Európske štáty rušia pre zmutovaný koronavírus dopravné spojenia s Britániou

V Spojenom kráľovstve objavili nový, infekčnejší kmeň koronavírusu. WHO s krajinou intenzívne komunikuje. Európske krajiny začali v nedeľu zatvárať svoje brány pred cestujúcimi zo Spojeného kráľovstva. Na Slovensku bude od polnoci z nedele na pondelok platiť povinná karanténa pre všetkých občanov, ktorí prichádzajú z Británie.

, , , 20.12.2020 07:30, aktualizované: 22:15
debata (147)
Krajiny s najvyšším počtom prípadov

Prehľad krajín s najvyšším počtom pozitívnych prípadov

Krajina 
Aktívne prípadyv krajine Nové prípadyv krajine Prípady spoluv krajine Úmrtiav krajine Kritický stavv krajine Počet obyvateľov 
Krajina 
Aktívne prípadyna 100-tis. Nové prípadyna 100-tis. Prípady spoluna 100-tis. Úmrtiana 100-tis. Kritický stavna 100-tis. Počet obyvateľov 
0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0
0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0
0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0
0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0
0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0
0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0
0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0
0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0
0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0
0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0

zdroj: disease.sh

Všetky grafy, štatistiky a čísla o koronavíruse

Všetky grafy

22:14 Taliansko má pacienta infikovaného novým kmeňom koronavírusu, ktorý sa šíri v Spojenom kráľovstve, uviedlo v nedeľu talianske ministerstvo zdravotníctva. Pacient a jeho blízka osoba sa v posledných dňoch vrátili zo Spojeného kráľovstva v lietadle, ktoré pristálo na letisku Fiumicino v Ríme. Obaja sú momentálne v izolácii, uviedlo podľa agentúry Reuters ministerstvo.

21:42 Karanténa po príchode z Veľkej Británie bude povinná aj na Slovensku. Oznámil to minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) na facebooku. Povinnosť karantény pre všetkých občanov prichádzajúcich z Veľkej Británie sa zavádza od polnoci z nedele na pondelok. Môže byť ukončená až po absolvovaní RT-PCR testu s negatívnym výsledkom, ktorý sa odoberá najskôr na 5. deň od pricestovania na územie SR.

Každý občan prichádzajúci z Veľkej Británie sa musí najneskôr bezprostredne pri vstupe do Slovenskej republiky registrovať na webe korona.gov.sk/eh­ranica a na požiadanie sa preukázať potvrdením o splnení tejto povinnosti polícii, uviedol rezort zdravotníctva. Novú mutáciu koronavírusu nevedia niektoré európske PCR testy odhaliť. Všetky laboratóriá na Slovensku, ktoré realizujú RT-PCR testy na ochorenie COVID-19 však vedia túto mutáciu koronavírusu zachytiť, uviedol Krajčí.

21:40 Za posledný deň bolo na celom svete zaregistrovaných viac ako 795 000 prípadov nákazy koronavírusom, pričom celkový počet prípadov presiahol 77 miliónov. Podľa agentúry TASS o tom informovala v nedeľu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Počet potvrdených prípadov vzrástol za posledných 24 hodín o 795 942 a počet úmrtí stúpol o 10 256. Dosiaľ bolo na celom svete zaregistrovaných už 77 098 369 prípadov nákazy koronavírusom a 1 680 339 súvi­siacich úmrtí, uvádza WHO.

21:05 Česko podľa informácií Pravdy zakáže lety z Veľkej Británie podobne ako viaceré členské štáty EÚ. Slovensko zatiaľ k takému opatreniu nepristúpilo. Situácia v nedeľu popoludní bola taká, že medzi Londýnom a Bratislavou pokračovalo letecké spojenie. „Lety do a z Veľkej Británie sú plánované podľa letového poriadku,“ potvrdila pre denník Pravda hovorkyňa bratislavského Letiska M. R. Štefánika Veronika Ševčíková. Ide o linky na letiská Londýn-Stansted, Londýn-Luton, Manchester.

