Kauza Kuciak: Určili termín odvolacieho procesu s Marčekom

20.11.2020 08:53
pojednavanie Pezinok vražda Kuciak
Miroslav Marček na archívnej snímke na súdnom pojednávaní. Autor: ,

Najvyšší súd (NS) SR určil termín odvolacieho konania s Miroslavom Marčekom, obžalovaným a neprávoplatne odsúdeným v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, na začiatok decembra.

Verejné zasadnutie v tejto veci NS SR určil na 2. decembra. Odvolaním sa zaoberá senát 4T NS SR. TASR to potvrdila hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Podľa rozvrhu práce NS SR, členmi senátu sú sudcovia Pavol Farkaš, Alena Šišková a Martina Zeleňáková.

Marčeka odsúdil 6. apríla senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na 23-ročný trest odňatia slobody za vraždu Kuciaka, Kušnírovej a Petra Molnára. Verdikt nebol právoplatný. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Juraj Novocký podal odvolanie voči rozsudku. „Dôvodom na podanie odvolania je skutočnosť, že podľa môjho názoru nie sú splnené podmienky na zníženie trestu,“ povedal vtedy prokurátor. Do značnej miery akceptoval argument súdu, že obžalovaný prispel k objasneniu trestnej veci, dôvody na zníženie trestnej sadzby však podľa neho neboli naplnené.

Trest si má Marček, podľa aprílového rozsudku, odpykať v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Súd pristúpil k mimoriadnemu zníženiu trestu pre jeho priznanie, spoluprácu a oľutovanie vrážd. Okrem toho súd priznal poškodeným nemajetkovú ujmu. Rodine Kuciakovcom dokopy 140 000 eur, Zlatici Kušnírovej 70 000 eur a pozostalým po Molnárovi, ktorého zastrelil v roku 2016, 40 000 eur.

Senát ŠTS následne 3. septembra oslobodil spod obžaloby v kauze vraždy Kuciaka a jeho snúbenice obžalovaných Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú. Ďalšieho obžalovaného Tomáša Szabóa súd uznal za vinného a vymeral mu trest 25 rokov odňatia slobody.

Táto vec napadla 16. novembra do senátu 2T NS SR. Členovia senátu po základnom oboznámení sa so spisom zvážia prípadné oznámenie zaujatosti, a preto sa zloženie senátu môže ešte zmeniť. Informovala v stredu Važanová.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vražda novinára Jána Kuciaka #Miroslav Marček #megaproces s Kuciakovými vrahmi
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku