Nový web umožní verejnosti sledovať prácu prokurátorov

Organizácia Transparency International Slovensko (TIS) spustila internetovú stránku, ktorá umožní občanom sledovať prácu prokurátorov, ako aj vývoj v trestaní kriminality na Slovensku.

30.11.2020 11:45
debata (4)

Ako ďalej TIS informuje v tlačovej správe, portál prokuratura.ot­vorenesudy.sk sprístupňuje všetky kľúčové informácie o prokurátoroch a ich práci.

„Výkonnosť prokuratúr, vrátane nápadu vecí, počtu podaných obžalôb či objemu ‚reštančných‘ vecí je dostupná od roku 2010. Portál zverejňuje aj podrobné majetkové priznania spolu s odkazmi na články médií o danom prokurátorovi,“ uvádza organizácia.

Sekcia o kriminalite zároveň podľa TIS umožňuje porovnávať trendy v kriminalite na Slovensku, informuje tiež o udeľovaných trestoch, o aktivite regionálnych prokuratúr v jednotlivých trestných činoch, ale aj o type páchateľov. Tieto dáta totiž podľa organizácie prokuratúra doteraz zverejňovala len rozdrobené po rokoch bez súvislostí a trendov.

TIS konštatuje, že nedostatočná transparentnosť orgánov dozerajúcich na zákonnosť a spravodlivosť bola popri osobnostných zlyhaniach minulého vedenia dôležitou príčinou slabého výkonu v boji proti korupcii či zločinom verejných činiteľov.

„Väčšina kandidátov na nového generálneho prokurátora sľubovala vo svojich programoch, či pri vypočutí zvýšiť transparentnosť úradu. V budúcnosti preto bude portál rozšírený aj o dáta, ktoré nové vedenie prokuratúry verejnosti sprístupní,“ dodala TIS.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #prokuratúra #kriminalita #TIS #Transparency International Slovensko