Rekordný deň pre koronavírus v USA. Zomreli tisíce ľudí

V USA za jeden deň zaznamenali takmer 4-tisíc obetí koronavírusu. Je to najvyššie číslo od začiatku pandémie. Celosvetový počet mŕtvych s Covidom prekonal hranicu 1,8 milióna.

, , , 31.12.2020 05:45, aktualizované: 23:32
lyžovačka, Švédsko, koronavírus Foto: ,
Are, Švédsko. Lyžiari dodržiavajú sociálny odstup pri čakaní na vlek.
debata (41)
Vývoj počtu obetí Covid-19

V grafe je znázornený počet obetí za deň a celkový počet obetí

počet obetí za deň
celkový počet obetí

zdroj: NCZI

Všetky grafy, štatistiky a čísla o koronavíruse

Všetky grafy

23:30 Spojené kráľovstvo za posledných 24 hodín zaznamenalo 55 982 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je najvyšší prírastok za deň od začiatku pandémie, informovala podľa TASR britská spravodajská televízia Sky News. Predošlý rekordný denný nárast v počte prípadov nákazy (53 135) bol zaznamenaný v utorok. Podľa údajov vlády bolo takisto za uplynulých 24 hodín zaznamenaných ďalších 964 úmrtí súvisiacich s chorobou COVID-19, ktorú nový koronavírus spôsobuje. Británia tak od začiatku pandémie zaznamenala 2 488 780 prípadov nákazy a 73.512 úmrtí. Tieto údaje britskej vlády sa týkajú osôb pozitívne testovaných na koronavírus v období uplynulých 28 dní. Ak by sa vzali do úvahy všetky úmrtia, pri ktorých bolo ochorenie COVID-19 spomenuté na úmrtnom liste, bilancia obetí na životoch by bola vyššia.

22:01 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odsúhlasila núdzové použitie vakcíny proti novému koronavírusu od konzorcia Pfizer-BioNTech. Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej ide vôbec o prvú očkovaciu látku proti COVID-19, ktorú schválila WHO. Tento krok podľa AFP otvára cestu pre krajiny po celom svete, aby urýchlene umožnili dovoz a distribúciu tejto vakcíny. V mnohých štátoch sa očkovanie s touto vakcínou už začalo. „Vakcína Pfizer-BioNTech sa stala prvou očkovacou látkou, ktorá získala núdzovú validáciu WHO, odkedy sa pred rokom začala pandémia,“ uvádza sa vo vyhlásení WHO.

17:30 Mesto Nitra sa začalo intenzívne pripravovať na dobrovoľné plošné testovanie. Primátor Marek Hattas tento krok avizoval už po rokovaní okresného krízového štábu v stredu. Situácia v Nitre i celom regióne je podľa vedenia mesta alarmujúca, testovanie chce preto magistrát uskutočniť čo najskôr. „Predbežný termín je stanovený na 8. až 10. januára 2021. Zo Správy štátnych hmotných rezerv máme prisľúbených 50 000 antigénových testov. Intenzívne pracujeme na zabezpečení potrebného personálu a odberných miest tak, aby plošné testovanie prebehlo v najrýchlejšom možnom termíne, teda už budúci týždeň,” uviedol Hattas. Ako pripomenul, pandemická situácia sa v Nitre a okolí dramaticky zhoršila.

17:05 Záchranná služba Košice zaznamenáva ďalší výrazný nárast počtu výjazdov súvisiacich s ochorením COVID-19. Za minulý týždeň stúpol oproti týždňu predtým o 33 percent. „Počet pacientov pozitívnych na COVID-19 vzrástol dokonca až o 40 percent, čím bol prekonaný rekord za predchádzajúci týždeň a oba ukazovatele sa dostali na vôbec najvyššiu úroveň od začiatku pandémie v marci,“ informoval TASR vo štvrtok hovorca ZS KE Viktor Wurm. Celkovo v 52. týždni evidovali 294 takýchto výjazdov, z toho v 195 prípadoch išlo o pacientov pozitívnych na nový koronavírus. „Ani počas vianočných sviatkov sa naše posádky nezastavili, naopak, počet COVID-výjazdov zo dňa na deň pribúdal a za tri sviatočné dni ich bolo 210, z toho 166 k pozitívnym pacientom. Na ilustráciu – tento počet je vyšší, ako bol počet pacientov pozitívnych na COVID-19 za celý týždeň od 16. do 22. novembra,“ konštatoval Wurm. Opätovne vyzval na osobnú zodpovednosť a solidaritu všetkých občanov, ako aj dodržiavanie individuálnej izolácie a hygienických opatrení. Záchranári ZS KE vyrážajú k prípadom z 57 staníc na území celého Košického kraja, v Prešovskom a v Žilinskom kraji.