20:41 Experti z Európskej únie sa domnievajú, že existujúce vakcíny proti koronavírusu sú účinné aj proti novému, rýchlo sa šíriacemu kmeňu, ktorý zistili v Británii. Podľa agentúry AFP to uviedol v nedeľu nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn. „Podľa všetkého, čo doposiaľ vieme,“ nový kmeň „nemá žiadny vplyv na vakcíny“, ktoré zostávajú „rovnako účinné“, povedal Spahn s odvolaním sa na „rozhovory medzi odborníkmi z európskych úradov“.

20:23 Francúzska vláda tiež oznámila, že od polnoci pozastavuje na 48 hodín všetky dopravné spojenia z Británie. A to vrátane ciest „súvisiacich s cestnou, leteckou, námornou alebo železničnou prepravou tovaru“. Podľa vyhlásenia úradu francúzskeho premiéra „bude povolený iba náklad bez sprievodu. Toky osôb alebo tovaru smerom do Veľkej Británie nebudú ovplyvnené“.

19:57 Aj Nemecko preruší od polnoci letecké spojenie s Britániou, informoval v nedeľu nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn. Prerušenie leteckého či vlakového spojenia s Britániou ohlásili predtým viaceré európske štáty po tom, čo sa v Spojenom kráľovstve objavil nový, infekčnejší kmeň koronavírusu.

Agentúra AFP s odvolaním sa na zdroj z nemeckej vlády uviedla, že opatrenia zrejme zavedú všetky členské krajiny Európskej únie. Diskutujú aj o cestnom, železničnom a námornom spojení s Britániou.

19:30 Írska vláda oznámila, že od polnoci nariadila zákaz letov z Británie, a to v dôsledku rýchleho šírenia nového kmeňa koronavírusu v Anglicku. Informovala o tom agentúra AFP. „Vláda v reakcii na zistenie nového kmeňa COVID-19 na juhovýchode Anglicka oznámila zákaz všetkých letov prichádzajúcich do Írska z Veľkej Británie s účinnosťou od dnešnej polnoci,“ uviedla vláda vo vyhlásení s tým, že lety budú zakázané najmenej 48 hodín.

18:48 V Poľsku pribudlo v sobotu 8594 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 143 súvisiacich úmrtí. Informovala o tom v nedeľu agentúra PAP s odvolaním sa na najnovšie údaje poľského ministerstva zdravotníctva. Celkový počet prípadov infekcie, ktoré Poľsko zaznamenalo od začiatku pandémie, tak stúpol na 1 202 700. V sú­vislosti s koronavírusom tam potvrdili už 25 397 úmrtí. Aktuálne je v Poľsku hospitalizovaných 18 180 ľudí s potvrdenou koronavírusovou infekciou.

18:16 Košický samosprávny kraj (KSK) odovzdal v útulku Oáza – Nádej pre život v Bernátovciach obytné aj sanitárne kontajnery, ktoré poslúžia ako dočasné karanténne ubytovanie pre ľudí bez domova. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

V najväčšom zariadení pre bezdomovcov v kraji aktuálne býva približne 280 ľudí. „Rozhodli sme sa pomôcť ľuďom v neľahkej životnej situácii, ktorí okrem problémov s bývaním musia čeliť ešte aj hrozbe nákazy COVID-19. Aj v záujme ochrany verejného zdravia sme vyčlenili z krajského rozpočtu takmer 80-tisíc a zakúpili 10 obytných a štyri sanitárne kontajnery. Po súhlase Zastupiteľstva KSK dávame toto improvizované karanténne mestečko do dlhodobého prenájmu za symbolické jedno euro ročne neziskovej organizácii Oáza – Nádej pre nový život v Bernátovciach, ktorá sa problematike bezdomovectva venuje roky,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

17:44 Počet potvrdených prípadov infekcie koronavírusom na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 8325 na celkovo 964. Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín 116 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 16 585. Z ochorenia sa za posledných 24 hodín uzdravilo 6626 ľudí, od začiatku pandémie už 581 162.

17:12 Šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO) mal negatívny test na ochorenie COVID-19. TASR to potvrdili z kancelárie ministra. Budaj ostal v karanténe od utorka po tom, čo bol jeho vodič pozitívne testovaný na koronavírus. Ochorenie sa potvrdilo u piatich členov vlády, a to premiéra Igora Matoviča (OĽANO), podpredsedu vlády pre legislatívu Štefana Holého (Sme rodina), vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí), šéfa agrorezortu Jána Mičovského a ministra obrany Jaroslava Naďa (obaja OĽANO). Negatívny test na ochorenie COVID-19 mal minister zdravotníctva Marek Krajčí aj ministerka kultúry Natália Milanová (obaja OĽANO).

V karanténe je po stretnutí s premiérom aj predseda Národnej rady SR a líder Sme rodina Boris Kollár. V preventívnej karanténe ostala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá sa vo štvrtok stretla s Naďom.

16:47 Ľudia, ktorí sa v posledných 14 dňoch nachádzali v Spojenom kráľovstve, musia po príchode do Česka povinne absolvovať karanténu. V nedeľu to na sociálnej sieti Twitter oznámilo české ministerstvo zdravotníctva. Opatrenie prijal rezort v súvislosti so šírením nového kmeňa koronavírusu na juhu Anglicka, píše spravodajský server iDNES.cz. Ľudia v karanténe podstúpia po piatich až siedmich dňoch PCR test. Ak bude výsledok negatívny, karanténa bude podľa ministerstva zdravotníctva ukončená, inak strávia desať dní v izolácii. Na pražskom letisku Václava Havla má v priebehu nedele doraziť z Británie celkom sedem spojov, dodal server iDNES.cz.

16:45 Britský minister zdravotníctva Matt Hancock v nedeľu vyhlásil, že prísny lockdown v Londýne a juhovýchodnej časti Anglicka zaviedla vláda počas Vianoc preto, lebo nový kmeň koronavírusu, ktorý sa tam šíri, sa vymkol spod kontroly. „Konali sme veľmi rýchlo a rázne,“ povedal Hancock v rozhovore pre televíziu Sky News na margo prijatých vládnych opatrení. Hancock varoval, že nové opatrenia môžu zostať v platnosti aj niekoľko mesiacov, kým nebude rozsiahle nasadená vakcína.

16:14 Belgicko pozastaví od nedeľňajšej polnoci civilnú leteckú a vlakovú dopravu z Británie po tom, ako bol objavený prvý prípad nákazy novým, nákazlivejším kmeňom koronavírusu, ktorý sa šíri v Spojenom kráľovstve. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP. Belgický premiér Alexander De Croo pre flámsku verejnoprávnu televíziu VRT uviedol, že zákaz bude platiť najmenej 24 hodín. Opatrenie prišlo iba niekoľko hodín po tom, ako Británia nariadila svojim občanom v časti krajiny zostať doma, aby sa tak spomalilo šírenie tohto nového kmeňa nákazy.

Spomínané cestovné obmedzenia ovplyvnia leteckú dopravu a prevádzku rýchlovlakov Eurostar premávajúcich z Londýna, píše AFP. Všetky civilné lety smerujúce z Británie zakázalo v nedeľu aj Holandsko. Zákaz tam bude platiť od nedele 06.00 h SEČ do 1. januára 2021. Zákaz letov smerujúcich z Veľkej Británie a z Juhoafrickej republiky, kde sa tiež objavil tento nový kmeň koronavírusu, zvažuje podľa spravodajskej televízie BBC aj Nemecko, Francúzsko či Taliansko.

15:48 Proces celoplošného testovania v Trenčíne dokončia v dvoch nasledujúcich pracovných dňoch. „Dnes ráno som absolvoval konferenčný hovor s predstaviteľmi regionálneho úradu verejného zdravotníctva, fakultnej nemocnice, ale aj biochemikom Pavlom Čekanom a dohodli sme sa, že v pondelok 21. decembra obtelefonujeme všetkých pozitívne testovaných z víkendového testovania a tých, ktorí nebudú mať žiadne príznaky, na ďalší deň otestujeme PCR testami. Umožníme im tak sa presvedčiť, či sa u nich neprejavila falošná pozitivita a v prípade, že tomu tak bude, môžu mať krajšie Vianoce a v ďalšom období sa ako negatívne testovaní môžu zaradiť do vakcinačného programu,“ poznamenal trenčiansky primátor Rybníček.

15:45 Počas druhého dňa víkendového antigénového testovania na koronavírus v Trenčíne vykonali do 14.00 hodiny odberové tímy 4 036 testov, z ktorých 130 bolo pozitívnych. Informoval o tom na tlačovom brífingu trenčiansky primátor Richard Rybníček. Celkovo tak počet pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19 stúpol na 418, pričom miera pozitivity je na hodnote 2,48 percenta.

Doteraz stihli v Trenčíne otestovať spolu 16 867 ľudí, v porovnaní so sobotou organizátori umožnili nechať sa otestovať sa aj tým, ktorí síce v Trenčíne žijú, ale nemajú tu ani trvalý či prechodný pobyt. „Ukazuje sa, že odberné tímy sú šikovné a zvládajú otestovať viac ľudí, ako sme očakávali. Rozhodli sme sa, že v nedeľu umožníme prísť sa dať otestovať aj obyvateľom Trenčína, ktorí sa preukážu listom vlastníctva, nájomnou zmluvou, vecným bremenom k nehnuteľnosti alebo právom k jej užívaniu,“ uviedol Rybníček.

15:22 Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) v Ružomberku postupne vypláca odmeny pre zdravotníkov z celoplošného testovania. Informuje o tom Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na sociálnej sieti s tým, že snahou je vyplatiť odmeny všetkým zdravotníkom do konca roka. Platby za jednotlivé kolá plošného testovania odchádzajú na účty postupne, pričom odmena môže prísť rozdelená na časti, vysvetľuje rezort zdravotníctva. „Každý, kto má podpísanú dohodu s ÚVN Ružomberok, dostane odmenu vyplatenú vo výške, ktorá mu podľa dohody prináleží,“ deklaruje MZ.

Zamestnanci ružomberskej nemocnice kontaktujú zdravotníkov mailom a telefonicky. Napriek tomu sa im nepodarilo kontaktovať takmer 500 zdravotníkov. Ministerstvo zároveň upozorňuje, že nie sú spracované všetky podklady, pretože je veľké množstvo dohôd so zdravotníkmi a môže dôjsť k prípadným nezrovnalostiam. Zdravotníkom, ktorým nepríde odmena do 31. decembra, majú postupovať podľa aktuálnych informácií a pokynov kontaktovať ÚVN cez email testovanie@uvn.sk. Uviesť treba meno, priezvisko a číslo dohody. „Jednotlivé prípady bude nemocnica riešiť individuálne,“ tvrdí rezort.

14:36 Lokalizácia novej formy koronavírusu vo Veľkej Británii je predmetom „intenzívnej komunikácie“ s miestnymi úradmi. Oznámila to v nedeľu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Nový kmeň sa šíri na juhovýchode Anglicka vrátane Londýna. Podľa britských odborníkov sa prenáša na ľudí o 70 % ľahšie než doteraz známe varianty. Výskyt rovnakej mutácie vírusu už potvrdili aj v Austrálii, Dánsku a Holandsku, uviedla pre BBC epidemiologička WHO Marie van Kerkhove. O vývoji situácia britská strana WHO podľa nej priebežne informuje.

Aktualizované informácie o charakteristikách a možných dopadoch vírusu poskytne WHO členským štátom a verejnosti čo najskôr, dodala predstaviteľka organizácie. Podľa znalcov zatiaľ nič nenaznačuje, že nový kmeň je smrteľnejší alebo spôsobuje vážnejšie ochorenia. Neexistujú tiež dôkazy, podľa ktorých by boli vakcíny proti nemu menej účinné.

13:58 Česko začne očkovať proti koronavírusu 27. decembra, ak vakcíny dorazia už deň predtým, povedal český premiér Andrej Babiš. On sám sa chce dať zaočkovať; na budúci týždeň o tom rozhodne jeho lekár. Do konca decembra by mohlo Česko dostať ešte jednu dodávku vakcín, a to 4870 kusov. V rokovaní je ďalších 19 500 dávok od firmy Pfizer, ktoré by mohli byť k dispozícii ešte v decembri, informoval webový spravodajský portál Novinky.cz.

Ďalšie očkovacie látky by mali prúdiť do Česka tak, aby sa proces očkovania nezastavil a lekári zaočkovali v čo najkratšom čase čo najväčší počet ľudí. Primárka infekčnej kliniky Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová potvrdila, že ľudia na vakcináciu budú objednaní okamžite na oba termíny očkovania. Technické podrobnosti plánu Babiš prerokuje s ministrom zdravotníctva Janom Blatným.

