Kovařík odmieta politický vplyv na akciu Očistec

Trestné stíhanie bývalých vysokých funkcionárov polície zadržaných minulý týždeň v rámci akcie Očistec nemá politické pozadie, tvrdí súčasný policajný prezident Peter Kovařík. Reagoval tak na výzvu predsedu opozičnej strany Smer Roberta Fica o prešetrenie postupu voči bývalým policajným funkcionárom nominovaným za vlád strany Smer.

10.11.2020 05:45 , aktualizované: 22:46
fico Kovařík Foto: ,
Dočasný policajný prezident Peter Kovařík a Šéf Robert Fico na archívnej snímke.
debata (120)

„Zásadne vylučujem, že realizácia prípadu by bola politicky motivovaná alebo ovplyvňovaná a súčasne že by došlo zo strany polície k úniku informácií,“ ohradil sa Kovařík.

„Dal som si pripraviť správu od vyšetrovateľa s priebehom akcie Očistec a aj s časovými údajmi, kedy sa na mieste objavili novinári. Médiá boli na viacerých miestach a prišli na ne zhruba hodinu a pol až dve hodiny po začiatku akcie,“ skonštatoval.

K medializovanému statusu fotografa spravodajského webu povedal, že jeho obsah sa nezakladá na pravde. Dodal, že redakcia polícii situáciu vysvetlila.

Kovařík dodal, že ako policajt-vyšetrovateľ sám dobre vie, aké nebezpečné môže byť vynášanie informácií zo spisu a predčasná medializácia zo strany novinárov. „Som principiálne proti tomu, aby novinári alebo ktokoľvek iný ohrozil vyšetrovanie len pre senzáciu,“ vyhlásil. Ako poznamenal, zadržiavaniu podozrivých osôb predchádza veľa mravčej práce zo strany operatívcov a vyšetrovateľov. Citlivo vníma, že vyzradením informácií môže dôjsť k zmareniu celého vyšetrovania.

Otvorený list

Fico v pondelok poslal policajnému prezidentovi otvorený list, v ktorom tvrdí, že policajné orgány v niektorých prípadoch pracujú na základe politickej objednávky s cieľom poškodiť politickú stranu Smer.

„Ide o zneužívanie právomoci verejného činiteľa, ak policajt novinárovi poskytne informáciu o utajovanej policajnej operácii, v tomto prípade o zadržaní a domových prehliadkach viacerých bývalých policajtov,“ pokračuje Fico. Upozorňuje, že vopred boli známe konkrétne trestné činy, z ktorých bude bývalý policajný prezident obvinený. Šéf Smeru pritom poukazuje na prepojenie spravodajského portálu s Úradom vlády.

„Ako predseda opozičnej politickej strany musím dôrazne protestovať, ak sa mediálne útoky proti strane Smer, mimochodom bez akýchkoľvek dôkazov, tvoria v trojuholníku Úrad vlády SR – polícia – novinári. Je najnebezpečnejším trendom, ak sa v politike a politickej súťaži namiesto politických nástrojov používa trestné právo a kriminalizácia politických oponentov bez predloženia akýchkoľvek dôkazov,“ varuje v otvorenom liste.

„Politické objednávky na kriminalizáciu politickej opozície sú krokom k destabilizácii právneho štátu. Som preto presvedčený, že pochopíte, ak sa na vás obraciam s dôraznou žiadosťou o prešetrenie úlohy, ktorú v tomto obludnom scenári zohrávajú jednotliví predstavitelia Policajného zboru,“ napísal Fico v závere.

Akcia Očistec

Národná kriminálna agentúra v rámci akcie Očistec zadržala viacerých policajných exfunkcionárov. Podľa policajného uznesenia o vznesení obvinenia „hlavným cieľom zločineckej skupiny zosnovanej z ľudí blízkych Bödörovi (podľa vyšetrovateľa policajné špičky riadil nitriansky oligarcha Norbert Bödör) bolo podávanie informácií z vyšetrovacích a preverovacích spisov, pričom za tieto služby boli členovia zoskupenia Bödörom odmeňovaní.

Ďalším zdrojom dlhodobého príjmu boli úplatky od osôb, ktoré páchali trestnú činnosť prevažne daňového charakteru, pričom členovia v rámci svojej pôsobnosti v Policajnom zbore takpovediac ,dozerali‘ na to, aby jednotlivé trestné konania boli vyriešené k ,spokojnosti‘ osôb spriatelených, jednak so samotným Bödörom, ale aj s osobami najmä z politického prostredia strany Smer, v prospech ktorej Bödör konal“.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku v nedeľu poslal do väzby viacerých bývalých policajtov, medzi nimi aj policajného prezidenta Tibora Gašpara, riaditeľa protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Róberta Krajmera či riaditeľa odboru podpory riadenia NAKA, t. č. pracujúceho pre SIS Mariána Zetochu.

120 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Peter Kovařík #Akcia Očistec