Advokáti pod novým vedením: Boreca nahradí Karas

25.11.2020 16:22
Slovenská advokátska komora
Autor:

Novým predsedom Slovenskej advokátskej komory (SAK) bude od nového roku bratislavský advokát Viliam Karas. Doterajší predseda Tomáš Borec sa ku koncu roka vzdal funkcie predsedu.

Borec odchádza kvôli spochybňovaniu komory cez jeho osobu, keďže medzi rokmi 2012 a 2016 bol ministrom spravodlivosti ako nominant strany Smer.

Tomáš Borec sa svojej funkcie, ktorú zastával od 10. júna 2017, vzdal k 31. decembru 2020. Naďalej však zostane členom predsedníctva komory. Karas je už ale od stredy poverený komunikáciou za komoru.

„Funkcie predsedu SAK som sa rozhodol vzdať po zrelej úvahe a po dohode s celým predsedníctvom, keďže v nadchádzajúcich voľbách nehodlám kandidovať do orgánov komory. Moje rozhodnutie tiež súvisí s pokusmi spochybňovať odbornú prácu komory poukazmi na skutočnosť, že som – hoc ako nestraník, v minulosti zastával funkciu ministra spravodlivosti,“ vysvetlil Borec.

„Vždy som zastupoval komoru podľa najlepšieho vedomia a svedomia, s cieľom čo najúčinnejšie hájiť nezávislosť advokácie a ideu právneho štátu. Riadil som sa pri tom princípmi profesionality, slušnosti a otvorenosti voči iným názorom, a to bez ohľadu na akékoľvek politické motívy,“ zdôraznil s tým, že zvolenie Karasa ho teší.

„Ide o človeka s vynikajúcimi morálnymi, ľudskými a profesionálnymi kvalitami. Úprimne mu vo výkone jeho funkcie želám len to najlepšie. Zároveň úprimne ďakujem všetkým kolegyniam a kolegom, za vynikajúcu spoluprácu, v ktorej som naďalej pripravený pokračovať ako jeden z členov predsedníctva,“ do­dal.

Nastupujúci predseda sa z prejavenej dôvery teší, Borecovi poďakoval za všetko, čo urobil pre dobro Slovenskej advokácie vo funkcii predsedu komory, za ducha kolegiality, srdečnosť a profesionalitu.

„Beriem to ako službu advokácii, na ktorú som hrdý, lebo sme povolanie, ktorého poslaním je pomoc. V časoch, kedy sú prijímané zásadné legislatívne návrhy a zmeny, ktoré majú veľký vplyv na advokáciu, je dôležité, aby zaznieval odborný a hrdý hlas advokácie založený na našich hodnotách. Advokátska komora musí byť aktívnym účastníkom týchto zmien a diskusií s cieľom chrániť nezávislosť advokácie, ktorá je nevyhnutným predpokladom fungovania právneho štátu,“ uviedol Karas.

Predsedníctvo SAK volia všetci advokáti Slovenska na Konferencii advokácie s funkčným obdobím na 4 roky. Advokáti volia 9 členov predsedníctva a 3 náhradníkov, samotné predsedníctvo si spomedzi seba vyberá väčšinou hlasov predsedu.

Na rokovaní predsedníctva 24.novembra 2020 predseda SAK Tomáš Borec oznámil, že sa ku koncu roka 2020 vzdáva funkcie a následne predsedníctvo hlasovaním zvolilo nového predsedu, ktorý sa ujme funkcie od 1. januára 2021. Nový predseda povedie komoru do nasledujúcej Konferencie advokátov v júni 2021.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Viliam Karas #Tomáš Borec #Slovenská advokátska komora
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku