Štát nemusí platiť Interblue 34 miliónov za emisné kvóty

Ministerstvo životného prostredia vyhralo spor o zaplatenie vyše 34 miliónov eur so spoločnosťou Interblue Group (Europe) AG.

02.12.2020 11:35
debata (2)

Okresný súd Bratislava I žalobu spoločnosti zamietol v celom rozsahu. TASR o tom informoval odbor komunikácie envirorezortu. Rozsudok nie je právoplatný, žalobca môže proti nemu podať odvolanie.

Spor sa ťahal od roku 2016. Predmetom sporu boli nároky spoločnosti z predaja emisných kvót z čias prvej vlády Roberta Fica (Smer-SD) a ministrov za SNS. Súd uviedol, že žalobca neuniesol dôkazné bremeno ohľadne svojej aktívnej vecnej legitimácie.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) rozhodnutie súdu víta a konštatuje, že kauza nehospodárneho nakladania s majetkom štátu je vo finále. "Ostatné dni sa dozvedáme, ako sa prostredníctvom fiktívnych pohľadávok chystalo vykradnutie štátu a to napojením na justičné kriminálne prostredie. Preto som rád, že v rozsudku sa preukázala špekulatívna povaha žaloby,“ povedal Budaj.

Sporný predaj emisných kvót oxidu uhličitého americkej spoločnosti Interblue Group je z roku 2008. Slovensko vtedy predalo 15 miliónov ton za cenu 5,05 eura za tonu, pričom okolité krajiny zrealizovali ich predaj výhodnejšie. Emisné kvóty predané Interblue Group, ktorá vraj takto zarobila 47 miliónov eur, mali skončiť v Japonsku.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Interblue