Na očkovanie sa môžu prihlásiť ďalšie skupiny ľudí

Prihlásiť sa na očkovanie môžu už aj osoby, ktoré pri starostlivosti o chorých priamo alebo nepriamo vypomáhajú. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR a Národné centrum zdravotníckych informácií rozširujú kapacity termínov a okruh osôb, ktoré sa môžu zaregistrovať. TASR o tom informovala hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

07.01.2021 17:28
očkovanie v trnavskej nemocnici Foto: ,
Pohľad do miestnosti vo Fakultnej nemocnici v Trnave, v ktorej sa podáva vakcína na prevenciu ochorenia COVID-19. Trnava, 5. január 2021.
debata (43)

Večer 6. januára bolo na Slovensku zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19 10 751 ľudí. Medzi priority pri registrácii naďalej patria zdravotnícki pracovníci, ktorí liečia či sa starajú o pacientov s koronavírusom. Najnovšie sa však môžu dať zaočkovať aj študenti zdravotníckeho lekárskeho a nelekárskeho odboru, ktorí počas štúdia prichádzajú do kontaktu s pacientom, či zamestnanci spoločnosti, ktorí vykonávajú upratovaciu službu v nemocniciach.

Zaregistrovať sa už môžu aj zamestnanci zariadení sociálnych služieb, kam patria i domovy sociálnych služieb, a terénni sociálni pracovníci. O očkovanie vo vakcinačných centrách môžu požiadať i zamestnanci mobilných odberných miest, záchrannej služby a obslužné organizácie pracujúce v nemocniciach. Formulár je dostupný na tejto webovej stránke.

Očkovanie proti koronavírusu - Zuzana Čaputová
Očkovanie proti koronavírusu - Rudolf Schuster
+6Očkovanie proti koronavírusu - Milan Laurenčík

Záujemcovia môžu využiť registráciu, vybrať si termín a jedno zo šiestich vakcinačných centier. Od piatka k trom nemocniciam v Bratislave, nemocniciam v Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach pridajú ďalšie. „Online registrácia, požiadavka o očkovanie, bude postupne rozširovaná nielen o vakcinačné centrá, ale aj o ďalšie skupiny osôb vyzvaných na očkovanie podľa povolaní, rizika veku, zdravotného stavu a následne menej rizikovú širokú verejnosť nad 18 rokov,“ uistila Eliášová.

Očkovanie proti koronavírusu - Vladimír Krčméry
Očkovanie proti koronavírusu
+5Očkovanie proti koronavírusu - Ján Mikas

V januári má postupne prísť na Slovensko 208 000 dávok vakcíny Comirnaty a predpokladá sa dovoz aj 11 000 pilotných dávok od firmy Moderna. „Dúfam, že príde aj vakcína od konzorcia AstraZeneca a Oxfordská univerzita,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Prvá dodávka vakcíny od spoločnosti Moderna by mala prísť na Slovensko v pondelok 11. januára.

43 debata chyba
Viac na túto tému: #očkovanie #koronavírus