12:15 Prezidentka SR Zuzana Čaputová odporúča obyvateľom Trenčína a okolia, aby sa išli dať otestovať na ochorenie COVID-19 v rámci plošného testovania regiónu. Uviedla to na sociálnej sieti. Informovala, že telefonovala aj s primátorom Trenčína Richardom Rybníčkom a ten ju uistil, že odberné miesta sú pripravené zvládnuť aj vyšší záujem o testovanie. Výsledky sobotného testovania v okrese Trenčín podľa prezidentky dokazujú, že situácia v tejto oblasti nie je dobrá.

„Cením si, že trenčianska samospráva vzala iniciatívu do vlastných rúk a dala možnosť všetkým Trenčanom a Trenčiankam otestovať sa. Počty pozitívnych potvrdzujú, že situácia v okrese Trenčín nie je dobrá, potešiteľný je však záujem o testovanie,“ uviedla prezidentka.

11:39 Od sobotňajšieho rána platí na Slovensku tzv. lockdown a zákaz vychádzania. Odporúča sa čo najmenej cestovať, čo najmenej sa stretávať, aby nemal koronavírus šancu šíriť sa. Zákaz vychádzania má však niekoľko výnimiek. Viac o téme TU.

zväčšiť Foto: Pravda
bublina, opatrenia, zákaz vychádzania

11:14 Laboratóriá v Česku odhalili v sobotu 5281 prípadov nákazy koronavírusom. Ide o druhý najnižší nárast tento týždeň, no zároveň o najvyšší sobotný nárast od 7. novembra. S odvolaním sa na údaje českého ministerstva zdravotníctva o tom píše webová stránka televíznej stanice Nova. Aktuálne je v krajine v nemocniciach 4484 pacientov s chorobou COVID-19, z toho 592 vo vážnom stave. Aktuálne bojuje s infekciou 80 502 ľudí. Od začiatku pandémie bolo v krajine podľa údajov českého ministerstva zdravotníctva potvrdených už 624 140 infiko­vaných a 10 331 úmrtí. Za sobotu dosiaľ pribudlo ďalších 36 obetí.

10:47 Izrael začína v nedeľu masovú vakcinačnú kampaň. Úrady plánujú v prvý deň proti koronavírusu zaočkovať asi 60 tisíc ľudí. Vakcíny od firiem Pfizer a Moderna dostanú najskôr zdravotnícki pracovníci. Nasledovať budú osoby s vysokými zdravotnými rizikami a ľudia starší ako 60 rokov. Miestne úrady tvrdia, že zabezpečili dostatok vakcín, aby bolo možné zaočkovať väčšinu z deväťmiliónovej populácie. Podľa prieskumov verejnej mienky mnohí Izraelčania vakcínu odmietajú. Premiér Benjamin Netanjahu chce ísť podľa svojich slov osobným príkladom a vakcínu prijal ako prvý občan krajiny už v sobotu večer.

10:10 Na Slovensku v sobotu pribudlo 2 061 pozitívnych prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá otestovali 9 821 vzoriek. Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 sa zvýšil o 45. Vyliečilo sa 1 467 osôb. Viac o téme TU.

9:51 V Srbsku zaznamenali v piatok 3888 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19, pričom počet úmrtí sa zvýšil na 2632, informovala v sobotu agentúra TASS s odvolaním sa na srbské ministerstvo zdravotníctva. Pozitívne testovaných osôb bolo doteraz celkovo 296 528. Podľa ministerstva zomrelo na ochorenie 52 pacientov, počet vykonaných testov bolo 12 578. V nemoc­niciach potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie 326 osôb.

Podľa zdravotníkov tretia vlna pandémie v Srbsku je výrazne horšia než prvá a druhá, kvôli vyššiemu percentu pľúcnych a iných zdravotných komplikácií. Srbská vláda obmedzila otváracie hodiny nákupných centier a obchodov, avšak zatiaľ sa rozhodla nezaviesť zákaz vychádzania. V Srbsku sú takisto zakázané zhromaždenia viac než piatich ľudí, v exteriéroch i v interiéroch.

9:11 Vo viacerých nemeckých regiónoch sa v sobotu konali menšie protesty proti reštriktívnym opatreniam voči ochoreniu COVID-19, uviedla agentúra DPA. Podľa úradov zaznamenali väčší protest v bavorskom meste Kempten. Keď počet protestujúcich prekročil limit 200 ľudí, polícia zasiahla a 112 občanov poslala domov, pričom štrnástich sankcionovala za nenosenie rúšok.