16:55 Rakúsko zaznamenalo vo štvrtok ďalších 2913 prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín, čo je o 360 viac ako predošlý deň. Podiel pozitívnych testov sa naďalej pohyboval nad desiatimi percentami, informovala agentúra APA. V rovnakom čase zomrelo v krajine 73 ľudí s ochorením Covid-19. Počet hospitalizovaných klesol o 65 na 2342, stav 396 z nich si vyžadoval intenzívnu starostlivosť. Rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober v aktuálnom rozhovore pre APA povedal, že ešte v januári by chcel dosiahnuť zníženie počtu prípadov nákazy na menej ako 1000 za deň. Priemer posledných siedmich dní predstavuje 1944, najnovší nárast tak ukazuje trend v opačnom smere, píše APA.

16:02 Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline už v polovici októbra čiastočne obmedzila niektoré plánované výkony. Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej tak urobili vzhľadom na povinnosť reprofilizácie, otvorenie pandemického pavilónu a počet zdravotníkov v karanténe z dôvodu ochorenia COVID-19. „V novembri došlo vzhľadom na rapídne zhoršenie situácie k otvoreniu ďalšej reprofilizovanej časti lôžok v pavilóne Liečebne dlhodobo chorých (LDCH) a k pozastaveniu všetkých odkladných výkonov. Okrem onkologických pacientov, pôrodov a akútnych prípadov,“ doplnila hovorkyňa nemocnice.

Situácia je veľmi vážna, už dnes nám chýba približne štvrtina sestier. Pociťujeme personálne problémy pri zostavovaní služieb zdravotníkov, pričom očakávame, že počet COVID pacientov bude, bohužiaľ, ďalej narastať," upozornila Záteková.

14:57 Pápež František sa nezúčastní na novoročných bohoslužbách z dôvodu svojich opätovných bolestí chrbta. Oznámil to vo štvrtok vatikánsky hovorca Matteo Bruni, ktorého citovala tlačová agentúra AP. Pápeža sužuje „bolestivý ischias“ a nebude preto vo štvrtok večer viesť koncoročnú bohoslužbu v Bazilike svätého Petra. Pápež nebude z rovnakého dôvodu celebrovať ani omšu na Nový rok v tomto chráme, povedal hovorca. Napriek zhoršenému stavu pápež udelí svoje plánované novoročné požehnanie Urbi et orbi (Mestu a svetu) v piatok napoludnie počas vystúpenia v knižnici Apoštolského paláca.

14:22 V Poľsku pribudlo od stredy 13 397 nových prípadov koronavírusovej nákazy; v krajine sa tak od začiatku pandémie vírusom nakazilo 1 294 878 ľudí. Uviedla to agentúra PAP s odvolaním sa na štvrtkové údaje ministerstva zdravotníctva. V krajine pribudlo ďalších 532 úmrtí a koronavírus si tak v krajine celkovo vyžiadal 28 554 obetí. Ministerstvo zdravotníctva zároveň uviedlo, že 16 970 ľudí, u ktorých sa potvrdila nákaza koronavírusom, hospitalizovali. Vakcínou proti koronavírusu sa podľa údajov ministerstva zdravotníctva dalo zaočkovať viac ako 36 600 Poliakov.

13:54 Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR posiela zariadeniam sociálnych služieb (ZSS) ďalšie milióny ochranných pomôcok. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa rezortu Veronika Pazičová. Rezort uviedol, že v posledných dvoch týždňoch na vyššie územné celky doručil ochranné pomôcky pre ZSS v objeme viac ako 4,4 milióna kusov za takmer 2,5 milióna eur.

„Pomáhame každému zariadeniu sociálnych služieb bez ohľadu na to, či je štátne, verejné alebo neštátne. Každý klient a zamestnanec ZSS si zaslúži našu pomoc, aby sme ich týmito pomôckami ochránili pred ochorením COVID-19,“ komentoval minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) s tým, že rezort zároveň pomáha týmto zariadeniam pripraviť sa na očkovanie, ktoré sa začne v januári.

13:33 Japonské Tokio zaznamenalo rekordný počet 1300 nových prípadov koronavírusovej nákazy a guvernérka metropoly Juriko Koikeová preto vo štvrtok poprosila ľudí, aby zostali doma. Informovala o tom tlačová agentúra AP. „Koronavírus nepozná koniec roka ani novoročné sviatky,“ povedala novinárom guvernérka. Požiadala ľudí, aby sa vzdali silvestrovských osláv či odpočítavania príchodu Nového roka. Vyjadrila aj obavy z toho, že Tokijčania sa vyberú nakupovať do preľudnených obchodov. „Prosím vás, urobte si pokojný Nový rok so svojou rodinou a zostaňte doma,“ uviedla a použila anglický výraz „stay home“.

13:07 V priebehu januára by malo byť na Slovensku k dispozícii 150 000 očkovacích látok. Dodávka ďalších vakcín je plánovaná na 4. januára, ďalšie potom vo frekvencii jedenkrát týždenne. Pre TASR to potvrdilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Rezort predpokladá, že počas januára budú postupne prichádzať aj vakcíny od iných spoločností po ich úspešnej registrácii. „Detailné informácie sú zatiaľ v procese internej komunikácie,“ dodala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová. Slovensko má zakontrahovaných a má teda možnosť zakúpiť až 17,4 milióna dávok dostupných na potreby očkovania.

12:40 Vláda dnes príjme sprísnenie lockdownu. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Situácia je podľa neho mimoriadne vážna. Ako dodal, niektoré opatrenia začnú platiť od dnešnej polnoci, iné v nasledujúcich dňoch. Vláda bude dnes o 15:00 zasadať online. „Práve nedodržiavanie odporúčaní a opatrnosti pri stretávaní v domácnostiach sa dnes javí ako najzásadnejší epidemiologický problém. Bohužiaľ, mnohí ľudia chodia po návštevách krížom-krážom a nemocnice kolabujú. Masovo v nich pribúdajú starí rodičia, ktorých prišli na sviatky deti navštíviť. Bohužiaľ, aj s neželaným darčekom,“ napísal Matovič.

12:30 Mesto Nitra chce v súvislosti s koronavírusom čo najskôr zvýšiť počet mobilných testovacích miest, záujem má aj o plošné testovanie. Po stredajšom zasadnutí okresného krízového štábu to uviedol nitriansky primátor Marek Hattas. Podľa jeho slov je situácia v celom nitrianskom regióne veľmi zlá a stále sa zhoršuje. Mesto preto hľadá spôsoby, ako čo najviac rozšíriť možnosti na testovanie. Sme v kontakte s firmami, v ktorých by sa mohli zriadiť mobilné odberové miesta. Požiadal som aj vyšší územný celok, aby takisto zriadil odberové miesta, uviedol Hattas.

Ako doplnil, v pondelok 4. januára budú mať primátori miest konferenciu s pracovníkmi ministerstva zdravotníctva. Budeme riešiť testovanie na školách, ale samozrejme, že sa budeme rozprávať aj o celoplošnom testovaní. Momentálne nám však chýbajú antigénové testy, takže všetko bude závisieť od toho, kedy prídu a ako sa k tomu postaví štát, dodal Hattas.

11:56 Mesto Košice plánuje zorganizovať dobrovoľné plošné testovanie, podporu prisľúbil aj premiér Igor Matovič. Na svojom facebooku o tom informoval primátor mesta Košice Jaroslav Polaček. „Pred chvíľou som telefonoval s premiérom a prisľúbil, že nás podporí. Požiadal som ho o 100-tisíc testov. Komunikujem s vládou, o testovaní som sa rozprával aj s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom, aj ministrom financií Eduardom Hegerom,“ uviedol Polaček. Ako ďalej dodal, každý deň pribúdajú nové rekordy nakazených, hospitalizovaných a obetí. Mesto Košice sa tomu podľa jeho slov nechce a nemôže nečinne prizerať a preto urobí, čo je potrebné.

11:20 Informovanie o naplánovaných vyšetreniach, výsledkoch PCR a antigénových testov prostredníctvom SMS je už funkčné. Hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií Veronika Beňadiková totiž v stredu večer informovala, že nastal technický problém, avšak nie na ich strane. Centrum vo štvrtok ráno uviedlo, že spoločne s partnermi problém odstránili. Národné centrum zdravotníckych informácií aj naďalej vyzýva občanov, ktorí sa registrujú na vyšetrenie cez stránku korona.gov.sk, aby pri registrácii zadali do systému nielen telefónne číslo, ale aj emailový kontakt.

10:32 Čína potvrdila svoj prvý prípad nákazy novým variantom koronavírusu, ktorý nedávno identifikovali v Británii. S odvolaním sa na čínske zdravotnícke úrady o tom vo štvrtok informovala agentúra AFP. Po odhalení nového variantu, ktorý sa podľa expertov pravdepodobne šíri rýchlejšie, zaviedlo cestovné obmedzenia so Spojeným kráľovstvom vyše 50 krajín vrátane Číny, kde sa vírus SARS-CoV-2 pred rokom po prvý raz objavil.

Prvou pacientkou s novým variantom v Číne je 23-ročná žena zo Šanghaja, ktorá pricestovala z Británie 14. decembra, vyplýva zo správy Čínskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CCDC). Ženu po príchode hospitalizovali, keďže mala mierne príznaky ochorenia

9:28 České laboratóriá v stredu odhalili ďalších 16 939 prípadov nákazy koronavírusom, čo je po utorkovom rekorde opäť najvyššie číslo od začiatku pandémie. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz. Vykonali pritom 32 644 testov, čo znamená, že pozitívnych bolo takmer 52 % z nich.

V krajine v súčasnosti evidujú 114 500 aktívnych prípadov, v nemocniciach leží 5 893 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 a 845 z nich je vo vážnom stave. Oproti nedeli, keď bolo hospitalizovaných 4 626 ľudí, je to pritom značný nárast. Rizikové skóre, od ktorého závisí zmena protiepidemických opatrení, sa drží na hodnote 80, čo zodpovedá piatemu stupňu.

8:28 Celosvetový počet mŕtvych s COVIDOM-19 prekonal podľa údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa hranicu 1,8 milióna. O posledných 100 000 sa zvýšil za desať dní. Predošlých 100 000 pribudlo za deväť dní, predtým desať dní a ešte predtým rovnako za deväť dní. V predchádzajúcej fáze pandémie rástol počet mŕtvych najrýchlejšie v apríli, keď sa zo 100 000 na 200 000 úmrtí dostal za 15 dní. Najviac obetí na životoch od začiatku pandémie evidujú Spojené štáty, kde zomrelo s COVIDOM-19 viac ako 342 000 ľudí. Nasledujú Brazília (takmer 194 000 mŕtvych) a India (takmer 149 .000). Z Európy je z pohľadu počtu mŕtvych na tom najhoršie Taliansko (viac ako 73 000), Británia (viac ako 72 000) a Francúzsko (viac ako 64 000). V Česku s chorobou COVID-19 doteraz zomrelo 11 429 ľudí.

7:51 Nemecko stále registruje relatívne vysoké denné štatistiky o epidémii COVIDU-19. Inštitút Roberta Kocha (RKI) hlási za stredu 964 úmrtí, čo je druhý najvyšší 24-hodinový súčet po utorkovej štvormiestnej bilancii. Zároveň štvrtýkrát zaznamenal viac ako 30 000 pozitívnych testov na koronavírus. Po započítaní 32 552 stredajších nákaz súhrnná nemecká bilancia narástla nad 1,7 milióna potvrdených infekcií. Úmrtí súvisiacich s koronavírusom eviduje RKI 33 071. Za utorok ich v štatistike pribudlo 1 129, pričom dovtedy bolo maximom 962 prípadov z predchádzajúceho utorka.

Obaja najnovšie denné súčty sú vyššie ako tie z minulej stredy. RKI však pred Vianocami upozorňoval, že oproti minulému týždňu porovnanie bude mať len obmedzenú vypovedaciu hodnotu, lebo počas vianočných a novoročných sviatkov sa bude realizovať menej testov a ľudia budú tiež zrejme menej ochotní hlásiť podozrenia na nákazu koronavírusom. V Nemecku od polovice decembra platí prísna celoštátna karanténa, ktorá zahŕňa uzávierku škôl aj všetkých podnikov, ktoré nie sú dôležité, ako aj limit ohľadom kontaktu ľudí z rôznych domácností. Tvrdé reštrikcie majú platiť najmenej do 10. januára.

6:45 Čína schválila na podmienečné použitie vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od svojej štátnej spoločnosti Sinopharm. Ide o prvú schválenú vakcínu na použitie v Číne. Podľa agentúry AP o tom informoval na tlačovej konferencii zástupca komisára čínskej Národnej správy zdravotníckych výrobkov Čchen Š'-fej. „Ochranný účinok vakcíny (od spoločnosti Sinopharm Peking) proti COVID-19 je 79,34 percenta,“ uviedol ešte v stredu Pekinský inštitút biologických produktov, dcérska firma Sinopharmu. Podľa inštitútu to ukázala tretia fáza klinických skúšok tejto vakcíny obsahujúcej verziu neaktívneho koronavírusu. Ide teda o druh vakcíny, ktorá využíva a do tela človeka zavádza časti patogénu.

Je to nižšia účinnosť, než majú konkurenčné vakcíny vyvinuté spoločnosťami Pfizer a BioNTech alebo firmou Moderna, ale môže to priniesť prelom v boji proti pandémii koronavírusu v Ázii, uviedla agentúra AFP. V Číne bolo zaočkovaných neschválenými vakcínami už vyše milión ľudí, a to na základe programu núdzového použitia vakcín. Dávky dostali zdravotníci v prvej línii, zamestnanci štátnych podnikov a pracovníci plánujúci vycestovať do zahraničia. Vakcínu od spoločnosti Sinopharm tento mesiac už skôr schválili Spojené arabské emiráty (SAE) a stali sa prvou zahraničnou krajinou, ktorá odobrila vakcínu proti COVID-19 vyvinutú Čínou. SAE vyhlásili, že táto očkovacia látka má 86-percentnú účinnosť, ako sa uvádzalo aj v interných výsledkoch tretej fázy skúšok. Peking prisľúbil, že vakcínu poskytne za nízku cenu – môže to povzbudiť chudobnejšie ázijské krajiny, ktoré sa zatiaľ môžu spoliehať len na obmedzené dodávky ponúkané v rámci systému COVAX, poznamenáva AFP.

5:45 Spojené štáty zaznamenali v priebehu stredy 3 927 obetí koronavírusového ochorenia COVID-19, čo je v krajine najviac od vypuknutia pandémie, vyplýva z údajov baltimorskej Univerzity Johnsa Hopkinsa. Informovala o tom podľa TASR agentúra AFP. Podľa údajov univerzity úrady zaznamenali v stredu aj 189 671 nových prípadov nákazy koronavírusom. Od začiatku pandémie zaregistrovali už 19 715 899 prípadov a 341 845 súvisi­acich úmrtí.

Novozvolený americký prezident Joe Biden v utorok skritizoval tempo, akým vláda odchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa distribuuje vakcíny proti novému koronavírusu v krajine. Podľa Bidena pri súčasnej rýchlosti vakcinácia miestneho obyvateľstva „nebude trvať mesiace, ale roky“. Budúci prezident prisľúbil, že po nástupe do úradu zrýchli tempo päť- až šesťnásobne tak, aby bolo denne zaočkovaných jeden milión Američanov. Biden v tejto súvislosti uviedol, že svojmu tímu nariadil pripraviť omnoho agresívnejšiu stratégiu distribúcie vakcín. „Urobím všetko možné, aby sme sa pohli správnym smerom,“ povedal. Zároveň však uznal, že aj pri zvýšenom tempe bude trvať niekoľko mesiacov, kým bude zaočkovaná väčšina obyvateľstva.

41 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy