Ústavný súd súhlasil s rozšírením dôvodov väzby pre Kičuru

Ústavný súd (ÚS) SR v stredu súhlasil s väzbou bývalého predsedu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetána Kičuru aj pre ďalšie skutky, pre ktoré mu vzniesol obvinenie prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). ÚS vo veci rozhodoval z dôvodu, že Kičura je sudca, aj keď s prerušeným výkonom funkcie. Podľa informácie z ÚS rozhodnutie padlo na neverejnom zasadnutí pléna.

16.12.2020 16:07
Kajetán Kičura Foto: ,
Kajetán Kičura
debata (25)

Kajetán Kičura je vo väzbe od 23. apríla, prokurátor ho vtedy obvinil z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. ÚS v tom čase s väzbou súhlasil. V júli a auguste pribudli voči nemu ďalšie obvinenia.

V novembri rozhodol Najvyšší súd (NS) SR o predĺžení lehoty trvania väzby u Kajetána K. do 21. júna 2021. Zároveň NS zamietol sťažnosť prokurátora ÚŠP proti rozhodnutiu sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) nerozšíriť dôvody väzby u obvineného. „NS SR v tejto súvislosti poukazuje na to, že Ústavný súd dal vo vzťahu k obvinenému súhlas na jeho väzobné stíhanie len v súvislosti s uznesením o vznesení obvinenia z 21. apríla. Vo vzťahu k ďalším uzneseniam o vznesení obvinenia je preto potrebné opätovne žiadať Ústavný súd SR o súhlas,“ vysvetlila vtedy hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

Kajetán Kičura bol predsedom SŠHR. Nová vláda ho odvolala koncom marca. Dôvodom boli pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu. Obvinený odmietol obvinenia súvisiace s uzatvorením zmlúv SŠHR, ako aj podozrenia spojené s dvoma bytmi, ktoré kúpil jeho syn.

Národná kriminálna agentúra ešte v marci začala trestné konanie pre medializované informácie o pochybeniach SŠHR pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #Kajetán Kičura
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy