Kolaps nemocníc je na dohľad. Odborníci žiadajú vypnúť Slovensko

Konzílium odborníkov považuje za nevyhnutné okamžite prijať ďalšie opatrenia, ktoré ešte viac obmedzia mobilitu obyvateľov.

29.12.2020 19:42, aktualizované: 23:13
debata (282)

Ide najmä o výrazné obmedzenie výnimiek zo zákazu vychádzania. Upozorňujú, že epidemiologická situácia na Slovensku je mimoriadne vážna a pri súčasnom trende môže byť k 11. januáru v nemocniciach až 4500 pacientov s ochorením COVID-19, čo ďaleko prevyšuje kapacitu slovenských nemocníc.

„Mnohé už dnes pracujú na absolútnej hranici svojich možností. Dňa 28. decembra bolo hlásených 104 úmrtí a predpokladá sa ich nárast. V tejto situácii považujeme za nevyhnutné okamžite prijať ďalšie opatrenia, ktoré ešte viac obmedzia mobilitu obyvateľov. Ide najmä o výrazné obmedzenie výnimiek zo zákazu vychádzania,“ spresnili odborníci.

Podľa biochemika Pavla Čekana sú vyhliadky ešte horšie, než je súčasná situácia. „Žiaľ, nemáme inú možnosť než tvrdý lockdown, požiadať o pomoc zahraničných zdravotníkov, či zvážiť výstavbu poľných nemocníc. Keď sme darovali naše PCR testy, vylepšovali ich, snažili sa o čo najväčšiu citlivosť a špecificitu, keď sme vyvíjali iné lepsie testy, vždy sme mysleli na to, aby sme pomohli Slovensku zvládnuť boj s pandémiou ešte pred nemocnicami. Veril som, že sa do tejto ťažkej situácie nedostaneme. Ale žiaľ, druhá vlna v Európe, aj u nás, je oveľa silnejšia než sme očakávali. Prosím, zomknime sa. Ešte jeden krát. Teraz sú naozaj oslavy, stretávky, výlety, dovolenky, návštevy nepodstatné. Prosím, pomôžme našim zdravotníkom. Prosím!“ vyzval na sociálnej sieti.

Konzílium považuje predĺženie núdzového stavu a zákazu vychádzania za kľúčové riešenie. V súvislosti s tým podporuje vydanie vyhlášky hlavného hygienika SR Jána Mikasa, ktorou povolil účasť poslancov pozitívnych na ochorenie COVID-19 v parlamente. „Bez tohto kroku by núdzový stav nemohol byť predĺžený a vývoj v našej krajine by bol nezvládnuteľný,“ uviedli.

Odborníci veria, že vzhľadom na dostupnosť očkovacej látky a postupné rozširovanie očkovania až na celú populáciu sa bude môcť postupne od pandemických obmedzení ustupovať.

282 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy