Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie za útok na policajta počas protestu

Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie za útok na policajta počas utorkového zhromaždenia. Do policajta z davu niekto hodil pyrotechniku, ktorá mu vybuchla v blízkosti tváre a spôsobila mu tržnú ranu v oblasti líca. Informuje o tom polícia Bratislavského kraja na sociálnej sieti.

18.11.2020 13:33 , aktualizované: 16:54
debata (231)

Incident sa stal pred hlavnou bránou úradu vlády, kde sa policajti rozmiestnili pozdĺž umiestnených zábran. Neznáma osoba z davu hodila do policajta pyrotechniku, ktorá vybuchla, opisuje polícia. Dopĺňa, že ranenému policajtovi bola poskytnutá prvé pomoc a následne bol prevezený do bratislavskej nemocnice.

„Keďže k tomuto skutku došlo počas krízovej situácie a to núdzového stavu vyhláseného uznesením vlády SR, hrozí v prípade preukázania viny v zmysle zákona trest odňatia slobody na 12 až 25 rokov,“ uvádza polícia. Dodala, že obvinenie konkrétnej osobe vznesené doposiaľ nebolo, keďže vyšetrovanie v súčasnosti pokračuje.

V utorok vyšli tisícky ľudí do ulíc protestovať proti vláde Igora Matoviča (OĽANO) a opatreniam prijatým pre pandémiu nového koronavírusu, a to napriek platnému núdzovému stavu a zákazu zhromažďovania sa.

Pavol R. zadržaný počas októbrových protestov pred Úradom vlády bude stíhaný väzobne

Pavol R. z Českej republiky, ktorého zadržali počas októbrových protestov pred Úradom vlády (ÚV) SR v Bratislave, bude definitívne stíhaný väzobne. Rozhodol o tom v pondelok (16. 11.) Krajský súd (KS) v Bratislave. TASR o tom v stredu informoval hovorca KS v Bratislave Pavol Adamčiak.

„KS v Bratislave 16. novembra sťažnosť obvineného P. R. proti uzneseniu Okresného súdu (OS) Bratislava I o vzatí do väzby zamietol ako nedôvodnú. Rozhodnutie je právoplatné, obvinený zostáva vo väzbe,“ objasnil Adamčiak.

Pavol R. a Martin J. z Popradu boli obvinení z obzvlášť závažného zločinu útoku na verejného činiteľa, ktorého sa mali dopustiť 17. októbra počas protestov pred ÚV SR v Bratislave. Pavla R. OS Bratislava I zobral do väzby 21. októbra. Martin J. je stíhaný definitívne na slobode, keď rozhodol KS v Bratislave 28. októbra.

Oboch mužov obvinila polícia 20. októbra, keď počas protestu, krátko pred 16.00 h po príchode vodného dela pred ÚV SR, začali hádzať kamene a dlažobné kocky do policajtov. Hodené predmety opakovane zasiahli policajtov do prilby na hlave, do hrude a na viaceré miesta na tele. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na 12 až 25 rokov, keďže sa činov dopustili počas krízovej situácie núdzového stavu vyhláseného uznesením vlády SR.

Ultras fanúšikovia, stúpenci ĽSNS a iné osoby 17. októbra protestovali pred Úradom vlády SR. Žiadali odstúpenie premiéra Igora Matoviča (OĽANO), zároveň nesúhlasili ani s opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu. Zasiahla proti nim polícia, ktorá použila slzný plyn a vodné delá. Niekoľko osôb bolo zadržaných, zranených bolo viacero osôb.

Polícia sa po protestoch naďalej zaoberá viacerými protiprávnymi konaniami

Bratislavská polícia sa po utorkových protestoch v hlavnom meste naďalej zaoberá viacerými protiprávnymi konaniami. „Polícia v súvislosti s neohlásenými zhromaždeniami, ktoré sa konali dňa 17. novembra 2020, aj naďalej priebežne analyzuje a vyhodnocuje získané audiovizuálne záznamy, ako aj iné informácie s cieľom vyvodenia právnej zodpovednosti konkrétnym osobám,“ informovala.

Verejný poriadok bol počas utorkových protestov narušený na Námestí slobody a Hodžovom námestí. Pre podozrenie z priestupku alebo trestného činu policajti predviedli 11 osôb, v dvoch prípadoch na osobnej slobode obmedzili osoby pre podozrenia zo spáchania trestného činu výtržníctva a prejavov sympatií k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Polícia tiež informuje, že počas opakovaného narušenia verejného poriadku na Námestí slobody použili policajti v súlade so zákonom o Policajnom zbore aj donucovacie prostriedky. A to slzotvorný plyn a kapsule s označovacím farbivom. „Tie sú v zmysle zákona využívané v prípade narušenia verejného poriadku na označenie iniciátorov výtržností alebo iných protiprávnych konaní,“ ozrejmila polícia.

231 debata chyba
Viac na túto tému: #protest #polícia SR