Približne 50–60 ľudí sa zhromaždilo v meste Eberswalde, patriacom do nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko, a zhruba 170 protestujúcich v meste Gera v krajine Durínsko. Ďalšie plánované protesty v mestách ako Freiburg im Breisgau, Weil am Rhein a Cottbus úrady zakázali. V nedeľu majú pokračovať viaceré protesty vo forme tichých pochodov v Berlíne, Stuttgarte a ďalších mestách.

8:33 V Trenčíne sa v nedeľu ráno začína druhý deň celoplošného testovania obyvateľov na koronavírus antigénovými testami. Testovanie je dobrovoľné a bezplatné, odbery sa robia na 33 miestach. Mesto na oficiálnej webovej stránke informuje, že Trenčania s trvalým alebo prechodným pobytom sa môžu prísť otestovať od 8.00 do 20.00 h. Posledný odber sa uskutoční o 19.30 h. Obyvatelia obcí z mestskej funkčnej oblasti Trenčín – Mníchova Lehota, Veľké Bierovce, Opatovce, Trenčianske Stankovce, Trenčianska Turná, Soblahov, Kostolná Záriečie, Zamarovce, Hrabovka, Skalka nad Váhom a Trenčianska Teplá – sa môžu prísť testovať od 14.00 do 20.00 h.

V meste urobili v sobotu v rámci prvého dňa plošného mestského testovania 12 831 testov. S pozitívnym výsledkom bolo 288 z nich, čo je 2,24 percenta, informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová.

8:11 V Kazachstane v sobotu zaznamenali 652 nových prípadov ochorenia COVID-19, čo je o 67 pozitívne testovaných menej než predchádzajúci deň, informovala agentúra TASS v nedeľu. Celkový počet pozitívne testovaných osôb sa tak zvýšil na 146 584. Podľa agentúry TASS je infikovaných približne 0,7 percenta populácie stredoázijskej republiky, ktorá má 18,8 miliónov obyvateľov. Z ochorenia sa uzdravilo celkovo 130 776 osôb, z toho 824 za posledných 24 hodín. Naopak, pribudlo sedem úmrtí, čím sa celkový počet úmrtí zvýšil na 2 180.

7:30 Holandsko zakázalo leteckú prepravu cestujúcich z Británie. Opatrenia nasleduje po oznámení britských expertov, ktorí na juhu Anglicka detekovali nový kmeň koronavírusu SARS-CoV-2 so schopnosťou rýchlejšieho šírenia ako ostatné. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

Britskí epidemiológovia v sobotu uviedli, že zachytený nový variant koronavírusu sa prenáša o 70 percent ľahšie a zrejme sa vyskytuje aj v ďalších krajinách. Hlavný poradca britského premiéra pre zdravotníctvo Chris Whitty zároveň uviedol, že neexistujú dôkazy, ktoré by naznačovali, že nový kmeň koronavírusu je smrtelnější alebo spôsobuje vážnejšie ochorenie. Rovnako tak neexistujú žiadne dôkazy, že vakcína bude proti novej variante menej účinná.

Zákaz leteckého cestovania z Británie bude platný do 1. januára, uviedla holandská vláda vo vyhlásení v nedeľu po polnoci s tým, že sleduje vývoj situácie a zvažuje zaviesť reštrikcie aj v ďalších druhoch dopravy. Kabinet konal v súlade s Národným inštitútom verejného zdravia (RIVM), ktorý odporučil šírenie nového kmeňa vírusu SARS-CoV-2 čo najviac obmedziť.

Holandská vláda ďalej oznámila, že v reakcii na oznámenie britských expertov vykonala náhodnú kontrolu starších prípadov koronavírusovej nákazy v krajine, ktorá odhalila prítomnosť nového kmeňa koronavírusy vo vzorke zo začiatku decembra. Britský premiér Boris Johnson v sobotu kvôli rýchlemu šíreniu nákazy ohlásil sprísnenie karanténnych opatrení pre Londýn a juhovýchod Anglicka, kde žije asi tretina obyvateľov Spojeného kráľovstva.

147 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus