Pacienti s porážkou si priplatia aj 80 eur za lieky

, 01.01.2021 10:30

Pacienti, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu alebo majú vysoké riziko takejto závažnej komplikácie, už tento týždeň siahnu v lekárňach hlbšie do peňaženky.

Väčšina pacientov, ktorí sa liečia na riedenie krvi novými antikoagulanciami, budú za svoje lieky doplácať od 30 do 80 eur mesačne. Vyplýva to z revízie úhrad, ktorú pripravilo ministerstvo zdravotníctva. Ak by sa pacienti chceli vyhnúť doplatkom, musia prejsť na generickú náhradu. Tú im však musí najskôr odporučiť a predpísať špecialista.

Moderná antikoagulačná liečba pritom dnes chráni na Slovensku pred prvými aj opakovanými mozgovými príhodami okolo 75-tisíc pacientov. Väčšinu z nich tvoria seniori, upozorňuje občianske združenie Sekunda pre život, ktoré združuje pacientov po cievnej mozgovej príhode a s fibriláciou predsiení.

Vysoké doplatky spôsobí kategorizácia lacnejších generických liekov, ktoré fungujú ako alternatíva k pôvodnej liečbe. No Slovenská kardiologická spoločnosť a Slovenská neurologická spoločnosť sa proti tomuto rozhodnutiu ohradili. Zastávajú názor, že lieky na riedenie krvi nie sú len tak ľahko zameniteľné a v prípade náhrady upozorňujú na možné riziká a komplikácie spojené s krvácaním.

„Lekár pri indikovaní liečby musí brať do úvahy okrem iného bezpečnosť pacienta. Každý z dostupných liekov patriacich do kategórie nových antikoagulancií je svojím spôsobom jedinečný a nezameniteľný,“ hovorí Peter Hlivák, prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti.

Ministerstvo zdravotníctva argumentuje, že s novými doplatkami nateraz nič nespraví, no už na jar chystá v doplatkoch za lieky zmeny. Legislatívu, ktorá sa zaoberá zahrnutím odpustenia doplatkov pre vybrané skupiny obyvateľstva, podľa slov Zuzany Eliášovej, hovorkyne rezortu zdravotníctva, presunuli už na najbližšiu schôdzu parlamentu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zdravotníctvo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku