Bývalá Mečiarova poradkyňa nemá informácie o príprave vraždy Volzovej

V kauze prípravy vraždy podnikateľky Sylvie Klaus Volzovej dnes pred senátom Okresného súdu Bratislava II vypovedala Anna Nagyová Mojžišová, ktorá v 90-tych rokoch viedla kanceláriu predsedu vlády Vladimíra Mečiara (expremiér za HZDS). Podľa vlastných slov však o prípade nemá žiadne informácie.

27.11.2020 14:03 , aktualizované: 14:32
černák Rusko pavol Volzová súd Foto: ,
Na snímke Mikuláš Černák a Pavol Rusko (vpravo) na procese v kauze prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej 27. novembra 2020 v Bratislave.
debata (14)

Spomedzi štvorice obžalovaných pozná len Pavla Ruska, s ktorým však do styku prichádzala len pracovne. Poškodenú Volzovú Nagyová podľa vlastných slov nepozná. Takisto poprela informácie, že by ona Ruskovi v 90-tych rokoch poskytla informáciu, že je ohrozený na živote. „Nedisponovala som informáciami, že by Pavol R. mal byť ohrozený,“ uviedla.

Svedok Jaroslav Gubala spoluvlastnil s obžalovaným Mikulášom Černákom stavebnú firmu, ktorá sídlila v rovnakom areáli v Banskej Bystrici ako Černákova SBS Security 3. Pred súdom dnes povedal, že Ruska v areáli firmy videl, účel jeho prítomnosti však nepoznal.

Návštevu Pavla Ruska v Černákovej SBS potvrdil aj ďalší svedok Michal Moravčík. Ten si podľa vlastných slov ako profesionálny vojak privyrábal v Černákovej ochranke. „V roku 1997 mi pán Černák spomínal, že má prísť riaditeľ Markízy," povedal svedok s tým, že počas návštevy Pavla R. strážil parkovisko. „Po čo tam bol, prečo tam bol, to uviesť neviem," povedal.

Obžalovaný Rusko návštevu u Černáka nepopiera. Tvrdí však, že sa bol len informovať, či si niekto neobjednal likvidáciu jeho. Takúto informáciu mu podľa neho poskytla práve Nagyová.

Kán: O príprave vraždy nemám sprostredkované informácie

Na dnešnom pojednávaní takisto vypovedal bývalý člen skupiny Mikuláša Černáka Ján Kán. Podľa vlastných slov si nespomína, či sa pýtal Černáka alebo Miloša Kaštana, aký bol účel návštevy Pavla R. v bezpečnostnej službe v roku 1997. O úmysle zavraždiť Volzovú sa následne dozvedel až z médií. Obžalovaný Černák však toto jeho tvrdenie spochybnil, keďže podľa neho v rámci fungovania skupiny spolu konzultovali a koordinovali všetky dôležité nelegálne aktivity. Podľa Pavla R. naopak tvrdenie Kána, že o veci nevedel dokazuje, že sa skutok nestal.

Pojednávanie v tejto kauze bude pokračovať 4. februára.

Obžalobe v tomto prípade čelia bývalý riaditeľ TV Markíza a exminister hospodárstva Pavol Rusko a odsúdení príslušníci podsvetia Mikuláš Černák, Miloš Kaštan a Róbert Lališ prezývaný Kýbel. Pojednávanie sa uskutočňuje za sprísnených bezpečnostných podmienok v bratislavskom Ústave na výkon väzby a výkon trestov odňatia slobody.

Podľa obžaloby Rusko v roku 1997 navštívil Mikuláša Černáka v Banskej Bystrici s tým, aby Volzovú uniesli, donútili ju prepísať svoj podiel v spoločnosti Markíza – Slovakia na neho a potom ju odstránili. Pavol R. obvinenie odmieta. Vo svojej výpovedi pred súdom v máji minulého roku pripomenul, že akúkoľvek zmenu vo vlastníckej štruktúre spoločnosti Markíza – Slovakia, ktorú spoluvlastnil s Volzovou, by musela odobriť licenčná rada. Ak by, ako sa tvrdí v obžalobe, Volzovú niekto prinútil prepísať na neho jej podiel a následne by ju zlikvidoval, rada by ju nemohla vypočuť. To totiž podľa Ruska prikazoval zákon. V tom prípade by spoločnosť mohla prísť o vysielaciu licenciu.

Týmto je podľa obžalovaného vyvrátený argument obžaloby, že by z jej smrti mal finančný prospech. „To nemá žiadnu logiku, to by som musel byť psychicky chorý,“ skonštatoval. Podiel na skutku popiera aj odsúdený šéf sýkorovcov Róbert Lališ, zvaný Kýbel. Ten mal podľa obžaloby zabezpečiť sledovanie Volzovej. Celá vec sa nakoniec neuskutočnila, keďže Mikuláša Černáka vzali do väzby. Černák s Kaštanom účasť na skutku pripustili a Černák sa Volzovej na pojednávaní v septembri 2019 aj ospravedlnil.

Pavol Rusko bol spolu s podnikateľom Marianom Kočnerom vo februári tohto roku neprávoplatne odsúdený v kauze televíznych zmeniek Špecializovaným trestným súdom na 19 rokov väzenia.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #súd #sýkorovci #Mikuláš Černák #Pavol Rusko #Sylvia Volzová #Ján Kán