Matovič nevylúčil ďalší plošný test, ani lockdown. Ak ľudia budú nezodpovední

Z viac ako 15-tisíc testov za piatok bolo 2 579 pozitívnych. Ak by sa ľudia správali "drasticky nezodpovedne", môže prísť na rad aj tvrdý lockdown, uviedol premiér Igor Matovič. Osobne to však nepredpokladá. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

07.11.2020 10:16 , aktualizované: 16:40
Matovič, Krajči, Jarčuška, Foto: ,
Premiér Igor Matovič nevylučuje ďalšie kolo plošného testovania.
debata (844)

„Pokaziť si môžeme len my spolu, keď si to začneme užívať ako cez leto, lebo nám nič nehrozí a dáme rúška dole,“ poznamenal Matovič.

Predseda vlády nevylúčil do budúcnosti ani ďalšie kolo pretestovania celého Slovenska. „Ak budeme snívať o voľnejšom živote, tak budeme musieť k tomu nejaký silný úder urobiť. To si myslím, že bude celospoločenská diskusia ďalšie dni, aby sme sa rozhodli, ktorou cestou pôjdeme, či použijeme lockdown, alebo použijeme za pár týždňov znova celoplošné pretestovanie,“ hovorí.

Priebeh druhého kola plošného testovania obyvateľstva na ochorenie COVID-19 je podľa Matoviča bezproblémový. Na viac ako 90 percentách odberných miest sú rovnaké tímy ako minulý týždeň. Na väčšine miest sa podľa Matoviča netvoria rady. Je to zásluhou aj primátorov, ktorí si už lepšie spravili svoju robotu, podotkol.

Ľuďom, ktorí bývajú blízko červených okresov, Matovič odkázal, že sú vítaní na najbližšom odbernom mieste. Odporučil aj pretestovanie v zelených okresoch, kde sú zriadené odberové miesta.

Na margo informácie, že slovenská sestrička pracujúca v Čechách dostala pracovnú povinnosť od policajtov prísť pomáhať na Slovensko, premiér povedal, že o ničom takom nevie. „Nemyslím si, že ak je niečo takéto nasilu a dupľom poskytovanie zdravotnej starostlivosti, je dobré,“ tvrdí s tým, že mobilizácii zdravotníkov sa vyhli aj pri plošnom testovaní.

Matovič pripomenul, že v najbližších dňoch sa zavedie aj povinnosť prísť na Slovensko s negatívnym testom. Tí, ktorí ho mať nebudú, tak im na hraniciach bude umožnené pretestovanie antigénovým testom.

Ekonomickú pomoc v čase koronakrízy nepovažuje Matovič za nedostatočnú, aj keď jej vláda poskytla málo. Je to však preto, že podnikatelia o pomoc málo žiadali. Slovenská ekonomika podľa neho „šliapala na plný výkon“ v prvej vlne a nebola nijako ohrozená. Slovensko malo aj najmenší nárast počtu nezamestnaných. „Keď sme ochránili zdravie ľudí, ochránili sme aj ekonomiku,“ poznamenal.

Dopoludnia pol milióna ľudí

V sobotu do 12:00 vykonali zdravotníci na odberných miestach 553 377 testov na prítomnosť ochorenia COVID-19. Na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom vlády Igorom Matovičom (OĽaNO) a ministrom financií Eduardom Hegerom (OĽaNO) to oznámil minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Antigénové testy potvrdili pozitívny výsledok celkovo 3 677 občanom. Pozitívnych tak bolo 0,66 percenta z celkového počtu testovaných.

Podľa predsedu vlády Igora Matoviča doterajšie výsledky ukazujú, že celoplošné testovanie pomáha znižovať šírenie koronavírusu. Matovič poukázal na to, že v okresoch, v ktorých je dnes vykonávané druhé kolo celoplošného testovania, bolo počas minulého víkendu pozitívne otestovaných 1,46 percenta obyvateľov. Podľa Matoviča sa preto potvrdzuje, že v okresoch, ktoré už boli raz testované, klesá infikovanosť medzi obyvateľmi o vyše 50 percent.

„To znamená, že to, čo sme tušili na základe pilotného testovania na Orave a v Bardejove, že antigén je schopný o viac ako 55 percent znížiť počet COVID-19 pozitívnych ľudí medzi nami. Aj pri tejto výrazne väčšej vzorke ľudí sa to potvrdzuje, lebo 56 percent minulý týždeň, 55 percent teraz. Je objektívne predpokladať, že pri pretestovaní dnes a zajtra vyjde plus – mínus to isté,” povedal Matovič.

Premiér zároveň poukázal na to, že antigénové testy efektívne fungujú aj v okresoch, v ktorých je niekoľkonásobne nižšia premorenosť, než bola pred pilotným kolom plošného testovania na Orave a v Bardejove.

Z viac ako 15-tisíc testov bolo 2 579 pozitívnych

Na Slovensku pribudlo 2 579 pozitívne testovaných osôb, ukončených vyšetrení bolo 15 767. Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 sa zvýšil o ďalších 34 prípadov, ochoreniu doteraz podľahlo 351 ľudí, uviedlo ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

Najviac pozitívnych prípadov bolo v Prešovskom kraji (520), nasleduje Žilinský kraj (503), Trenčiansky (383), Bratislavský (281), Trnavský (260), Banskobystrický (227), Nitriansky (210) a Košický (195). Je medzi nimi 1 391 žien a 1 188 mužov, sú vo veku od niekoľkých mesiacov do 95 rokov.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 743 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 1 440 z nich. Na JIS je 121 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 110 pacientov. Vyliečilo sa ďalších 1 364 ľudí. Celkovo sa už zotavilo 18 354 pacientov.

Celkový počet pozitívne testovaných ľudí na Slovensku je 73 667, od začiatku vypuknutia ochorenia sa urobilo 885 861 labora­tórnych testov. Počet aktívnych prípadov je 54 962.

V nemocnici v Poprade zomrela 84-ročná žena, v nemocnici v Kežmarku 63-ročná žena, v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku zomrel 73-ročný muž, v nemocnici v Čadci zomrela 77-ročná žena a 78-ročný muž, v Univerzitnej nemocnici v Martine zomrel 64-ročný muž, v nemocnici v Bojniciach skonal 80-ročný muž, v nemocnici v Prievidzi muž v rovnakom veku, vo Vysokošpeciali­zovanom odbornom ústave geriatrický sv. Lukáša v Košiciach zomrel 92-ročný muž, vo Fakultnej nemocnici v Prešove zomreli muži vo veku 62, 79, 80, 83 a 89 rokov a ženy vo veku 73, 74 a 81 rokov. V nemocnici v Komárne zomreli muži vo veku 59 a 80 rokov, vo Fakultnej nemocnici v Nitre zomrel 56-ročný muž, v nemocnici v Skalici 70-ročná žena, v Univerzitnej nemocnici Bratislava 69-ročný muž, v nemocnici v Humennom 70-ročný muž a 83-ročná žena, v nemocnici v Brezne muži vo veku 74 a 82 rokov, v nemocnici vo Svidníku 70-ročná žena, v nemocnici v Bardejove muži vo veku 64, 83 a 88 rokov a ženy vo veku 73 a 83 rokov, v nemocnici v Trebišove zomrel 67-ročný muž, v DSS v Humennom 90-ročná žena.

844 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus