Brusel Matovičovu atómovú bombu proti vírusu neodporúča, má iné rady

, 20.11.2020 12:24, aktualizované: 18:23

Nápad Igora Matoviča plošne testovať celé Slovensko sa v Bruseli ako modelový príklad neujal. Odporúčania v prípade antigénových testov sú iné.

Premiér Igor Matovič sa na svojom facebookovom profile pochválil, že hneď na začiatku online summitu dostal opäť slovo ako prvý, aby predstavil výsledky testovania antigénovými testami na Slovensku. V odporúčaniach Európskej komisie sa to však zatiaľ neprejavilo. Rady Bruselu sú blízke odporúčaniam časti slovenskej vedeckej obce, nie pandemickej komisie či krízového štábu, o ktorých Matovič opiera svoj nápad testovať celé Slovensko.

„Práve na videosamite … tak, ako naposledy, ma aj dnes večer predseda Európskej rady Charles Michel požiadal, aby som hneď na úvod samitu informoval lídrov EÚ o výsledkoch plošného testovania,“ napísal Matovič.

Matovič sa neskôr pripomenul ďalším statusom, v ktorom píše, že ho pochválil bývalý britský premiér Tony Blair za celoplošné testovanie.

Špičkový slovenský vedec Pavol Čekan upozorňuje na celé znenie odporúčaní Európskej komisie a vypichol z nich niekoľko vecí:

  1. Pred použitím Ag testov by sa mala robiť validácia voči RT-PCR testom na plošnej vzorke ľudí
  2. Odporúčanie (aj podla WHO): senzitivita Ag testov nad 80 % a špecificita nad 97 %. Ide o parametre pre príznakových pacientov
  3. Európska komisia odporúča cielené testovanie plošnej populácie (lokálne, v oblasti s vysokou prevalenicou), nespomína sa celoplošné
  4. Po výsledku Ag testu komisia odporúča vykonať potvrdzujúci test
  5. Testy by sa mali používať najmä v prípade limitovanej dostupnosti RT-PCR testov alebo v prípade vysokej prevalencie infekcie
  6. RT-PCR test sa spomína v texte ako zlatý štandard testovania
  7. Európska komisia apeluje aj na vzájomné uznávanie výsledkov, ktoré vníma ako kľúčové pre uľahcenie cezhraničného po­hybu
  8. Text opisuje vyhody ale aj limity Ag testov voci RT-PCR, atď.

„Použitie Ag testov je správne v zamorených regiónoch, ohniskách a tam, kde sa dá často testovať: v nemocniciach, DSS-kách, väzniciach, uzavretých komunitách, atď. Komisia jasne odporúča, čo robiť pred nasadením testov, ako postupovať pri a po testovaní. Plošné Ag testovanie je v mnohom komplementárne (doplnkové) presnému RT-PCR testovaniu,“ uviedol Čekan.

Podobné odporúčania na Slovensku už dlhšie presadzuje časť odborníkov, ktorých premiér Matovič často spochybňuje. V prípade Čekana naznačuje, že mu ide o testovanie PCR testami preto, lebo ich vyrába. Čekan len nedávno daroval Slovensku 100-tisíc kusov PCR testov, pri čom mu premiér s nadšením asistoval.

Samotný Čekan prišiel so systémom semaforov, ktorými by Slovensko mohlo bojovať proti koronavírusovej epidémii.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#koronavírus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku