Obvinený v kauze Očistec mal doma päť rokov staré trestné oznámenie

Policajti pri domovej prehliadke u obvineného bývalého šéfa protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Róberta Krajmera našli päť rokov staré trestné oznámenie súvisiace s vydieračskou kauzou.

19.11.2020 10:29
debata (23)

Ako ďalej informuje spravodajský portál Aktuality.sk, prípad sa týka veľkopodnikateľa s ovocím a zeleninou Jána Geöreögha z Trenčianskych Stankoviec. Ten podľa portálu trestné oznámenie podal pre pochybné a zrejme úplne fiktívne vyšetrovanie jemu blízkej firmy Mirach.

„Bývalý funkcionár NAKA mal doma aj takmer celý spis inšpekcie ministerstva vnútra, ktorá v minulosti postup policajtov preverovala," uvádzajú Aktuality.

Prípad firmy Mirach sa podľa portálu spomína v uznesení o obvinení členov skupiny Norberta Bödöra. „Podľa vyšetrovateľov mal práve Róbert Krajmer v júni 2014 osloviť policajta Vladimíra Bistáka, aby vyžiadal od Geöreögha účtovníctvo jeho firmy Mirach. V podnikateľovi chceli podľa aktuálnych zistení vyšetrovateľov vzbudiť dojem, že má problémy, lebo firma je podozrivá z daňovej trestnej činnosti. Opak bol pravdou, obchodník s ovocím a zeleninou žiadne daňové podvody nerobil a ani operatívne preverovanie nič také nepotvrdilo," napísal portál.

Policajt Vladimír Bisták mal v minulosti podľa portálu kontaktovať podnikateľa a vypýtal si od neho firemné účtovníctvo za posledné dva roky. Nepredstavil sa však vlastným menom, vydával sa za podplukovníka Kováčika.

„Falošné priezvisko uviedol aj v žiadosti o vydanie podkladov. Dokonca tam napísal spisovú značku, pod ktorou polícia viedla iný, v tom čase už skončený prípad,” píšu Aktuality s tým, že podnikateľ odovzdal policajtovi účtovníctvo na CD-čku. „Potom som sa sprostredkovane dozvedel, že keď dám asi 20-tisíc, tak sa akože dozviem, čo ako je, a že keď dám 50-tisíc, tak ma očistia. Jasné, že som vedel, že ide o podvod,“ uviedol pre portál podnikateľ. Peniaze policajtovi neodovzdal a podal trestné oznámenie.

Portál pripomína, že Róberta Krajmera aj Vladimíra Bistáka pre prípad Mirach obvinili zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Vladimír Bisták s políciou spolupracuje, stíhajú ho na slobode.

„Hovorí aj o Róbertovi Krajmerovi, ktorý ho mal pri vypaľovaní firmy Mirach inštruovať,” napísal portál. Prípadom sa pritom podľa Aktualít už v minulosti zaoberala policajná inšpekcia. „Inšpekcia začala trestné stíhanie vo veci prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a podvodu v štádiu pokusu. Napokon však dospela k záveru, že nejde o nič vážne a policajtov nehnala pred súd,” dodal portál.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #Akcia Očistec