potravinovú a veterinárnu správu (ŠVPS), aby zatvorili kožušinovú farmu v obci Príbovce v okrese Martin. Dôvodom je objavenie novej mutácie koronavírusu na kožušinových farmách v Dánsku, ktoré nakazili stovky ľudí. Informoval o tom predseda združenia Humánny pokrok Martin Smrek.

Na Slovensku norky chová posledná farma v Príbovciach s kapacitou takmer 5-tisíc zvierat. „Tá sa vzhľadom na závažnú epidemiologickú situáciu na severnom Slovensku môže ľahko stať novým epicentrom šírenia ďalšej novej mutácie koronavírusu,“ skonštatoval Smrek.

Slovenské ochranárske organizácie Humánny pokrok, Sloboda zvierat a Zvierací ombudsman požadujú, aby agrorezort a ŠVPS konali bezodkladne a urobili nevyhnutné kroky na ochranu obyvateľov. „Príklad z Dánska nám ukazuje, ako rýchlo sa situácia dokáže kompletne vymknúť spod kontroly. Preto ich vyzývame, aby farmu okamžite zatvorili a zneškodnili túto zbytočnú pandemickú hrozbu,“ uviedol Smrek. (tasr)

11:08 Mesto Myjava ešte nemá spočítané všetky náklady za prvé kolo celoplošného testovania v rámci akcie Spoločná zodpovednosť. Samospráva predpokladá, že sú v rozmedzí od 15 do 20-tisíc eur. Informoval o tom Martin Kovanič z mestského úradu.

„Presné čísla sme ešte nestihli dať dohromady, pretože sa pripravujeme na druhé kolo testovania. Od marca sme však ešte nedostali zaplatené náklady spojené s ochorením Covid-19,“ uviedol Kovanič.

Do prvého kola sa v meste zapojilo 36 administra­tívnych pracovníkov, medzi ktorými boli zamestnanci mesta, ale aj dobrovoľní pracovníci, oslovení mestom. „Ministerstvo obrany SR zabezpečilo nula zdravotníkov a administratívnych pracovníkov. Mesto si muselo riešiť zabezpečenie pracovníkov samo. Po zverejnenej výzve primátora malo mesto do piatka (30. 10.) k dispozícii viac ako 40 zdravotníkov,“ informoval Kovanič. Ako doplnil, na odberných miestach v meste sa otestovalo 6872 ľudí, z ktorých bolo 51 pozitívnych a približne desať percent z nich nemalo trvalý pobyt v meste Myjava. (tasr)

10:31 Nákazu novým druhom koronavírusu potvrdili testy v Maďarsku za posledný deň 3928 ľuďom. V súvislosti s ochorením Covid-19 zaznamenali 84 úmrtí, informoval vo štvrtok operačný štáb na vládnej stránke koronavirus.gov­.hu.

Doterajšou bilanciou dvoch vĺn epidémie koronavírusu v krajine je 94 916 infikovaných a 2147 obetí na životoch. Z ochorenia sa zotavilo 22 823 osôb. V nemocniciach ošetrujú 5183 chorých. Umelú pľúcnu ventiláciu si vyžaduje stav 378 pacientov.

Kĺzavý sedemdňový medián počtu nakazených začal stúpať koncom augusta. Jeho krivka prudko stúpala od tretieho októbrového týždňa s denným počtom okolo 1000 nových nakazených, v uplynulých dňoch je denný prírastok už okolo 4000. Vláda v utorok vyhlásila od polnoci v krajine opäť mimoriadnu situáciu, v rámci ktorej platí zákaz vychádzania od 24.00 h do 05.00 h. Nočné zábavné podniky museli zatvoriť.

10:05 Na Slovensku za uplynulých 24 hodín pribudlo 1 962 nových prípadov koronavírusu, celkový počet pozitívne testovaných osôb tak stúpol na 68 734. Počas stredy urobili takmer 13-tisíc testov. Pribudlo 25 úmrtí pacientov na pľúcnu formu Covid-19, celkovo tomuto ochoreniu na Slovensku podľahlo už 286 osôb. (Viac tu)

10:00 Onkologickú pacientku Stanislavu Vranovú (75) poslali z neurologickej ambulancie v Dubnici nad Váhom domov bez ošetrenia. Objednaná bola na obstrek boľavého chrbta. Kým ona vraví, že ju nechceli vziať preto, že cez víkend nebola na testovaní a nemala certifikát, lekárka argumentuje, že chránila iba jej zdravie. (Viac tu)

9:48 Slovenská lekárska komora (SLK) vyzýva lekárov, aby v aktuálnej situácii spojenej s novým koronavírusom neodmietali pacientov s akútnymi ťažkosťami a ani tých, ktorí idú na preventívnu prehliadku. Pacientov nabáda zasa k tomu, aby do ambulancií chodili len v najnutnejších prípadoch. Vo štvrtok o tom informovala mediálna manažérka SLK Nancy Závodská.

Komora tak reaguje na zvýšený počet podnetov od lekárov a pacientov, týkajúcich sa aktuálnych usmernení pokiaľ ide o návštevy v ambulanciách. „Vzhľadom na tieto množiace sa otázky dochádza z nášho pohľadu k zhoršeniu, niekedy až k zlyhaniu komunikácie medzi pacientmi a lekármi. Radi by sme preto v tejto súvislosti apelovali na obidve strany a pomohli riešiť spoločne vzniknutý komunikačný problém,“ uviedla.

Lekári sa podľa SLK majú riadiť usmerneniami hlavného hygienika SR Jána Mikasa. „Neodkladnú zdravotnú starostlivosť a preventívne prehliadky je lekár povinný poskytnúť aj pacientom, ktorí nemajú negatívny test na nový koronavírus,“ zdôraznila. (tasr)

8:50 Policajti začínajú náhodne kontrolovať vozidlá na vstupe a výstupe do a zo Slovenskej republiky na 40 hraničných priechodoch naprieč celým Slovenskom. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PPZ) Denisa Bárdyová. Ako ďalej priblížila, cieľom tejto akcie je zmonitorovať situáciu na hraničných priechodoch a intenzitu dopravy. Takéto zvýšené náhodné kontroly budú na hraničných priechodoch v rôznych časoch do nedele 8. novembra. Podľa hovorkyne budú pokračovať aj v ďalšom období. Výsledky budú poskytnuté na rokovania Ústredného krízového štábu tak, aby opatrenia prijímané proti šíreniu ochorenia COVID-19 boli čo najviac cielené a aby splnili svoj účel. „Ďalšie opatrenia na hraniciach budú závisieť od vývoja situácie v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 na Slovensku a v susedných krajinách,” dodala Bárdyová.

8:15 V Nemecku za posledný deň pribudlo 19 990 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac od začiatku terajšej pandémie. Vyplýva to z údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI). V Nemecku za posledný deň zomrelo 118 ľudí s koronavírusom, celkovo ich je 10 930. Nemecko doteraz eviduje 597 583 prípadov nákazy koronavírusom, za uzdravených sa považuje približne 391 600 osôb.

Reprodukčné číslo, ktoré udáva, na koľkých ďalších ľudí infikovaný človek nákazu prenesie, v Nemecku je teraz 0,81. Podľa tejto hodnoty tak je ochorenie na ústupe. RKI ešte uvádza sedemdňové reprodukčné číslo, ktoré je vďaka využitiu sedemdňového priemeru viac odolné voči náhlym výkyvom. Táto hodnota predstavuje aktuálne 0,92. V Nemecku sa od tohto týždňa začala mesačná karanténa, kvôli ktorej museli zavrieť reštaurácie či divadlá. Naopak obchody, školy a škôlky zatiaľ naďalej fungujú.

7:40 V Českej republike počas stredy zaznamenali 15 729 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Je to vôbec najvyšší prírastok od začiatku pandémie, vyplýva z údajov ministerstva zdravotníctva zverejnených v noci na štvrtok. V súvislosti s koronavírusom zomrelo v Česku 4 133 pacientov. V stredu zomrelo 123 infikovaných, v utorok pribudlo 223 mŕtvych, najviac od začiatku epidémie, sumarizuje spravodajský server tn.nova.cz. Od začiatku pandémie sa v ČR novým koronavírusom nakazilo 378.716 ľudí. Z ochorenia COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje, sa dosiaľ vyliečilo 199.763 osôb. Momentálne je v Česku nakazených 174.820 ľudí, z toho 8278 je hospitalizovaných. V ČR platí do 20. novembra núdzový stav, ktorého predĺženie schválila v piatok Poslanecká snemovňa českého parlamentu.

6:25 V Taliansku za posledných 24 hodín pribudlo 30 550 nových prípadov koronavírusovej nákazy a 352 úmrtí s chorobou COVID-19. Británia ohlásila najvyšší denný prírastok zosnulých s COVIDOM-19 od polovice mája – 492. Francúzsko registrovala viac ako 40-tisíc nových ochorení. V utorok evidovalo talianske ministerstvo zdravotníctva 28 244 infiko­vaných, pričom doterajším rekordom je sobotňajších takmer 32 000 prípadov. Denná bilancia obetí zostala takmer nezmenená – v utorok komplikáciám sprevádzajúcim COVID-19 podľahlo 353 ľudí, čo bolo maximom od začiatku mája. V Taliansku sa 60 miliónmi obyvateľov sa doteraz potvrdilo približne 790 377 nakazených koronavírusom, ktorý sa prvýkrát objavil koncom minulého roka v Číne. Úmrtí spojených s nákazou evidujú úrady 39 764, čo je šiesty najvyšší počet vo svete a druhý v Európe. Najhoršie postihnutým regiónom je rovnako ako pri jarnej vlne epidémie severotalianske Lombardsko, kde za posledný deň pribudlo 7 758 nakazených.

6:15 V Spojených štátoch pribudlo za posledný deň 99 660 nových prípadov koronavírusovej infekcie, čo je najviac od začiatku súčasnej pandémie. S odvolaním sa na štatistiky americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa o tom informovala agentúra AFP. Spojené štáty sú čo do celkového počtu nakazených aj mŕtvych najpostihnutejšou z krajín sveta. Koronavírusom sa tam infikovalo približne 9,48 milióna ľudí, 233 651 z nich zomrelo. Za posledných 24 hodín sa smrteľná bilancia zvýšila o 1 112. Situácia je teraz najvážnejšia na severe a severozápade USA.

© Autorské práva vyhradené

124 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #Covid-19