Čaputová: Silvestrovská noc výrazne určí epidemiologickú situáciu najbližších týždňov

Silvestrovská noc vo veľkej miere určí epidemiologickú situáciu najbližších dní a týždňov. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová. Ľudí zároveň prosí o obozretnosť a zdržanlivosť.

, 31.12.2020 11:30, aktualizované: 14:05
Zvolen koronavírus Foto: ,
Na snímke príslušník polície hliadkuje na vyzdobenom centrálnom námestí vo Zvolene večer 22. decembra 2020.
debata (66)

„Ubiehajú posledné chvíle starého roka a čaká nás silvestrovská noc. Noc, ktorá vo veľkej miere určí aj epidemiologickú situáciu najbližších dní a týždňov. Buďme, prosím, obozretní a zdržanliví, jedna prehýrená noc nestojí za vyčerpanie zdravotníkov pri nových pacientoch s covidom a nestojí ani za ohrozenie zdravia nás a našich blízkych,“ napísala.

Hlava štátu dodáva, že Nový rok by verejnosť mala privítať s nádejou a pokorou a ušetriť si sily, ktoré bude veľmi potrebovať.

Krajčí vyzýva na zodpovednosť

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) nabáda občanov k zodpovednosti aj počas tohtoročného Silvestra. Pripomína, aby nezabúdali na dodržiavanie nariadení, ktoré majú obmedziť šírenie koronavírusu. Opatrenia sú oproti iným krajinám miernejšie, Slovensko podľa neho vsadilo najmä na zodpovednosť svojich obyvateľov. Rezort zdravotníctva zároveň varuje pred užívaním alkoholu počas pandémie.

„Každý sa musí správať zodpovedne. Nehľadať cestu, ako obísť platné pravidlá, ale ich rešpektovať. To je cesta k úspešnému zvládnutiu súčasnej nepriaznivej situácie,“ odkazuje Krajčí. Ako sa budú ľudia podľa neho správať počas osláv príchodu nového roka, sa premietne do počtu chorých v nasledujúcom období. Pripomína preto, že ako krajina boj s novým koronavírusom zvládne, závisí od každého. Mierne vydýchnutie bude totiž možné až po zaočkovaní veľkej časti obyvateľstva.

Pitie alkoholu sťažuje priebeh nákazy

Hlavný hygienik Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica zároveň v súvislosti so silvestrovskými oslavami varuje pred rizikami požívania alkoholu. Podotýka, že po jeho konzumácii sa ľudia často správajú menej opatrne a nedbajú na dodržiavanie pravidiel. „Alkohol tiež oslabuje imunitnú ochranu pred infekciou ochorenia COVID-19. Ak sa niekto nakazil a konzumuje aj v menšom množstve alkohol, potom priebeh ochorenia bude ťažší,“ zdôrazňuje Okruhlica. Odporúča maximálne pripiť si symbolicky a dopriať si skôr dostatok pohybu a vitamínov.

Rezort zdravotníctva upozorňuje, že naďalej platí zákaz vychádzania, mimo výnimiek. Stretávanie medzi dvomi domácnosťami je možné, ale iba s tou, s ktorou si na začiatku platnosti opatrení vytvorili tzv. bublinu. Apeluje na dodržiavanie všetkých protiepidemických opatrení a vyhýbaniu sa kontaktov. Okrem nosenia rúška, dostatočného odstupu a hygieny rúk ministerstvo odporúča aj dôkladné vetranie priestorov.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR spolu s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva (RÚVZ) tiež vyzývajú obyvateľov, aby príchod nového roka oslávili iba v kruhu najbližších. Tradičné stretnutia s kamarátmi či príbuznými odporúčajú pre aktuálnu pandemickú situáciu presunúť výlučne do virtuálneho priestoru. K výzve sa pripojila aj Únia miest Slovenska (ÚMS).

ÚVZ zároveň odporúča verejnosti, aby sa vyhla miestam, na ktorých sa združuje vyšší počet ľudí, slabo vetraným priestorom či spoločnosti bez rúšok a dostatočných rozostupov. Ľudia by sa podľa úradu nemali hanbiť požiadať iných, aby si v ich spoločnosti nasadili rúško, alebo aby si po vstupe do ich domácnosti opakovane umyli či dezinfikovali ruky.

66 debata chyba
Viac na túto tému: #Silvester #Nový rok #Zuzana Čaputová #koronavírus #Marek Krajčí
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy