Minúta ticha za obete v Prešove

, 07.12.2020 08:00

Zvuk zvonov v nedeľu presne o 12.12 pripomenul tragédiu spred roka. Presne 6. decembra Prešovom otriasol rozsiahly výbuch bytového domu. Obyvatelia paneláka z Mukačevskej 7 si na mieste, kde kedysi stála ich bytovka, pripomenuli prvé výročie udalosti, pri ktorej zahynulo osem ľudí. Odhalená bola pri tejto príležitosti aj pamätná tabuľa venovaná obetiam, ktoré zahynuli v plameňoch.

VIDEO: Spomienka v Prešove.

Anna Boriová prišla na pietnu spomienku s fotografiou sestry Ľudmily Sedlákovej, ktorá zahynula v plameňoch. „Ešte o desiatej sme sa rozprávali. Napísala básničku, povedala som jej, nech mi ju pošle, no ona mi ju chcela prečítať. Vtedy som ju naposledy počula,“ so slzami v očiach povedala Boriová.

Obyvatelia paneláka z Mukačevskej 7 v
		Prešove...
Obyvatelia
		paneláka z Mukačevskej 7 v
		Prešove...
+3Obyvatelia paneláka z
		Mukačevskej 7 v
		Prešove...

Jej sestra žila na 10. poschodí v trojizbovom byte so psíkom. Len rok si užívala dôchodok. „Bola učiteľkou angličtiny, učila vojakov, ktorí chodili na zahraničné misie. Akonáhle som sa dozvedela o výbuchu, okamžite som sem išla, no nechceli ma už pustiť bližšie k paneláku. Nerozumiem, prečo tam zostala, pretože zachránili susedku odvedľa aj pod ňou. A ona kričala z balkóna. Treba sa na to pýtať hasičov,“ mrzí pani Boriovú, ktorá má pred očami stále hrôzu spred roka. „Bola úžasná sestra, toto si nezaslúžila. Je ťažké s takým niečím žiť,“ uzatvára pani Boriová.

výbuch,
		panelák, Prešov, 10. 12.
Búranie
		paneláka na Mukačevskej ulici 7
		v...
+10Búranie paneláka na
		Mukačevskej ulici 7
		v...

Pamätnú tabuľu, ktorá bude v budúcnosti osadená na novom obytnom dome, posvätil košický arcibiskup Bernard Bober. Autorkou pamätnej tabule je jedna z bývalých obyvateliek bytovky výtvarníčka Ivana Pančáková. Ako ústredný motív si vybrala brezu. „Breza je náš symbol, pretože práve na Mukačevskej 7 rástla a od severu nás chránila. Aj ona ale musela ísť v čase tragédie dole,“ vysvetlila Pančáková.

Hasiči z horiaceho 12-poschodového paneláka, ktorému výbuch zničil schodisko a jedinú únikovú cestu, zachránili 39 ľudských životov. Aj napriek snahe všetkých záchranných zložiek si však výbuch bytovky vyžiadal osem obetí.

VIDEO: Príbeh prešovského paneláka: od momentu výbuchu po zrovnanie so zemou.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výbuch plynu v Prešove #Prešov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku