Smeru sa nepozdáva ani jeden z kandidátov na generálneho prokurátora

Strane Smer sa nepáči ani jeden z kandidátov na generálneho prokurátora. Na utorkovej tlačovej konferencii to povedal líder Smeru Robert Fico.

24.11.2020 19:00
Fico, Kamenický Foto: ,
Predseda strany Smer Robert Fico a bývalý minister financií SR Ladislav Kamenický.
53

"V tejto chvíli je naše stanovisko také, že pôjdeme hlasovať, no nemáme žiadneho kandidáta, ktorého by sme chceli podporiť, uviedol.

Fico je presvedčený, že ktokoľvek bude z kandidátov zvolený, bude politicky tlačený. Myslí si však, že otázka nového šéfa prokuratúry nie je najdôležitejšia. „Zamýšľame sa skôr nad tým, kam až dôjde súčasná kriminalizácia a zneužívanie prokuratúry a polície na politické účely,“ povedal Fico s tým, že v súčasnosti sú podľa neho zadržaní aj nevinní ľudia.

Spochybnil tiež možný rozpad koalície v dôsledku nezhody na voľbe generálneho prokuratúra. Tá hra, čo tu hrá Matovič so Sulíkom, nás absolútne nezaujíma, kam by, prosím vás, išli, opýtal sa.

Zákony, týkajúce sa sociálnych opatrení, sú podľa lídra Smeru, v súčasnosti oveľa dôležitejšie, ako otázky nového vedenia Generálnej prokuratúry (GP).

Poslanci majú voliť kandidáta na šéfa prokurátorov na aktuálnej schôdzi parlamentu, ktorá sa začala v utorok. Návrh programu počíta so stredajším termínom, ale je možné, že sa posunie na neskôr. Generálneho prokurátora menuje do funkcie prezident SR. O funkciu sa uchádza sedem kandidátov – Jozef Čentéš, Tomáš Honz, Ján Hrivnák, Juraj Kliment, Rastislav Remeta, Ján Šanta a Maroš Žilinka.

Fico: Rušenie obedov zadarmo a úprava tripartity deštruujú sociálny štát

Rušenie obedov zadarmo a plánovaná úprava tripartity znamenajú deštrukciu sociálneho štátu. Vyhlásil to ďalej na brífingu v Národnej rade (NR) SR predseda Smeru Fico. Návrhy zákonov, ktoré sa tým zaoberajú, sú na programe aktuálnej schôdze parlamentu.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) podľa Fica podporuje tieto návrhy, ktoré smerujú proti tomu, za čo hnutie Sme rodina v predchádzajúcom volebnom období hlasovalo. Pozmeňujúci návrh z výborov k návrhu zákona o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR totiž zahŕňa aj úpravy v prípade obedov zadarmo v školách. „Celá politická strana Sme rodina to podporila a povedali, že toto opatrenie nikdy nebudú rušiť, a dnes ideme hlasovať o zrušení obedov zadarmo,“ podotkol Fico.

Zavedenie inštitútu obedov zadarmo považuje za veľký sociálny výdobytok. Všetkým žiakom v základných školách a v materských školách preplácal štát 1,20 eura za obedy. „V praxi to bude znamenať, že deti na základných školách nebudú mať prístup k bezplatnému obedu,“ upozornil s tým, že ak deti dostanú peniaze od rodičov, môžu ich minúť napríklad na sladené nápoje či nezdravé potraviny.

Argument, že namiesto toho dôjde k zvýšeniu daňového bonusu pre deti, je podľa neho nesprávny. Týka sa to totiž len pracujúceho človeka. Zaujímal sa, čo má robiť napríklad rodina, ktorá nebude mať prácu pre pandémiu, bude poberať podporu v nezamestnanosti, ale nebude v hmotnej núdzi. „Protestujeme proti tomuto, je to absolútny nezmysel,“ zdôraznil Fico. Poukázal tiež na to, že mestá a obce museli investovať a pripravili sa na obedy zadarmo. Pri daňovom bonuse navyše podľa neho budú mestá a obce poškodené, lebo budú mať nižší príjem do svojich rozpočtov.

Súčasne skonštatoval, že v rámci novelizácie Zákonníka práce ide o likvidáciu tripartity. „Likvidácia tripartity spočíva v tom, že Krajniak chce potrestať odbory. Chce ich potrestať za to, že majú suverénne, vlastné, nezávislé názory a že reprezentujú zamestnancov, kým Krajniak reprezentuje len banky, finančné inštitúcie a zamestnávateľov,“ dodal Fico.

Návrh podľa jeho slov smeruje k tomu, aby zamestnancov reprezentovali minimálne tri inštitúcie, nie jedna, ako to je v súčasnosti. „Dnes reprezentuje zamestnancov Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR a je to veľmi silný a profesionálny sociálny partner, na ktorého sa nikto nemôže sťažovať,“ myslí si.

Problém vidí aj v avizovaných zmenách pri gastrolístkoch, ktoré znamenajú, že si zamestnanec bude môcť vybrať medzi gastrolístkami a finančným príspevkom na stravovanie. „Bude to smerovať predovšetkým k tomu, že výrazne, výrazne klesne miera kvality stravovania zamestnancov,“ tvrdí Fico.

Avizoval preto, že Smer bude hlasovať proti novelizácii Zákonníka práce aj proti návrhu zákona o dotáciách v pôsobnosti rezortu práce. Ide totiž podľa neho o antisociálne zákony, ktoré nemajú oporu ani v programovom vyhlásení vlády.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
53 debata chyba
Viac na túto tému: #voľba generálneho prokurátora #Smer #Robert Fico #obedy zadarmo #generálny prokurátor