Nočný zákaz vychádzania má byť už od 15. 11. Na test ohľad nezoberú

Na Slovensku bude nočný zákaz vychádzania. Uviedol to premiér Igor Matovič s tým, že presný dátum urči vláda a opatrenie začne platiť súčasne s opätovným prijatím núdzového stavu. Podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) by mal zákaz vychádzania v noci začať platiť už 15. novembra

, 10.11.2020 13:55, aktualizované: 19:50
debata (805)

Pri nočnom zákaze vychádzania nebude záležať na tom, či sme sa zúčastnili antigénového testovania, alebo nie. Ako uviedol Matovič v rádiu Expres, od jedenástej večer do piatej ráno budú môcť ísť ľudia “do práce a z práce”, ale na nočný život budú musieť zabudnúť.

Núdzový stav, ktorý je aktuálne vyhlásený, sa končí 14. novembra. Zákaz vychádzania teda zrejme môže začať platiť od tohto dátumu.

Ústredný krízový štáb na svojom pondelkovom rokovaní odporučil vláde predĺžiť núdzový stav o ďalších 90 dní. Ak by tak vláda neurobila, núdzový stav by sa mal skončiť 14. novembra. Kabinet ho vyhlásil od 1. októbra na 45 dní.

V čase núdzového stavu môže štát v zmysle zákona obmedziť základné práva a slobody, a to v nevyhnutnom rozsahu na nevyhnutný čas. Vláda ho môže vyhlásiť, ak došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt. Najdlhšie môže v zmysle zákona trvať 90 dní.

Núdzový stav v súvislosti s pandémiou vyhlásila vláda už druhýkrát. Prvýkrát to bolo pri prvej vlne na jar. Kabinet ho vtedy vyhlásil 16. marca, trval do polnoci zo soboty na nedeľu 14. júna. Týkal sa iba zdravotníctva. Mimoriadna situácia, ktorú vláda vyhlásila od 12. marca, trvá naďalej.

Kolíková je za zmenu ústavného zákona

Ministerka spravodlivosti Mária Kolková (Za ľudí) sa prihovára za novelu ústavného zákona v súvislosti s predlžovaním núdzového stavu tak, aby zákon reflektoval aktuálnu situáciu. Jej stanovisko TASR poskytol Peter Bubla z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR.

„Tak, ako som už uviedla, keď je potrebné predĺžiť núdzový stav, prihováram sa za zmenu ústavného zákona, aby reflektoval aktuálnu situáciu. Pandémia, ktorej čelíme, nám prináša novú situáciu, ktorú ústavodarca nepoznal a ani nemal ako poznať v čase, keď prijímal ústavný zákon, ktorý určuje hranice pre núdzový stav,“ uviedla pre TASR ministerka.

Na otázku, či súhlasí s predĺžením núdzového stavu, odpovedala tým, že nechce predbiehať debatu, ktorá bude v stredu na vláde v nadväznosti na odporúčanie ústredného krízového štábu (ÚKŠ). Na jednej strane sa budú podľa jej slov zaoberať otázkou potreby pretrvávania opatrení, ktoré súvisia s núdzovým stavom a na druhej strane možnosťami aktuálnej právnej úpravy.

Ministerka pre investície a informatizáciu a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová bude podľa slov jej hovorcu Michala Dytterta presadzovať také riešenie, ktoré bude ústavne konformné, ale zároveň zaistí, aby zdravotníctvo, sociálne zariadenia a ďalšie zložky spoločnosti mohli plniť svoje úlohy v náročnej pandemickej situácii. „V súčasnosti sa o detailoch riešenia diskutuje medzi koaličnými stranami,“ doplnil hovorca s tým, že konkrétny návrh predloží na vláde ministerka spravodlivosti.

Matovič oklamal celé Slovensko, tvrdí Smer

Tvrdia to Predstavitelia opozičnej strany Smer tvrdia, že na predĺženie núdzového stavu nie sú žiadne zákonné dôvody. Premiér podľa strany oklamal celé Slovensko, pretože ľuďom sľúbil, že ak sa dvakrát otestujú, budú slobodní a pandémia ich nebude nijako obmedzovať. Informoval o tom hovorca strany Ján Mažgút.

K predĺženiu núdzového stavu chce premiér podľa strany pristúpiť preto, lebo počas neho môže obmedzovať práva ľudí. "A to sa mu vždy veľmi páčilo, lebo vie, že prezidentka bude naďalej ignorovať ústavu a nechá ho nakladať s armádou, ako len chce. Ale najmä preto, lebo sa bojí protestov ľudí, hlavne toho, ktorý má byť 17. novembra,“ povedali.

SaS nesúhlasí s predĺžením núdzového stavu

Strana SaS nesúhlasí s odporúčaním ústredného krízového štábu (ÚKŠ), aby vláda SR schválila predĺženie núdzového stavu o 90 dní. Predseda strany a minister hospodárstva Richard Sulík chce na vláde apelovať, aby sa nepredĺžil na 90 dní, vie si však predstaviť kompromis, napríklad v predĺžení na 30 dní. Pre TASR to potvrdil hovorca strany Ondrej Šprlák.

„Na vláde budeme dôrazne apelovať, aby sa núdzový stav nepredĺžil o 90 dní, ako navrhuje ústredný krízový štáb. Za takéto rozhodnutie nemôžeme na vláde hlasovať. Vieme si však predstaviť kompromis, a to schváliť predĺženie núdzového stavu o maximálne 30 dní, avšak na viac dní nevidíme momentálne zmysel,“ uviedol Sulík.

Podľa predsedu finančného výboru Národnej rady (NR) SR Mariána Viskupiča (SaS) si ľudia a zamestnávatelia v zelených okresoch, kde aj celoplošné testovanie potvrdilo nízku mieru nákazy novým koronavírusom, zaslúžia viac slobody. „Opätovné predlžovanie núdzového stavu na celé územie Slovenska stráca zmysel. Najmä sa degraduje aj jeho samotný význam a použitie,“ poznamenal. Pracovať podľa neho treba s poctivými analýzami, zamerať sa na najzasiahnutejšie lokality. „Aj to bude cesta, ako sa postupne naučíme s novým koronavírusom žiť,“ dodal.

OĽANO podporí predĺženie núdzového stavu, Sme rodina nebude proti

Hnutie OĽANO podporí predĺženie núdzového stavu na Slovensku, proti nebude ani Sme rodina. Vládne OĽANO považuje odporúčanie ústredného krízového štábu (ÚKŠ) na jeho predĺženie za dôležité a oprávnené.

„Núdzový stav bol na Slovensku vyhlásený už za omnoho priaznivejších podmienok vládou Petra Pellegriniho. Teraz, keď je situácia vážnejšia, potreba núdzového stavu je o to naliehavejšia,“ uviedol Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.

„Ak je toto opatrenie nutné a rozhodli o ňom všetci kompetentní, hnutie Sme rodina určite nebude proti,“ uviedlo pre TASR tlačové oddelenie Sme rodina.

805 debata chyba
Viac na túto tému: #Igor Matovič #zákaz vychádzania #koronavírus #Covid-19
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy