V prípade smrti Lučanského sa podľa prezidentky treba držať faktov

, 05.01.2021 18:23, aktualizované: 18:35
sviečky spomienka Lučanský
Na snímke fotografia a zapálené sviečky pred Prezídiom Policajného zboru na Račianskej ulici v Bratislave na počesť zosnulého bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského 3. januára 2021. Autor: ,

Prezidentka SR Zuzana Čaputová víta snahu ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) a vytvorenie komisie, ktorá má za cieľ objasniť okolnosti úmrtia bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Informuje o tom na sociálnej sieti s tým, že prezidentská kancelária prijala účasť v komisii.

Prezidentka zdôraznila, že je dôležité držať sa faktov. „Len s rozvahou dokážeme ubrániť spoločnosť pred tým, aby ju v ťažkej chvíli ešte viac rozdeľovali emócie do nepriateľských táborov,“ spresnila.

Pripomenula tiež, že Lučanský bol stíhaný na základe vyšetrovania polície a na základe návrhu prokurátora a rozhodnutia súdu bol vzatý do väzby. „Jeho smrť v tejto väzbe je tragická udalosť a musí byť dôsledne vyšetrená. Zaslúži si to jeho rodina, potrebujeme to my všetci,“ uviedla.

Prezidentka zároveň vyzýva ľudí na zdržanlivosť. „Tak ako s prezumpciou neviny pristupujeme k všetkým obvineným vrátane pána Lučanského, s rovnakou prezumpciou a zdržanlivosťou musíme pristupovať aj k všetkým špekuláciám a záverom vynášaným iba na základe nálad verejnej mienky,“ vysvetlila.

VIDEO: Sviečky za Milana Lučanského. Policajné prezídium, Račianska ulica v Bratislave, 4. 1. 2020.

Nezávislá kontrolná komisia, ktorá má prešetriť úmrtie policajného exprezidenta Milana Lučanského i jeho skoršie zranenie oka, má 17 členov. Prizvaní sú tiež experti. Po prvý raz zasadla v pondelok, kde schválila svoj štatút. Členovia podpísali tiež záväzok mlčanlivosti. Verejnosť budú informovať až o záveroch prešetrovania, o ktorých budú hlasovať.

Milan Lučanský zomrel v stredu 30. decembra po tom, ako sa v utorok 29. decembra v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.


Materiály v pdf, ktoré ku kauze zverejnilo ministerstvo spravodlivosti:

Návrh na prijatie bezpečnostných opatrení v súvislosti s umiestnením obvineného

Úradný záznam o zranení 9. decembra 2020

Záznam o vykonaní kontroly v nemocnici v Trenčíne

Informácia o zranení z nemocnice v Trenčíne pre prokuratúru

Žiadosť obvineného o umožnenie používať telefónne zariadenie

Rozhodnutie vyšetrovateľa o povolení telefonovať

Úradný záznam o pokuse o samovraždu 29. decembra 2020

Štatút Kontrolnej komisie, ktorú zriadila ministerka Mária Kolíková v súvislosti s mimoriadnou udalosťou vo väzení, so smrťou generála Milana Lučanského

Členovia Kontrolnej komisie

Odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa objavujú

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Zuzana Čaputová #smrť Milana Lučanského #Milan Lučanský
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku