PCR testy odhalili vyše tisíc nových prípadov Covidu, pribudlo 16 úmrtí

, 24.11.2020 10:08, aktualizované: 17:19

Na Slovensku za pondelok otestovali PCR testami 6 545 osôb, 1021 z nich malo pozitívny výsledok na prítomnosť koronavírusu. Miera pozitivity je 15,59 percenta. Celkový počet pozitívne testovaných osôb sa zvýšil na 97 493.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Trnavskom kraji (242), nasleduje Žilinský kraj (170), Prešovský (164), Trenčiansky (159), Nitriansky (102), Bratislavský (67), Banskobystrický (66) a Košický (51). Je medzi nimi 486 mužov a 535 žien.

Antigénové testovanie za pondelok odhalilo 919 pozitívnych pri 44 769 testoch (pozitivita 2,05 percenta).

Pribudlo 16 úmrtí na pľúcnu formu Covid-19, celkovo tak ochoreniu podľahlo 709 pacientov. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 2 805 pacientov, celkovo sa uzdravilo už vyše 50-tisíc pacientov.

Vývoj počtu vyliečených

V grafe je znázornený počet vyliečených za deň a celkový počet

vyliečení za deň
celkový počet vyliečených

zdroj: NCZI

Všetky grafy, štatistiky a čísla o koronavíruse

Všetky grafy

Počet hospitalizovaných pacientov s koronavírusom, resp. podozrením naň je 1 765 (rozdiel oproti nedeli + 9), z nich Covid-19 má potvrdený 1 488 osôb. Na Jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) sa nachádza 89 pacientov, pľúcnu ventiláciu potrebuje 125 osôb.

Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid19.nczis­k.sk, a ministerstvo zdravotníctva na stránke korona.gov.sk.

Deti do sedem rokov nebudú po príchode zo zahraničia povinne testované

Doteraz toto pravidlo platilo pre deti do troch rokov. Testovanie však môže nariadiť regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo lekár. Vyplýva to z upravenej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR ku karanténnym povinnostiam osôb pri vstupe na územie SR s platnosťou od štvrtka 26. novembra od 7.00 h. TASR o tom informoval Marek Eliáš z ÚVZ SR.

Pri bezpríznakovom priebehu sa izolácia končí pre deti do sedem rokov ukončením povinnosti domácej izolácie osôb žijúcich s nimi v spoločnej domácnosti, doteraz to bolo do troch rokov veku. Výnimku z izolácie a testovania dostanú aj ľudia, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku a sú občanmi krajiny EÚ, Európskeho hospodárskeho priestoru alebo Švajčiarska a v ostatných troch mesiacoch prekonali ochorenie COVID-19, o čom musia mať potvrdenie od lekára na formulári.

Osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku, ktoré vstupujú alebo opúšťajú Slovensko pre diagnostiku a liečbu, ako aj ich blízke osoby, už nebudú musieť žiadať o výnimku ministerstvo zdravotníctva, ak ich pobyt nepresiahne 12 hodín. „Musia však predložiť lekárske pozvanie alebo následne potvrdenie o ošetrení. Ak ich pobyt presiahne 12 hodín, musia požiadať o posúdenie žiadosti na webstránke ministerstva zdravotníctva https://cestujem.standardnepostupy.sk,“ vyplýva z vyhlášky.

Výnimku budú mať naďalej zamestnanci prevádzkovateľov kritickej infraštruktúry, spresňuje sa však, že pre energetiku a priemysel súhlas vydáva ministerstvo hospodárstva, pre elektronické komunikácie ministerstvo dopravy. „Výnimku majú aj hráči športových tímov a členovia realizačných tímov, ktorí cestujú na športové súťaže (TIPOS extraliga, Ice Hockey League alebo MOL Liga), musia však mať o tom potvrdenie,“ dopĺňa sa vo vyhláške.

Grécko sa preraďuje medzi rizikové krajiny

Na zozname menej rizikových krajín sa už nebude nachádzať Grécko a pribudnú Írsko a Singapur. „Výnimka z povinnej izolácie za predpokladu predloženia negatívneho PCR testu sa okrem krajín Európskej únie bude vzťahovať aj na ostatné krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru, teda vrátane Veľkej Británie, Nórska, Islandu a Lichtenštajnska i Švajčiarska,“ dodal Eliáš.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#koronavírus #Covid-19
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku