Voľba generálneho prokurátora sa presúva, v koalícii stále nie je zhoda

25.11.2020 09:05, aktualizované: 14:52

Voľba kandidáta na generálneho prokurátora sa presúva na utorok, prvého decembra. Rozhodli o tom poslanci na návrh štyroch koaličných poslaneckých klubov. Pôvodne mal parlament voliť kandidáta v stredu. V koalícii stále nie je zhoda na spoločnom kandidátovi, strany deklarujú, že sa chcú dohodnúť. Viaceré strany si už urobili užší výber kandidátov.

Koaličné strany podľa premiéra Igora Matoviča momentálne hľadajú dohodu na mene nového generálneho prokurátora. „Zisťujeme pozície na jednotlivých poslaneckých kluboch a hľadáme umenie možného. Hľadáme prieniky, kde by sme sa mohli dohodnúť,“ povedal pred stredajším zasadnutím ústredného krízového štábu.

Poznamenal, že je sedem skvelých kandidátov a je z čoho vyberať. Rovnako, že ak by jeden kandidát výrazne vyčnieval, dohoda by sa hľadala ľahko. Očakáva, že potrvá vybrať najlepšieho kandidáta. „Ale stojí to za to, lebo tam bude sedem rokov,“ doplnil.

Ak sa koalícia nedohodne, mala by platiť pre kluby zelená karta v hlasovaní, tvrdí poslanec Miloš Svrček (Sme rodina). Parlament o voľbe debatoval v stredu ráno, diskusia trvala približne hodinu.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) po stredajšom rokovaní vlády uviedol, že vládna koalícia určite nepadne na hlasovaní o generálnom prokurátorovi.

„Koalícia určite nájde spoločné meno,“ povedal Naď. V súvislosti s výberom kandidáta hovorí o vecnej, konštruktívnej a priateľskej diskusii.

Minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík poznamenal, že koaličná dohoda na mene najvhodnejšieho kandidáta na nového šéfa generálnej prokuratúry ešte nie je, klub SaS má však v tomto bode dohodnutý postup.

„Som veľmi spokojný s postupom nášho klubu, jasne a precízne sme sa dohodli a pripravili podmienky pre rokovanie,“ uviedol Sulík naznačujúci, že pre SaS sú priechodné viaceré mená. „Nestačí sa dohodnúť na jednom kandidátovi, lebo sa to nemusí stretnúť s názorom ostatných strán,“ dodal.

Strana Za ľudí chce, aby sa koalícia dohodla na kandidátovi na generálneho prokurátora, ktorý bude prijateľný pre všetkých. Vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová to uviedla po stredajšom rokovaní vlády. V strane si podľa nej spravili vnútorné poradie, o konkrétnych menách do ukončenia rokovaní hovoriť nechcela.

O post generálneho prokurátora sa podľa Remišovej uchádzajú veľmi kvalitní kandidáti. „Za stranu Za ľudí máme tri dôležité kritériá – aby kandidát nebol vydierateľný, nemal žiadne trhliny v osobnom príbehu, kontakty so závadovými osobami a takisto aby mal vnútornú silu, energiu a chuť robiť potrebné zmeny na prokuratúre,“ skonštatovala.

Reputácia kandidátov

Ani jeden z kandidátov na šéfa Generálnej prokuratúry a jeho prípadné mínusy nevyvolávajú obavy o túto inštitúciu samú o sebe. Ak poslanci z uchádzačov nikoho nezvolia, dehonestujú tým inštitúcie, ktoré ich navrhli.

Vyhlásil to podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) v diskusii k voľbe kandidáta na generálneho prokurátora. Skonštatoval, že všetci uchádzači sú čestní a odborne zdatní.

„Som presvedčený, že všetci siedmi kandidáti sú čestní, odborne zdatní, profesionáli a niektorí z nich, to je veľmi dôležité kritérium, sa v zlomových okamihoch zachovali ako statoční ľudia,“ uviedol Grendel s tým, že každý z nich má podľa neho lepšiu reputáciu ako doterajšie vedenie prokuratúry. Podotkol, že hoci môžu mať aj nejaké mínusy, tieto nevyvolávajú obavu o inštitúciu generálnej prokuratúry.

Poukázal aj na to, že po prvý raz bude voľba verejná, čo by malo eliminovať zákulisné hry pri hlasovaní. Zároveň vyzdvihol verejné vypočutie uchádzačov v Ústavnoprávnom výbore NR SR.

„Štát, v ktorom generálny prokurátor prehliada zlyhania, hoci má kompetenciu rozpútať peklo, nie je skutočným právnym štátom,“ poznamenal Grendel. Vyzdvihol potrebu spravodlivosti. Keď niekto niečo spácha, mal by byť podľa neho potrestaný a nie povýšený.

Písomne prihlásený do diskusie bol len Grendel. Okrem neho sa ešte ústne prihlásili poslanci Ondrej Dostál (SaS) a Juraj Gyimesi (OĽANO).

Dostál zdôraznil význam voľby generálneho prokurátora. Poukázal na to, že ten, koho poslanci zvolia, bude vo vedení prokuratúry najbližších sedem rokov. Pripomenul, že aj preto kandidátom kládli vo výbore otázky. Za dôležité považuje aj to, že voľba v pléne NR SR bude verejná.

Nezaradený poslanec Ján Blcháč upozornil, že prokuratúra má dve základné zložky – trestný a netrestný úsek. „Možno aj netrestný úsek si zaslúži pozornosť,“ poznamenal. Verí, že nový generálny prokurátor prispeje k zlepšeniu aj na tomto úseku.

Gyimesi podotkol, že volanie občanov po spravodlivosti treba zhmotniť aj tým, aby sa zvolil čo najlepší kandidát. „Je to našou psou povinnosťou,“ zdôraznil. Verí, že nový generálny prokurátor „nerozpúta peklo, ale rozpúta spravodlivosť“. Na kvalitu uchádzačov má podobný názor ako Grendel.

O post generálneho prokurátora má záujem sedem uchádzačov. Sú nimi Jozef Čentéš, prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Hrivnák, Tomáš Honz, Ján Šanta a Maroš Žilinka, prokurátor Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Rastislav Remeta a sudca Najvyššieho súdu (NS) SR Juraj Kliment. Všetci prešli verejným vypočutím v ústavnoprávnom výbore. Generálneho prokurátora menuje do funkcie prezident SR.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#voľba generálneho prokurátora #SaS #Richard Sulík #generálny prokurátor
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku