Väzobné stíhanie Haščáka je nezákonné a neopodstatnené, tvrdia jeho advokáti

Väzobné stíhanie spolumajiteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka je nezákonné a neopodstatnené. Uviedli to jeho právni zástupcovia Martin Škubla a Lukáš Trojan. Trestné stíhanie hodnotí Trojan ako účelový pokus o kriminalizáciu štandardných obchodných vzťahov.

18.12.2020 12:44
Jaroslav Haščák Foto:
Jaroslav Haščák
debata (107)

Advokáti upozorňujú na tri argumenty voči väzbe. Tvrdia, že dochádza k zneužívaniu inštitútov trestného konania. „Účelové vylákanie Jaroslava Haščáka na výsluch v nesúvisiacej trestnej veci, jeho následné zadržanie a realizácia prehliadky priestorov spoločnosti Penta s nasadením Lynx Commanda boli absolútne neprimerané,“ konštatujú právni zástupcovia. Dopĺňajú, že Haščák je v kolúznej väzbe bezdôvodne.

Poukazujú tiež na to, že prípad prokurátora Dušana Kovačika nemá s prípadom a väzbou Jaroslava Haščáka žiadnu súvislosť. Súd podľa nich umelo prepojil tieto prípady, pričom nepoukázal na žiadny dôkaz, ktorý by vysvetlil prienik káuz.

Údajné ovplyvňovanie svedkov prostredníctvom médií označujú za bizarné zdôvodnenie zo strany súdu. „Vplyv Haščáka a skupiny Penta na to, akým spôsobom slovenské médiá interpretujú kauzu Gorila, bol preukázateľne zanedbateľný, keďže drvivá väčšina mediálnych výstupov k tejto kauze bola pre Haščáka negatívna,“ tvrdia advokáti. Dodávajú, že uplatňovanie slobody prejavu nemôže byť dôvodom väzby.

Jaroslava Haščáka policajný vyšetrovateľ obvinil z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Následne sa vzdal všetkých výkonných funkcií v Pente, obvinenia odmieta a mieni sa brániť. Polícia vzniesla obvinenia, ktoré majú súvisieť s kauzou Gorila, celkovo voči trom osobám. Špecializovaný trestný súd v Pezinku zobral Haščáka do väzby. V najbližšom období bude o sťažnosti rozhodovať Najvyšší súd SR.

107 debata chyba
Viac na túto tému: #Penta #Jaroslav Haščák
Flowers