Bittó Cigániková deklaruje záujem SaS ostať v koalícii

SaS robí maximum pre zotrvanie v koalícii. V nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike to vyhlásila poslankyňa Národnej rady (NR) SR Jana Bittó Cigániková (SaS) v reakcii na konflikt premiéra Igora Matoviča (OĽANO) a vicepremiéra Richarda Sulíka (SaS). Poslankyňa Andrea Letanovská (Za ľudí) podotkla, že koalícia by mala komunikovať jasné opatrenia a nie konflikty. Podľa nej nedostatočne narábajú s dôverou ľudí.

20.12.2020 13:49
Jana Bittó Cigániková Foto: ,
Poslankyňa NR SR Jana Bittó Cigániková (SaS).
debata (136)

Opozičný nezaradený poslanec pôsobiaci v strane Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok si myslí, že Sulík by mal podať demisiu, keď mu premiér nedôveruje. Vie si predstaviť aj výmenu premiéra.

„Myslíme si že to bolo trošku za čiarou. Na druhej strane vieme pochopiť, že je pod obrovským tlakom. Veríme, že mu úprimne záleží na výsledku,“ povedala Cigániková v reakcii na vyjadrenia premiéra smerom k Sulíkovi. Dodala, že sa v SaS snažia držať a robia všetko pre to, aby to koalícia ustála. Deklarovala záujem ostať v koalícii a pokračovať v práci. Tvrdí, že Sulík vždy reaguje vecne a s pokojom a k tomu vedie aj zvyšok strany.

Letanovská poznamenala, že komunikačné chyby ako táto doliehajú aj na ľudí. Hodnotí to negatívne. Ľudia podľa nej v súčasnej situácii potrebujú počuť skôr uistenia a jasné informácie, napríklad aj o opatreniach.

Šutaj Eštok zopakoval, že ak premiér myslí vážne to, čo povedal o Sulíkovi, keď ho označil za idiota, tak by ho mal okamžite odvolať, alebo mal Sulík sám podať demisiu. Verí tiež, že premiér príde k rozumu, podá demisiu a dôjde k výmene na poste predsedu vlády.

Letanovská: Zišiel by sa lepší manažér krízy

Poslankyňa Letanovská v relácii pripustila, že by sa Slovensku zišiel lepší manažér koronakrízy. Uviedla, že ako občan aj zdravotník vníma nedostatočné narábanie s dôverou ľudí zo strany vlády. Podľa Letanovskej by mala koalícia trochu menej komunikovať konflikty a spoločne informovať o jasných opatreniach. Dodala, že ak je manažér presvedčený, že nejaký člen tímu neprispieva k dobrému výsledku, mal by ho vymeniť.

„Ak si nie je istý, tak by mal mlčať,“ zdôraznila. Manažovanie krízy podľa nej nie je jednoduché hodnotiť. Skonštatovala však, že po analýze jednotlivých krokov si možno myslieť, že niečo by sa dalo robiť lepšie. Podotkla tiež, že nemocnice dokážu „za veľmi drahú cenu“ zvýšiť kapacity pre „COVID pacientov“ na úkor ostatnej starostlivosti.

Myslí si, že pomôcť by mohli tvrdé obmedzenia. No verí, že počas Vianoc si ľudia uvedomia svoju osobnú zodpovednosť. Poukázala na zlú situáciu a na to, že takmer v každej rodine sa nájde niekto pozitívny na ochorenie COVID-19. Preto dúfa, že si to ľudia začnú uvedomovať a budú dodržiavať opatrenia bez toho, aby ich niekto musel kontroloval.

Šutaj Eštok požiadal ľudí, aby sa nespoliehali len na vládu a naozaj boli zodpovední. „Jediná cesta, ako môžeme prežiť Vianoce a zvládnuť krízu, je, že budeme zodpovední. Šťastie Vianoc spočíva v tom, že budeme zdraví,“ zdôraznil.

Kritizoval napríklad novelu ústavného zákona o bezpečnosti štátu, ktorá má umožniť opätovné predlžovanie núdzového stavu. Hovorí o obmedzovaní ľudských práv. Letanovská reagovala tým, že aj ako zdravotníčka má možnosť v praxi vidieť, ako veľmi dokáže núdzový stav pomôcť.

Taraba namieta, že vláda hazarduje so životom ľudí. Skonštatoval, že sa vždy odvolávala na potrebu počúvať odborníkov a zrazu, keď pred sviatkami hovoria o tvrdom lockdowne, tak to potrebné nie je. Hovorí, že vláda odovzdala riadenie štátu do rúk Úradu verejného zdravotníctva SR, všetku zodpovednosť hodila na hlavného hygienika SR a obchádza NR SR.

136 debata chyba
Viac na túto tému: #Jana Cigániková #koronavírus #Tomáš Taraba #Matúš Šutaj Eštok #Andrea Letanovská