Zsuzsovej v kauze vraždy exprimátora Hurbanova navrhli 25-ročné väzenie

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhuje obžalovaným v kauze úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka 25-ročné tresty odňatia slobody. Proces pred Špecializovaným trestným súdom pokračoval v pondelok záverečnými rečami. Obžaloba okrem Romana Ostružlíka, ktorý mal byť objednávateľom vraždy, viní aj sprostredkovateľku Alenu Zsuzsovú a Vladimíra Mosnára.

30.11.2020 14:12 , aktualizované: 15:26
Alena Zsuzsová Foto:
Alena Zsuzsová odchádza z hlavného pojednávania v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na súde v Pezinku 31. júla 2020.
debata (53)

Pred trojčlenným senátom vypovedal v pondelok brat obvineného Mosnára, súd tiež prijal niekoľko listinných dôkazov, ktoré navrhovala obhajoba. Následne vyhlásil dokazovanie za skončené a pristúpilo sa k záverečným rečiam. Prokurátor ÚŠP v záverečnej reči navrhol trojici trest odňatia slobody na 25 rokov v ústave s maximálnym stupňom stráženia. V prípade Mosnára má ísť o súhrnný trest, keďže je už odsúdený za inú násilnú trestnú činnosť.

Prokurátor tiež uviedol, že Mosnár, ktorý mal objednávku vraždy zadávať, nemal okrem finančnej motivácie iný známy motív na zavraždenie Basternáka. Rovnako to platí aj v prípade strelca Štefana Kaluza, ktorý si za vraždu exprimátora odpykáva 25-ročný trest.

Objednávateľom vraždy Basternáka z roku 2010 má byť obžalovaný Ostružlík, objednávku mala ďalej sprostredkovať Zsuzsová, ktorá je okrem toho obvinená aj z príprav vrážd prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku, prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica. V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka ŠTS Zsuzsovú oslobodil, vo veci bude ešte rozhodovať Najvyšší súd SR.

Alena Zsuzsová sa pred senát ŠTS v kauze úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova postaví v utorok 1. decembra, keď bude hlavné pojednávanie pokračovať jej záverečnou rečou.

Basternák – vtedajší krajský poslanec a kontrolór Hurbanova sa vracal 3. marca 2010 s manželkou z prechádzky so psami, keď na neho niekto vystrelil. Basternák tento útok prežil.

Mosnár aj Kaluz pracovali ako ochrankári pre jedného z bosov bratislavskej skupiny sýkorovcov Františka Borbélyho. Zamestnaní boli ako ochrankári v jeho detektívnej kancelárii DKFB.

53 debata chyba
Viac na túto tému: #Alena Zsuzsová #László Basternák