Na nákupe Ag testov zarobila trnavská firma milióny, tvrdí Smer

07.12.2020 17:47

Firma Eurolab Lambda na nákupe antigénových testov pre štát zarobila milióny eur. Po pondelkovom poslaneckom prieskume na finančnej správe o tom na tlačovej besede informoval podpredseda strany Smer Ladislav Kamenický.

VIDEO: Firma zarobila na testoch milióny, tvrdí Smer.

Zástupca spoločnosti Eurolab Lambda Viliam Krajčovič podľa neho klamal, keď tvrdil, že na nákupe antigénových testov zarobili státisíce eur. Predseda strany Smer Robert Fico to považuje za „obrovský škandál“.

Strana Smer podľa Kamenického od začiatku hovorila o tom, že antigénové testy nie sú vhodné na celoplošné testovanie. Z 13,5 milióna antigénových testov sa podľa Kamenického zatiaľ minulo 6,5 milióna testov. Štát má tak k dispozícii ešte 7 miliónov testov, ku ktorým chce vláda dokúpiť ďalších 16 miliónov antigénových testov. „Načo je nám ďalších 16 miliónov testov, keď budeme mať 23 miliónov testov pre 5,5 milióna obyvateľov,“ povedal predstaviteľ strany Smer.

Ako v tlačovej správe uviedol hovorca hnutia OĽaNO Matúš Bystriansky, poslanecký prieskum potvrdil transparentnosť a výhodnosť dovozu antigénových testov. „Finančná správa informovala, že dovoz testov trnavskou spoločnosťou Eurolab Lambda bol v súlade s daňovými a colnými zákonmi, ako aj vysporiadaním dane z pridanej hodnoty, čo potvrdili aj jej kontroly v spoločnosti,“ uviedol člen finančného výboru NR SR Peter Kremský. Takisto sa podľa neho nepotvrdili informácie o prehnanom zisku firmy na dovoze antigénových testov, keďže čistú maržu možno odhadovať v jednocifernej výš­ke.

Detailnejšie dáta o transakciách podľa Bystrianskeho nemožno zverejniť, pretože informácie pre poslancov boli dôverné, keďže sú chránené daňovým tajomstvom. „Transparentnosť a výhodnosť dodávok antigénových testov pre Slovensko potvrdila vo svojej analýze aj organizácia Transparency International. Testy nakupovala Správa štátnych hmotných rezerv, ktorú spravuje Ministerstvo hospodárstva SR,“ podotkol hovorca hnutia OĽaNO.

Eurolab Lambda od vypuknutia pandémie podľa centrálneho registra zmlúv uzavrela obchody so štátom za takmer 46,5 milióna eur. Najväčšiu zákazku získala na dodávku vyše 10 miliónov antigénových testov na diagnostiku COVIDu-19 na celoplošné testovanie. Správa štátnych hmotných rezerv ich nakúpila za viac než 43 miliónov eur. Firma mala podľa mimoparlamentných strán Spolu a Dobrá voľba pri tomto nákupe nedoplatok 17-tisíc eur v Sociálnej poisťovni.

Jeden zo zástupcov spoločnosti Eurolab Lambda Viliam Krajčovič tvrdil, že spoločnosť nemala v čase uzatvorenia zmluvy žiadne nedoplatky voči Sociálnej poisťovni. Podľa šéfa Štátnych hmotných rezerv Jána Rudolfa sa o nedoplatky zaujímali a vyzvali Eurolab Lambda na ich uhradenie. Spoločnosť ich zaplatila k 15. októbru, o čom predložila aj doklad. Teda dva dni pred uzatvorením zmluvy na kúpu desiatich miliónov antigénových testov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#koronavírus #Smer #Robert Fico #Ladislav Kamenický #antigénové testy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku